środa, 4 stycznia 2023

Ubongo Duo - recenzja gry logicznej Wydawnictwa Egmont dla 2 osób.

Są takie tytuły, które pojawiając się na rynku po raz pierwszy same nawet nie wiedzą, że rozpoczynają mniejszą lub większą serię. Przykładem takich gier jest choćby Azul czy Sagrada. 

Bohaterka dzisiejszej recenzji także należy do takich gier. Najpierw było Ubongo a potem wszystko poleciało jak klocki domina. I tak mamy kilka dużych gier: Ubogo 3D, Ubongo 3D Junior czy Ubongo Lines. Do tego dołączyły mniejsze gry, takie jak: Ubongo gra karciana, Ubongo Trigo czy Ubongo Extreme. Można by pomyśleć, że nic więcej już nie potrzeba w tej serii. I bach... pojawia się zapowiedź Ubongo Duo, swoistego spotkania mistrzów, łamigłówki logicznej dla dwóch graczy. Czy to się może udać? Czy to w ogóle ma sens? Przekonajcie się sami. Zapraszamy do lektury naszej recenzji.




Recenzja jest efektem współpracy recenzenckiej/współpracy reklamowej z Wydawnictwem. Wydawnictwo nie miało wglądu w tekst przed jego publikacją, ani wpływu na naszą opinię.

CO ZAWIERA GRA

Rozmiar pudełka z Ubongo Duo może zaskoczyć miłośników tego tytułu. Bowiem tym razem nie dostaniemy klasycznie dużego pudła (takiego jak w Ubongo, Ubongo 3D czy Ubongo Lines). Nie będzie ono też tak małe jak w przypadku Ubongo Karcianego, Ubongo Trigo czy Ubongo Extreme.

Pudełko z Ubongo Duo ma taki rozmiar jak np. gry Sobek czy Pstryk. Jest zdecydowanie mniejsze.

Co znajdziemy w środku? Otóż mamy takie elementy, jak: dwustronna plansza punktacji, dwa komplety dwustronnych planszy zadań (9 sztuk plansz z 20 zadaniami na każdej stronie na dwóch poziomach trudności: łatwiejszym „A” i trudniejszym „B”), dwudziestościenna kostka, dwa komplety 21 tetrisowych kafelków oraz 2 pionki. Do tego zwięzła instrukcja jasno tłumacząca zasady gry.

CEL GRY

Dwuosobowa wersja Ubongo to swoiste spotkanie mistrzów. Każdy jak najszybciej stara się zapełnić planszę z zadaniami właściwymi elementami. Brzmi prosto, ale kto miał kontakt z którymkolwiek Ubongo, ten wie, że nie raz nasze zwoje mózgowe zostają rozgrzane do czerwoności.

PRZYGOTOWANIE GRY

Przygotowanie pojedynku mistrzów jest banalnie proste. Zrobimy wszystko dosłownie w 2 krokach. Na początku dostajemy po 21 kafelków, zestaw 9 plansz zadań i pionek. Układamy planszę wybraną (tą samą dla obu graczy) stroną do góry (łatwiejszą „A” lub trudniejszą „B”). Przygotowanie kończymy układając na środku stołu planszę punktacji (stroną bez symboli kostki na polach 3 i 4) oraz dwudziestościenną kostkę.

Gotowe. Można zaczynać starcie.

PRZEBIEG GRY

Równolegle odsłaniamy pierwszą planszę zadań wybraną stroną (A1 lub B1). Wersja A to łatwiejsze zadania, do wykonania których potrzebne są cztery kafelki , zaś wersja B to trudniejsze zadania wymagające pięciu kafelków do ich wykonania.

Czas na rzut kostką – wylosowana liczba (wspólna dla obu uczestników zabawy) określa kafelki, które trzeba użyć do zakrycia pola planszy z zadaniami.

Teraz możemy przystąpić do działania i jak najszybciej starać się umieścić wszystkie wymaganie kafelki na jasnych polach planszy. Kafelki możemy dowolnie obracać i przekręcać – ważne, żeby mieściły się w obrębie planszy. Jeśli ktoś zasłoni wszystkie jasne pola swojej planszy krzyczy „Ubongo” i przesuwa swój pionek na planszy punktacji o jedno pole do przodu.

W następnej rundzie odsłaniamy kolejną planszę zadań (A2 lub B2), rzucamy kostką i zaczynamy zmagania.

W grze obowiązują jeszcze zasady dodatkowe:

(I) Jeśli nikomu nie uda się zasłonić kafelkami planszy z zadaniem rzucamy ponownie kostką w celu wypróbowania innego zestawu kafelków

(II) Jeśli wykonamy zadanie równocześnie, nie przesuwamy naszych pionków. Ponownie rzucamy kostką i jeszcze raz rozwiązujemy zagadkę z tej planszy.

Trudniejszy wariant gry

Instrukcja przewiduje też utrudnienie podstawowej rozgrywki poprzez zastosowanie drugiej strony planszy punktacji – tej z kostkami. Kiedy tylko jakiś pionek stanie na polu 3 i 4 przy następnej planszy zadań podwójnie rzucamy kostką (oczywiście w sytuacji, gdy któryś z graczy prowadzi). Pierwszy rzut dotyczy tylko prowadzącego gracza. Drugi rzut odnosi się do obu graczy – każdy gracz bierze klocki wskazane tym rzutem, gracz prowadzący odkłada je na bok.

Gracz prowadzący musi wykonać zadanie używając kafelków wylosowanych w pierwszym rzucie a drugi gracz używa tych, które kostka wskazała w drugim rzucie. Gdy gracz prowadzący ukończy swoje zadanie musi jeszcze zasłonić pola planszy drugim kompletem kafelków – tym odłożonym na bok. Zwycięzcą zostaje ta osoba, która jako pierwsza wypełni pola planszy kafelkami wylosowanymi w drugim rzucie – może przesunąć swój pionek o jedno pole do przodu.

Wariant solo

Gra dla jednej osoby to swoisty wyścig z czasem. Ile zadań uda się nam rozwiązać w ciągu 15 minut? Plansza i kostka w dłoń, czas start i działamy!

ZAKOŃCZENIE GRY

Starcie mistrzów kończy się z chwilą, gdy pionek jednego z graczy dotrze do mety – oznacza to wygranie pięciu rund przez tego gracza. Zostaje on zwycięzcą pojedynku.

WRAŻENIA

Ubongo w każdej swojej odsłonie stanowi nie lada wyzwanie dla komórek mózgowych. Ubongo Duo nie odbiega od reszty gier z serii. Wręcz przeciwnie, można powiedzieć, że podnosi poprzeczkę trudności łamigłówek. Szczególnie w wariancie trudniejszym, który wymaga od gracza ułożenia aż dwóch zadań w czasie, gdy drugi gracz mierzy się tylko z jednym. Nie mówiąc już o drugiej stronie planszy z zadaniami (oznaczonej literką B), która wymaga rozwiązania zadań z użyciem 5 a nie 4 klocków. Oj tutaj zwoje mózgowe mogą nie raz rozgrzać się do czerwoności. 

Jak sama nazwa wskazuje ta wersja Ubongo przeznaczona jest dla 2 graczy. Oczywiście jest też wariant solo czyli w zasadzie zmaganie się z samym sobą. 

Ubongo Duo to szybki tytuł, do rozegrania w czasie mniej więcej 30 minut. Czasem nawet i szybciej, szczególnie przy tych pierwszych łamigłówkach. Idealnie, żeby nie przemęczyć szarych komórek i żeby mieć ochotę na rewanż. Bo syndrom "jeszcze raz" często dochodzi do głosu. 

Biorąc pod uwagę, że na każdej planszy (a jest ich 9 sztuk a w zasadzie 18 biorąc pod uwagę dwie strony) mamy 20 zadań możemy być pewni o regrywalność tego tytułu. Tym bardziej, że wybór zadania to losowy efekt rzutu kostką, więc prawdopodobieństwo powtarzających się wyników jest dość małe. 

Do zabawy można zaprosić graczy w wieku od 8 lat. Choć trzeba się liczyć, że niektóre zadania mogą sprawić im trochę trudności. 

Podsumowując: jeśli lubicie łamigłówki logiczne i zadania oparte na klockach tetrisa a współzawodnictwo z innym graczem daje Wam dreszczyk emocji to koniecznie musicie poznać Ubongo Duo. To także idealna łamigłówka na samotne chwile. 

PLUSY:

+ wykonanie na najwyższym poziomie, świetna jakość klocków;
+ mniejsze pudełko;
+ możliwość zabawy w pojedynkę;
+ wysoka regrywalność;
+ jeśli ktoś lubi wyzwania to ta gra dostarczy mu ich w dużej ilości. 

MINUSY:

- przy pierwszym kontakcie z tą grą poziom trudności może zrażać. To zdecydowanie trudniejsza wersja niż klasyczne Ubongo;
- plansze obu graczy są w takich samych kolorach, co wymaga ostrożności w ich pakowaniu do pudełka. 




Liczba graczy: 1-2 osoby
Wiek: od 8 lat
Czas gry: ok. 30 minut
Rodzaj gry: gra logiczna, 
gra dwuosobowa
Zawartość pudełka:
* dwustronna plansza punktacji
* 2 pionki
* 42 kafelki
* 18 plansz zadań
* kostka k20
* instrukcja.
Wydawnictwo: Egmont
Cena: 49-84 zł (I 2023 r.)
Autor: Grzegorz Rejchtman

Serdecznie dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie gry. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz