czwartek, 6 sierpnia 2015

RZYMIANIE DO DOMU: hura wiara na Tatara...tfu... Rzymianina! - recenzja gry.

Za czasów cesarza Hadriana postanowiono, żeby odgrodzić tereny Cesarstwa od wojowniczych plemion Piktów z Kaledonii poprzez budowę muru obronnego zwanego wałem (lub murem) Hadriana. Jak wiemy z historii mur ten nie spełnił do końca pokładanych w nim oczekiwań, jednakże utrwalił się on w pamięci jako jedna z charakterystycznych budowli historycznych, której pozostałości możemy do dziś oglądać na terenach dzisiejszej Szkocji. 

Mur ten zainspirował Erica B. Vogela do stworzenia gry. Jak to się sprawdzi w karciance? Przekonajcie się sami. Zapraszamy do recenzji gry RZYMIANIE DO DOMU!

Maleńkie pudełeczko skrywa w sobie
siłę wojowniczych klanów.

CO ZAWIERA GRA

W małym pudełeczku (charakterystycznym dla karcianek z serii Joker Line) znajdują się 54 karty zawierające:

 • 36 kart klanów – po 9 w każdym kolorze,
 • 18 kart fortów
Pokaźna zawartość maleńkiego pudełeczka. 
Rzućmy okiem na poszczególne grupy kart:

Forty na Murze Hadriana (5 typów fortów o wartości od -3 do 8 punktów). 
Fioletowy klan dzielnych  Kaledończyków. 
Jesteśmy zauroczeni grafikami postaci. Potrafią one wprowadzić graczy w dobry nastrój przed potyczką o forty. Tak jak pisaliśmy w fotograficznym unboxingu, uczeń przerósł mistrza i polskie wydanie gry posiada zdecydowanie lepsze opakowanie niż wydanie oryginalne. Ponadto chylę czoła przed tłumaczem, bo nazwy fortów w polskiej wersji są po prostu genialne.CEL GRY

Wcielamy się w jedno z plemion i naszym zadaniem jest walka z innym klanem o poszczególne forty Muru Hadriana. Walka toczy się o zdobycie największej liczby punktów wynikających z fortów podbitych przez naszych dzielnych wojaków. Ewentualnie zdobycie 3 FortHec, co z automatu kończy całą zabawę.

PRZYGOTOWANIE GRY

Przygotowanie gry jest krótkie. Każdy gracz otrzymuje talię wybranego klanu, czyli 9 kart wojowników. Talię fortów należy przetasować i położyć rewersem do góry na środku stołu.

PRZEBIEG GRY

Każda partia składa się z 3 tur, a każda tura z 2 faz.

Na początku każdej tury bierzemy 6 kart fortów i rozkładamy je na stole. Następnie bierzemy talię naszych wojowników i po jej przetasowaniu odrzucamy na ślepo dwóch. Potem dokonujemy przeglądu naszych wojsk (czyli zaglądamy w karty) i jednego delikwenta wysyłamy do koszar. Teraz patrząc na to, jakie forty są na stole rozkładamy swoich ludzi pod każdym z fortów, kładąc karty rewersem do góry. To z pewnością najważniejsza część gry i od jej przebiegu będzie zależało, jak potoczy się cała partia.

Wojna podjazdowa przygotowana. No to do ataku! 

Kiedy faza wydawania rozkazów dobiegła końca, możemy rozpocząć fazę ataku. Faza ta rozgrywana jest w 6 następujących po sobie rundach, osobno dla każdego fortu. W tej rundzie gracze jednocześnie odwracają kolejne karty swoich wojaków i pozostawiają je odkryte. Fort zdobywa ten z graczy, którego siła ataku jest największa. przy uwzględnieniu zdolności specjalnych danego osobnika oraz samego fortu. Ten, kto zdobywa dany fort, wysyła swoją armię do koszar, a ten, kto przegrał zachowuje swoich wojaków, którzy wspomogą go przy potyczce o kolejny fort. Jeśli wystąpi remis, to nikt nie zdobywa fortu (karta jest odkładana). Jeśli przeprowadziliśmy 6 bitew, to zaczyna się kolejna tura.


Podjazdową walkę o NieFort za 3 punkty 
wygrywają zieloni. 

FortHeca o wartości -1 trafia w ręce 
klanu fioletowych. 

Kilka słów na temat skalowalności. Gra przeznaczona jest dla 1-4 graczy, przy czym w przypadku braku odpowiedniej liczby kompanów, można skorzystać z przeciwnika wirtualnego. Przy dwójce graczy można jeszcze mówić o jakiejś strategii, każdy kolejny przeciwnik powoduje chaos i w zasadzie brak kontroli nad wszystkim. Jednym się to spodoba (my należymy do tej grupy) innym niekoniecznie.

ZAKOŃCZENIE GRY

Zwycięstwo należy do tego gracza, który posiada najwięcej punktów lub też udało mu się zdobyć 3 FortHece.

WRAŻENIA

RZYMIANIE DO DOMU jest prostą karcianką z niskim progiem wejścia. W zasadzie całkowity nowicjusz bez problemu jest w stanie wygrać ze starym wygą. Można tutaj kombinować, silić się na jakieś strategie, ale prawdę mówiąc wiele dzięki temu nie uzyskamy. Jednakże gra jest naprawdę fajna. Zapewnia po prostu dobrą zabawę a my nie musimy przy tym zbytnio nadwyrężać naszych komórek mózgowych.

PLUSY:

+ kompaktowe wymiary,
+ proste zasady,
+ grafiki przyciągające wzrok,
+ odmóżdżająca rozrywka (jakiej każdemu chyba potrzeba)

MINUSY:

- swoisty chaos, który jest nie do okiełznania

Nasza ocena to 7/10

Jeśli szukacie prostej, imprezowej gry, która przy minimalnym wkładzie intelektualnym dostarcza mnóstwo zabawy, to RZYMIANIE DO DOMU będą dobrym wyborem.Liczba graczy:  od 1 do 4 osób
Wiek: od 10 lat 
Czas gry: ok. 10 minut
Rodzaj gry:  gry strategiczne, gry imprezowe
Zawartość pudełka:
*  36 kart klanów,
* 18 kart fortów,
* instrukcja do gry.
Wydawnictwo: TREFL 
(seria Joker Line)
Cena: od 18 do 35 zł

Serdecznie dziękujemy wydawnictwu Trefl (Joker Line) za udostępnienie gry.

Trefl

2 komentarze:

 1. Przez was znowu będę uboższa... w miejsce na półce ;) Zaklepuję sobie tę pozycję, bo wydaje mi się fajna.

  P.S. Graliście w "Prison run" z serii kieszonkowej? Jestem ciekawa czy klimat (uwalnianie gangsterów z "pudła") przemówiłby do was i jak ocenilibyście tę grę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj akurat i cena i pudełko łaskawe bo małe :-). Także nasze wyrzuty sumienia jak nabędziesz rzeczoną grę też będą małe. :-). W Prison Run graliśmy w czasie urlopu ale nie napisaliśmy jeszcze recenzji bo inne zaplanowane czekają w kolejce. Klimat jest świetny a gierka mała. Rozmiar pudełka taki jak w zrecenzowanym Kieszonkowym Bystrzaku. Także warto rozważyć obie.

   Usuń