wtorek, 29 stycznia 2019

Portalcon 11, czyli dwudziestka Portalu - relacja z wydarzenia.

Miniony weekend na Śląsku, a dokładnie w Gliwicach, upłynął z pewnością pod znakiem kolejnej edycji (tym razem już 11) Portalkonu, czyli święta miłośników Wydawnictwa Portal.

Tegoroczny Portalcon był szczególny, bowiem Wydawnictwo Ignacego Trzewiczka obchodzi w tym roku swoje 20-te urodziny. Więc konwent był swoistą dwudniową imprezą urodzinową Portalu. Ignacy w jednym ze swoich sobotnich wystąpień wspominał początki Wydawnictwa, współpracujących z nim ludzi z branży, śmieszne sytuacje, wzloty i upadki. Oj łezka kręciła się mu w oku. Wspominać można było także podczas całej imprezy. Bowiem w oddzielnej sali na graczy czekały archiwalne egzemplarze pierwszych gier Portalu, od Machiny począwszy. 


Ale nie skończyło się tylko na wspominaniu starych czasów. W zasadzie Portalkon rozpoczął się mocnym uderzeniem, a mianowicie planami wydawniczymi Portalu na najbliższy rok. I tutaj niejedna szczęka spadła na podłogę. Bo będzie tego trochę. Zobaczcie sami:


Lista nowości jest długa:
 • Architekci Zachodniego Królestwa
 • Paladyni Zachodniego Królestwa
 • Reykholt
 • Root z dodatkiem Root: Plemiona Rzeczne
 • Teotihuacan: Miasto Bogów
 • New Frontiers
 • Race for the Galaxy
 • Cthulhu: Death May Die
 • Narcos: Gra Planszowa
 • Zombicide: Zielona Horda
 • Zombicide: Zielona Horda - Kompani i Wrogowie
 • Zombicide: Zielona Horda - Adrian Smith 2
 • Zombicide: Najeźdźca
 • Zombicide: Czarna Plaga - Abomination Pack
 • Zombicide: Czarna Plaga - Hero Box-1
 • Osadnicy: Królestwa Północy
 • Osadnicy: Narodziny Imperium - Roll & Write
 • Osadnicy: Narodziny Imperium Big Box
 • Prêt-à-porter
 • Monolith Arena: Akademicy
 • Neuroshima HEX! 3.0: Sand Runners
 • Stronghold: Undead
 • Detektyw: Zbrodnie L.A.
 • Detective Signature Series

Oczywiście nie we wszystko niestety udało nam się zagrać, ale na temat kilku pozycji z tej listy możemy się wypowiedzieć:
Root – Root to gra o przygodach i wojnie dla 2 do 4 graczy (1 do 6 wraz z dodatkiem), którzy ścierają się o kontrolę ogromnych, dzikich terenów. Każda frakcja w grze jest całkowicie inna i sprawia, że rozgrywka jest asymetryczna, powodując interesujące interakcje między graczami. Root to jedna z najgłośniejszych premier Gen Con 2018. Gra otrzymała wyróżnienie Seal of Excellence od Dice Tower.

Nasze wrażenia: gra z pewnością dla określonego grona gracza. To tak naprawdę 4 różne gry na jednej planszy. Każdy z nas osiąga swój cel po prostu inaczej za pomocą zupełnie innych środków. Gra jest prześliczna i robi wrażenie, chociaż szata graficzna może wprowadzać w błąd, bo z pewnością nie ma nic wspólnego z cukierkowatym tytułem dla dzieci. Michałowi się nawet podobało, ale trzeba by w to pograć dużo więcej, żeby wyrobić sobie zdanie.

Poznajecie tych sympatycznych graczy? Tak tak,
to Kamil z Kostki zostały rzucone, Wiktor z Planszówek we dwoje
 i sam PowerMilk. 


Reykholt – Uprawianie pomidorów, sałaty i marchewek na Islandii? Cóż za szalony pomysł! A jednak ten, kto na to wpadł, był geniuszem. Geotermalna energia wyspy pozwala ci hodować niezwykłe odmiany owoców i warzyw, a to ciekawostka, której nie odpuści żaden turysta.
Wpasuj się w gusta turystów i zdobądź przewagę nad konkurencją, a twoja uprawa stanie się chlubą Reykholt! Reykholt to najnowsza gra Uwe Rosenberga, autora takich hitów jak Agricola i La Havre. W rozgrywce może brać udział od 1 do 4 graczy.

Nasze wrażenia: mamy mieszane uczucia. Z pewnością to gra dość lekka, łatwa do tłumaczenia i sama rozgrywka jest dość przyjemna. Obawiam się jednak, że zdecydowanie gorzej będzie wyglądać regrywalność. Jedynymi rzeczami, które mają wpływ na zmienność rozgrywki są karty, które jednak chyba aż tak bardzo nie urozmaicają gry. Fakt faktem, gra jest przepiękna i znakomicie wykonana. Natomiast dwie partie na razie jakoś tak nie przekonują. Cóż, trzeba będzie jeszcze przetestować ten tytuł. Architekci Zachodniego Królestwa – Architekci Zachodniego Królestwa konkurują ze sobą, aby zaimponować królowi i zachować swój szlachecki status, wznosząc coraz wspanialsze konstrukcje w swoich nowych domenach. Gracze będą zbierać materiały budowlane, najmować akolitów, dbając przy tym o swoich pracowników. Mogą postępować honorowo albo zawszeć układ z mniej odpowiednim towarzystwem. Czy budowa wielkiej katedry arcybiskupa warta jest ryzyka i działania na czarnym rynku? Który z architektów zostanie wyróżniony przez samego króla?

Architekci Zachodniego Królestwa zajęli II miejsce w rankingu najbardziej oczekiwanych premier targów Essen 2018 i ze średnią ocen 8.0 w ciągu kilkunastu tygodni od premiery wdarli się do pierwszej 200 najlepszych gier wg. rankingu BGG.

Nasze wrażenia: to może być potencjalny hit. Po zamieszaniu z poprzednim tytułem tego autora i zabraniem praw wydawnictwu Games Factory, cieszymy się bardzo, że jednak Polacy dostali jeszcze jedną szansę i tym razem jej nie zmarnują :) Dość proste zasady (chociaż od liczby akcji początkowo może zakręcić się w głowie), worker placement ze szczyptą takiej specyficznej negatywnej interakcji. Michałowi podobało się i ma nadzieję, że uda mu się jeszcze w to pograć.Teotihuacan – W grze Teotihuacan: Miasto Bogów każdy z graczy kontroluje robotników i dąży do zapisania się w historii, jako najsprawniejszy budowniczy. Zarządzaj swoimi zasobami, rozwijaj nowe technologie, wspinaj się po stopniach trzech wspaniałych świątyń, buduj domy dla mieszkańców miasta i wznieś legendarną Piramidę Słońca w centrum Teotihuacan. Umiejętnie zarządzaj swoimi pracownikami i zostań zapamiętany jako największy budowniczy w grze Teotihuacan!

Teotihuacan to najgłośniejszy tytuł targów w Essen w 2018 roku. Zajął pierwsze miejsce na liście najbardziej oczekiwanych gier. Jej autorem jest Daniele Tascini twórca legendarnego Tzolk'ina!

Nasze wrażenia: najlepsza z gier, w które dane było nam zagrać. To duże soczyste euro z mnóstwem ścieżek prowadzących do zwycięstwa. Udało nam się rozegrać co prawda jedynie jedną pełną rundę (co i tak zajęło nam z godzinę), ale i tak bawiliśmy się przednio. Jest o czym pomyśleć, jest możliwość pokombinowania – kawał dobrej gry, do której będziemy (w miarę możliwości) często siadać :) Po chwili zastanowienia stwierdziliśmy, że ta gra musi trafić do naszej kolekcji - udało się dorwać jeden z ostatnich egzemplarzy :) W gronie maniaków planszówek to może być hicior.Poza nowościami na 2019r udało nam się zagrać w świeże tytuły Portalu/2 Pionków. 

Muza – okazała się hitem wieczornego spotkania. Taki Dixit na sterydach i w dobrym towarzystwie może być gwiazdą wieczoru. Kupa dobrej zabawy i śmiechu do łez. Niesamowite grafiki to jedno, ale świetne i zabawne karty z zadaniami to drugie. Muza nas natchnęła i coś czujemy, że niedługo dołączy do naszej kolekcji. 


Exlibris – Mamy mieszane odczucia. Mocno czekaliśmy na możliwość rozgrywki i nie powiemy, to całkiem fajna gra taka trochę logiczna. Sporym mankamentem jest jednak spora ilość tekstu, przez którą przed każdą kolejką trzeba przebrnąć. A później sobie przypominać, co w danej bibliotece można zrobić. A jeśli ktoś siedzi z dala od planszy, to może mieć przechlapane i będzie opóźniał grę. 


Oczywiście poza rozgrywkami, zacieśnianiem więzów z blogową konkurencją :-) świętowaliśmy także jubileusz Portalu. Musimy przyznać, że tort był przepyszny.


Ignacemu i Merry oraz całej ekipie Portalu jeszcze raz życzymy zdrowia, sił i wytrwałości. Ten rok będzie dla nich ciężki ale jednocześnie czujemy, że to będzie piękny czas. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz