środa, 19 lipca 2023

Hotel i Ptaki - recenzja łamigłówek/gier logicznych od wydawnictwa Muduko.

Kiedy mówimy albo słyszymy słowa „łamigłówki logiczne” to przed oczami stają nam od razu wszelakie wersje Smart Games od wydawnictwa Iuvi. Smart Games bowiem od lat królują na naszych stołach. Nic dziwnego zatem, że i inni wydawcy wprowadzają do swojej oferty łamigłówki. 

Dwie takie pozycje pojawiły się ostatnimi czasy w portfolio Wydawnictwa Muduko. Mowa tutaj o Ptakach i Hotelu. Czy samotne zmagania z logicznymi wyzwaniami będą przyjemne? A może to będzie droga przez mękę. Przekonajcie się sami. Zapraszamy do lektury naszej recenzji.



Recenzja jest efektem współpracy recenzenckiej/współpracy reklamowej z Wydawnictwem. Wydawnictwo nie miało wglądu w tekst przed jego publikacją, ani wpływu na naszą opinię.

CO ZAWIERA GRA

W małym pudełeczku (takim wielkości gry Wirus) znajdziemy 60 dwustronnych kart z zadaniami (po jednej stronie będzie zadanie a po drugiej jego prawidłowe rozwiązanie) oraz 6 tekturowych bohaterów wyzwania (w wersji Ptaki 6 kolorowych ptaków a w Hotelu 6 stworów – gości hotelowych). Pudełko z łamigłówką jest integralną częścią zabawy, ale o tym za chwilę.

Zadania na kartach mają wzrastającą trudność. W sumie mamy 3 poziomy łamigłówki logicznej (po 20 zadań z każdego poziomu). Dodatkowo w obu instrukcjach znajdziemy załączony kod QR przenoszący nas do strony internetowej, gdzie umieszczone jest kolejne 60 zadań – po 20 na każdy poziom trudności.

CEL GRY

W grze logicznej Ptaki naszym zadaniem jest wskazanie ptasim przyjaciołom właściwego im miejsca na drucie. Natomiast Hotel stawia przed nami wyzwanie w postaci rozlokowania potworów w pokojach hotelowych w taki sposób, żeby każdy z nich czuł się przyjaźnie.

PRZYGOTOWANIE GRY

Samo przygotowanie zabawy jest banalne. Po prostu wybieramy kartę z zadaniem (możemy je robić po kolei, ale też możemy sobie je losowo wybierać), dobieramy ptaki/stwory widniejące na górze karty i tyle. Pozostaje już tylko podjąć wyzwanie.


PRZEBIEG GRY

Nasze zadanie polega na prawidłowym ulokowaniu ptaków na drucie albo stworów w hotelowych pokojach. Prawidłowym, czyli zgodnym z zasadami wskazanymi na karcie z zadaniem. Bowiem mamy kilka zasad regulujących rozmieszczanie naszych przyjaciół.

W wersji Ptaki jest ich siedem. Wskazane jest:

a) prawidłowe lub zabronione miejsce usadzenia ptaka w danym kolorze,
b) to, które ptaki muszą/nie mogą być usadzone obok siebie,
c) jaki ptak siedzi na lewo od jakiego,
d) który siedzi/nie może siedzieć pierwszy z lewej albo z prawej strony.

W Hotelu mamy ciut więcej zasad lokowania gości w pokojach. Na kartach zobaczymy takie wskazówki jak:

a) ulokowanie konkretnego potwora w pokoju we wskazanym kolorze albo informację, że konkretnego potwora nie ma na piętrze w danym kolorze,
b) piętro na którym nie można nikogo umieszczać czy takie na którym mają być dokładnie 2 potwory,
c) informacja o tym, że dany potwór jest sam na piętrze we wskazanym kolorze albo że jakiś konkretny potwór jest na danym piętrze jeszcze z dwoma innymi kolegami,
d) dane potwory są na tym samym/różnym piętrze,
e) konkretny potwór jest jedno piętro nad innym wskazanym potworem,
f) określony gość jest wyżej niż inny wskazany w podpowiedzi.

Nasze zadanie jest proste: stosując się do wskazówek z kart musimy odpowiednio umieścić ptaki/potwory w przeznaczonych dla nich lokalizacjach.

Wspomniałam już, że pudełko jest integralną częścią zabawy. To właśnie w jego środku (jak w Hotelu z wyrysowanymi w środku pudełka pokojami) czy na jego brzegach (jak w Ptakach, które umieszczamy na magicznym drucie będącym brzegiem dolnej części pudełka) rozwiązywać będziemy logiczne zagadki. Każda zagadka ma tylko jedną prawidłową odpowiedź.

ZAKOŃCZENIE GRY

Jak to jest w przypadku łamigłówek logicznych nie ma określonego momentu zakończenia zabawy. To zależy tylko od nas. Możemy zrobić sobie kilka łamigłówek, możemy przejść cały poziom albo uprzeć się i zechcieć rozwiązać wszystkie zagadki z pudełka. Nasz wybór i nasza wolna wola.

WRAŻENIA

Ptaki i Hotel przykuwają nasz wzrok od pierwszego spojrzenia na pudełeczka. Są bardzo kolorowe. Ptaki sugerują, że przeniesiemy się w bajkowy świat pełen geometrycznych latających stworzeń (bo mamy do czynienia z okrągłymi, trójkątnymi i wielokątnymi ptaszkami). Hotel zaś powiewa lekką grozą – wszak mieszkać w nim będą różne dziwne potwory.

Tak czy inaczej stajemy przed szeregiem łamigłówek do rozwiązania. Jak łatwo się domyślić, początkowe zagadki (szczególnie dla osób doświadczonych w rozwiązywaniu takich łamigłówek) mogą się wydawać łatwe, ale stopniowo rośnie ich poziom trudności. Najpierw umieszczamy trzy ptaki/stwory, potem cztery aż do konieczności rozlokowania wszystkich sześciu. Do tego dochodzi coraz więcej obowiązujących nas zasad. Ostatnie karty z zadaniami mogą nas finalnie zatrzymać na dłuższą chwilę. Z góry jednak chcemy Wam zaznaczyć jedną rzecz – łamigłówki Muduko nie są tak wymagające jak wspomniane Smart Games. Niektórzy komentując je w social mediach czują się rozczarowani, że nie są one tak wymagające jak większość smartów. 

No nie są, nie będziemy zaprzeczać. Ale czy to od razu jest wada? Dla mnie absolutnie nie. Dla mnie fakt, że nie wymagają one ode mnie móżdżenia na nie wiem jak wysokim poziomie absolutnie ich nie przekreśla. Wręcz przeciwnie. Dla mnie są świetnym relaksem po trudach dnia. Spokojnym oddechem bo owszem, przy ostatnich zadaniach muszę sporo pokombinować, ale te kombinacje mogą zakończyć się sukcesem (w przeciwieństwie do dalekich łamigłówek w Smartach, gdzie często zderzałam się z goryczą porażki). Poza tym młodsze dzieciaki doskonale się w tym odnajdują, czego nie można powiedzieć o niektórych Smartach, które to potrafią solidnie dać w kość. 

Gdybym miała określić czy oba tytuły są na tym samym poziomie trudności, czy któryś jest trudniejszy to chyba będę zdania, że Hotel jest trudniejszy niż Ptaki. Nie jakoś znacząco, ale jednak wymaga większej kombinacji – w sumie logiczne, bo mamy w nim 10 zasad, którymi musimy się kierować, a do tego potwory lokujemy nad i pod sobą nawzajem a w Ptakach ogranicza nas 7 zasad, a słodkie fruwające stworzenia umieszczamy w linii prostej.

Ptaki i Hotel adresowane są dla dzieciaków od 7 roku życia, ale myślę, że młodsze dzieciaki zaznajomione ze Smartami też sobie z nimi dadzą radę. Trzeba to podkreślić – to łamigłówki dedykowane dzieciakom, choć tak jak to już wcześniej zaznaczyłam ja się przy nich bawiłam dobrze. Mniej wymagającym dorosłym mogą przypaść do gustu.

Łamigłówki logiczne z zasady przeznaczone są dla jednego gracza. Nikt jednak nie powiedział, że nie można ich rozwiązywać zespołowo. Ja nie raz rozwiązywałam zagadki z Ptaków czy Hotelu wspólnie z Jasiem – to też jest fajna okazja do spędzania czasu razem z naszymi dzieciakami.

Jak to jest w przypadku łamigłówek logicznych w zasadzie nie ma określonego z góry czasu ich rozwiązywania. Co prawda na pudełku znajdziemy informację, że zabawa zajmie nam ok 5 minut, ale to tylko orientacyjny czas zabawy. Możemy się pochylić nad wyzwaniem na dłużej albo przysiąść dosłownie na chwilkę i rozwiązać sobie jedną zagadkę.

Jeszcze jedna ważna kwestia. Kompaktowość obu tytułów. Małe pudełeczka można włożyć do plecaka czy torebki i zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. A mając świadomość, że cała zabawa odbywa się we wnętrzu pudełka nie trudno się domyślić, że grać możemy dosłownie wszędzie. Podczas podróży samochodem (idealne rozwiązanie problemu "Daleko jeszcze?"), w kolejce do lekarza czy na kocu podczas wakacyjnego lenistwa. 

Podsumowując: jeśli lubicie łamigłówki logiczne dające relaks i odskocznię od codzienności, ale nie wymagacie wyzwań rozgrzewających mózgi do czerwoności to koniecznie musicie sprawdzić Ptaki i Hotel z portfolio Muduko. U nas odnalazły swoje miejsce i jakoś nie widać, żeby toczyły zaciekłe wojny z całkiem sporą kolekcją Smart Games.

PLUSY:

+ bardzo ciekawe zadania,
+ świetne wykonanie,
+ kolorowe grafiki,
+ kompaktowość,
+ rozgrywka wewnątrz pudełka,

MINUSY:

- niższy poziom trudności niż większości Smart Games

Liczba graczy: 1 osoba
Wiek: od 7 lat
Czas gry: trudno określić
Rodzaj gry: gra logiczna,
gra solo, 
gra dla dzieci
Zawartość pudełka:
* 60 kart,
* 6 tekturowych postaci 
(ptaków/potworów)
* instrukcja
Wydawnictwo: Muduko
Autor: Yoann Levet
Ilustracje: Ptaki : Remi Leblond
Hotel: Djib
Cena: 20-29 zł (VII2023 r.)




Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Muduko za przekazanie egzemplarzy gry do recenzji. 

Muduko

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz