piątek, 14 lipca 2023

Gra roku - recenzja gry z serii gier Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Od jakiegoś czasu w portfolio Wydawnictwa Nasza Księgarnia pojawiają się kolejne małe, kwadratowe pudełeczka z ciekawymi grami. Pudełeczka z Grą słów, Grą liczbową, Grą na emocjach, Grą pozorów, Grą w kolory czy Grą na czas.

Bohaterka dzisiejszej recenzji to siódmy tytuł w serii. Szumny tytuł. W zasadzie to samozwańcza nagroda w kategorii gra roku. Tak, tak, tytuł to Gra roku. Czy to gwarantowany sukces i pewna statuetka? A może to wiele hałasu o nic? Przekonajcie się sami. Zapraszamy do lektury naszej recenzji.



Recenzja jest efektem współpracy recenzenckiej/współpracy reklamowej z Wydawnictwem. Wydawnictwo nie miało wglądu w tekst przed jego publikacją, ani wpływu na naszą opinię.

CO ZAWIERA GRA

Jak to na serię przystało Gra roku umieszczona została w charakterystycznym dla całej serii małym, białym i kwadratowym pudełeczku. W środku zaś znajdziemy ni mniej ni więcej, tylko talię 72 kart - po 18 kart z każdej pory roku. Kart z minimalizmem graficznym, bo z ikonkami odpowiadającymi danej porze roku (dokładnie znajdziemy po 3 ikonki każdej z nich). Kto zna poprzednie gry z tej serii wie, że wszędzie mamy do czynienia tylko z minimalistyczną oprawą graficzną, więc i pod tym względem Gra roku jest spójna ze swoimi poprzedniczkami.

CEL GRY

Skoro w talii mamy karty pór roku, a sama gra nazywa się Grą roku, to nie trudno się domyślić, że będziemy mieć co czynienia z jakimś wyzwaniem związanym z porami roku czy całym rokiem. Ot i o to chodzi. Naszym zadaniem będzie tworzenie swojego własnego roku z 12 kart symbolizujących 12 miesięcy. I jak to jest w kalendarzu nie ma dwóch takich samych miesięcy, więc i my w naszym roku nie możemy mieć kart z powtarzającymi się symbolami. Nie tylko różnorodność kart ale także wartość każdej z nich ma znaczenie przy liczeniu punktów. Oto nasze wyzwanie!

PRZYGOTOWANIE GRY

Przygotowując rozgrywkę najpierw musimy losowo wybrać po 1 karcie z każdej pory roku i ułożyć je na środku stołu w linii po skosie kwadratu, w kolejności wiosna, lato, jesień i zima. W ten sposób wyznaczamy kwadrat 4 x 4 zwany środkiem stołu.

Pozostałe karty tasujemy i kładziemy na stole w zakrytym stosie. Następnie każdy gracz dostaje po 4 karty z tego stosu i trzyma je na ręce zakryte przed innymi graczami.

Przestrzeń do gry trzeba tak zaplanować, żeby każdy gracz miał jeszcze przed sobą miejsce na tworzenie roku gracza, czyli pola 3 rzędów po 4 karty w każdym.




PRZEBIEG GRY

Rozgrywka w Grę roku ogranicza się w zasadzie do 2 akcji:

(I) Dołożenie karty na środek stołu-  gracze wybierają po 1 karcie ze swojej ręki i wykładają ją zakrytą przed sobą. Następnie wszyscy równocześnie okrywają wybraną przez siebie kartę. Gracz z kartą o najwyższej wartości (a w przypadku remisu późniejszej pory roku) jako pierwszy dokłada ją na środek stołu na dowolne puste pole w odpowiedniej kolumnie. Następnie gracze po lewej stronie pierwszego dokładającego kolejno dokładają swoje karty. Jeśli nie można prawidłowo dołożyć karty trzeba ją odłożyć zakrytą obok siebie. Po wyłożeniu karty gracze dobierają na rękę nową kartę z góry stosu kart.

Dokładanie kart przebiega do momentu, gdy w którymś rzędzie zostanie dołożona czwartą karta – następuje wtedy akcja tworzenia swojego roku

(II) Tworzenie swojego roku – gracz, który dołożył czwartą kartę w rzędzie jako pierwszy dobywa jedną kartę z tego rzędu. Wybieraj jedną z dostępnych tam kart i kładzie przed sobą tworząc swój rok. Następnie po nim akcję tą wykonują kolejni gracze. Jeśli do zabawy zasiądzie mniej niż 4 graczy to karty, które zostaną w rzędzie są odrzucane do pudełka. Na koniec do pustego rzędu dokładana jest karta z góry stosu – oczywiście do kolumny odpowiadającej danej porze roku.


Tworzenie swojego roku ma pewne zasady:

(a) Rok składa się maksymalnie z 12 kart ułożonych w 4 kolumny odpowiadające 4 porom roku.

(b) Każda karta musi mieć inny symbol. Jeśli gracz zdobędzie kartę z posiadanym już symbolem to może wymienić obie karty jeśli ta nowa ma więcej punktów albo odłożyć tą kartę zakrytą obok siebie.

(c) W chwili gdy gracz zdobędzie komplet symboli jakiejś pory roku w nagrodę dobiera kartę z wierzchu stosu kart i może ją dołożyć do swojego roku (jeśli nie ma takiego symbolu), zamienić z kartą znajdującą się już w jego roku (jeśli ta nowa ma wyższą wartość) albo odrzucić ją do pudełka.

Instrukcja przewiduje jeszcze dwa warianty zabawy:

Wariant dwuosobowy – przebiega według zasad podstawowych, ale zanim gracze wybiorą kartę z ręki należy wziąć kartę z góry stosu i dołożyć ją na środek stołu na pierwsze dozwolone pole zaczynając od górnego rzędu. Jeśli nie można jej dołożyć to taka karta jest odrzucana do pudełka.

Wariant zaawansowany – pory roku nie mają tu swoich kolumn więc karty można kłaść w dowolnych kolumnach, ale dana karta musi sąsiadować lewym lub prawym bokiem z kartą leżącą już na stole (kolorowe kropki z boku karty wskazują jakie karty mogą z nią sąsiadować). Gracz, który jako ostatni zdobył kartę ze skończonego właśnie rzędu musi dołożyć na dowolne pole pustego rzędu na środku stołu kartę z góry stosu.

ZAKONCZENIE GRY

Rozgrywka w grę roku dobiega końca w chwili gdy któryś gracz dołoży 12 kartę do swojego roku lub jakiś gracz nie może już dobrać karty ze stosu.

Następuje wtedy moment liczenia punktów za każdy ukończony rząd w swoim roku – sumujemy wartość punktów na tych kartach. Zanim to jednak zrobimy możemy przegrupować układ kart w swoim roku – jeśli w nieukończonym rzędzie mamy karty o wyższej wartości punktowej niż któraś z kart w tej samej porze roku, to możemy je zamienić miejscami.

Od liczby zdobytych punktów na koniec musimy odliczyć po 1 punkcie za każdą odłożoną obok nas kartę.

Zwycięzcą zabawy zostanie gracz z największą liczbą punktów.

WRAŻENIA

Wydawca przyzwyczaił nas już z pewnością do tego, że w małych pudełeczkach z serii kryją się wielkie gry. Wielkie w tym sensie, że niebanalne w swojej rozgrywce mimo prostych zasad. Nie inaczej jest z Grą roku. Zasady zabawy są proste, ale sama rozgrywka wymaga już trochę pomyślunku i kombinowania. Szczególnie w chwili wyboru karty z ręki, bo to od tego wyboru zależą dalsze kroki, a mianowicie kolejność wykonywania działań przez graczy. A nie zawsze opłaca się nam być pierwszą osobą wykładającą kartę na stół. Możemy być pierwsi, ale jeśli to nie my domkniemy rząd, to to pierwszeństwo nic nam nie da. Dlatego trzeba tutaj przemyśleć swoje działania bo bezrefleksyjne zagrywanie kart nic nam nie da. Kolejny przykład na to, że Knizia w swoim w zasadzie "hurtowym" tworzeniu gier wypuszcza często małe-wielkie gry. 

Rozgrywka w Grę roku z pewnością dostarcza różnych emocji. Będą okrzyki radości, gdy komuś uda się skończyć rząd i zyskać atrakcyjną kartę. Będą też jęki zawodu, gdy w wyniku przydziału kart trafi do nas taka, którą już posiadamy. Ot emocje.

Skalowalność Gry roku wypada dobrze w każdym składzie. Tak samo przyjemnie gra się w dwie osoby (mamy tutaj specjalny tryb gry) jak i w trzy lub cztery. 

Losowość Gry roku w zasadzie ogranicza się tylko do momentu przygotowania gry i wykładania kart na środek stołu oraz przydzielania kart na rękę graczy. Później nie wpływa ona już raczej na przebieg rozgrywki bo to wspomniane wykładanie kart z ręki generuje dalszy przebieg rozgrywki. Jedno jest pewne - to, że losowo tworzymy środek stołu i rękę graczy podnosi regrywalność gry. 

Sama rozgrywka w Grę roku jest szybka. Niezależnie od ilości graczy zamkniemy się w czasie 15-20 minut. Idealnie na grę do popołudniowej kawy czy też na przerywnik między cięższymi tytułami.

Podsumowując: Gra roku to tytuł z prostymi zasadami, ale niebanalną rozgrywką. To gra niewymagająca jakiejś szczególnej taktyki czy strategii, ale z pewnością wymagająca przemyślenia swoich ruchów tak, żeby jak wyciągnąć z niej jak najwięcej punktów. Gra dająca na tyle emocjonujące wyzwanie, że chce się rewanżu i kolejnych rozgrywek. My cieszymy się, że mamy ten tytuł w kolekcji. 

PLUSY:

+ proste zasady
+ emocjonująca rozgrywka
+ krótki czas gry





Liczba graczy: 2 -4  osoby
Wiek: od 8 lat
Czas gry: ok. 20 minut
Rodzaj gry: gra karciana,
 gra rodzinna
Zawartość pudełka:
* 72 karty
 (po 18 karty z każdej pory roku),
* instrukcja do gry.
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Cena: 32-36 zł (VII 2023 r.)
Autor: Reiner Knizia


Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Nasza Księgarnia- gry za przekazanie egzemplarza do recenzji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz