piątek, 18 stycznia 2019

SMART DOMINO: sprytne klocuszki - recenzja gry Wydawnictwa Foxgames.

Jedną z pierwszych logicznych gier abstrakcyjnych w naszej kolekcji była gra Qwirkle. Mnóstwo płytek z symbolami na każdej. A w wersji Qwirkle Cubes kosteczki z symbolami. 

Ta ostatnia wspomniana gra przychodzi na myśl w chwili, gdy zobaczymy bohaterkę dzisiejszej recenzji, czyli Smart Domino. Czy obcowanie z tym tytułem z portfolio Wydawnictwa FoxGames to przyjemność, czy zawrót głowy? Przekonajcie się. Zapraszamy do lektury recenzji. 

CO ZAWIERA GRA

W pudełku dość sporych rozmiarów, jak na gry tego wydawnictwa, znajdziemy 4 zestawy po 5 różnych klocków, karty z zadaniami (w 5 poziomach trudności) oraz instrukcję. 

Klocki wykonane są z solidnego plastiku. Przeżyją nie jedną rozgrywkę jak i zabawę nimi w rączkach dzieci. 

Zanim przejdziemy do przybliżenia celu gry, jej przygotowania, przebiegu i zakończenia musimy zwrócić Wasza uwagę na fakt, iż Smart Domino przewiduje dwa warianty gry - Szybką grę i Kompletne szaleństwo. W zależności od wybranej wersji inny będzie cel, przygotowanie, przebieg i warunki zwycięstwa. Dlatego w kolejnych paragrafach opiszemy każdy wariant. 

CEL GRY

Szybka gra

Zabawa w Smart Domino to swoiste wyścigi na czas. Bowiem pierwszy gracz, który prawidłowo ułoży wzór pokazany na karcie, zdobywa tę kartę. Zwycięzcą zostaje zaś ten gracz, który na koniec gry ma największą liczbę kart.

Kompletne szaleństwo 

Bycie pierwszym jest ważne. Ale w tym szaleństwie jeszcze ważniejsze jest zdobycie jak największej liczby punktów. Będzie to możliwe dzięki temu, że każdy poziom trudności zapewnia liczbę punktów równą wartości danego poziomu. Czyli za zdobycie karty z 1 poziomu gracz dostanie 1 punkt, z drugiego dwa itd. 

PRZYGOTOWANIE GRY

Każdy z graczy dostaje swój zestaw startowy czyli komplet 5 klocków (ponumerowanych od 1 do 5 symbolami z kostki k6). 

W zależności od wybranej wersji gry dalsze przygotowania przebiegają trochę inaczej:


Szybka gra: Tasujemy talię kart z zadaniami i oddzielamy z niej tyle katy, ile rund gracze chcą rozegrać. Karty układane są na środku stoły w zakrytym stosie.


Kompletne szaleństwoKarty wzorów należy podzielić na 5 stosów - jeden na każdy poziom trudności. Stosy układamy na środku stołu wzorami do góry. Przed rozgrywką należy ustalić liczbę kart w każdym stosie. 

I to tyle. Niezależnie od wariantu gry pole do łamania głowy jest przygotowane. 


PRZEBIEG GRY

Szybka gra

W momencie, gdy gracze są gotowi do pojedynku umysłów należy odwrócić górną kartę ze stosu tak, aby jej wzór był widoczny dla wszystkich. Wtedy wszyscy gracze w jednym momencie przy pomocy swoich klocków próbują odtworzyć wzór na karcie. 

Pierwsza osoba, która znajdzie rozwiązanie chwyta kartę i pokazuje ja pozostałym graczom. Jeśli wzór jest ułożony prawidłowo, gracz zatrzymuje kartę. Jeśli jednak gracz się pomylił odkłada kartę na stół i nie może już dalej uczestniczyć w tej rundzie. 

Kompletne szaleństwo

Wszyscy gracze równocześnie próbują ułożyć wzór widniejący na którejś z widocznych kart. Wiadomo, że im trudniejszy poziom karty, tym więcej punktów. 

W momencie, gdy gracz uznaje, że udało mu się ułożyć wzór krzyczy Stop i wskazuje innym graczom kartę, którą odtwarzał. Czasem kilku graczy będzie układało ten sam wzór - kartę zdobędzie ta osoba, która zrobi to najszybciej. 

ZAKOŃCZENIE GRY

Gra kończy się w chwili, gdy zdobyte zostaną wszystkie karty ze stołu. Zwycięzcą zostaje gracz z największą liczbą kart. W przypadku remisu zwycięża ten z graczy, który ma najwięcej kart 5 poziomu (następnie 4,3 itd). 

WRAŻENIA

Jak już wspomnieliśmy na początku Smart Domino urzekło nas już na etapie zapowiedzi wydawniczych. Od razu skojarzyło nam się z uwielbianą przez nas grą Qwirkle (czy to w wersji klasycznej, Travel, Cubes czy karcianej). Uwielbiamy takie intelektualne łamigłówki. Zwłaszcza, że połączone są z grą sprawnościową, a to naprawdę wybuchowa mieszanka.

Jest to emocjonująca i angażująca, gra wymagająca skupienia i logicznego myślenia. Niezależnie od wybranego wariantu cała zabawa przebiega dynamicznie i emocjonująco. Nie można też zapominać o ciągle obecnej presji czasu. Bowiem nie tylko trzeba dobrze odwzorować układ z karty ale również zrobić to najszybciej ze wszystkich graczy.


Skoro już mowa o czasie gry to pudełkowo gra zajmuje maksymalnie 25 minut, ale w dużej mierze jest to kwestia umowna. Bowiem to od ustalenia pomiędzy graczami zależy ile kart zadań będzie rozgrywane. A poza tym nie zapominajmy o presji czasu - wszystkim graczom zależy na jak najszybszym znalezieniu rozwiązania. Może więc być tak, że gra zajmie nam mniej niż wspomniane 25 minut. 

Skalowalność tego tytułu nie ma większego znaczenia. Bowiem wszyscy gracze układają klocki w tym samym momencie. Trzeba jednak przyznać, że im więcej graczy, tym bardziej emocjonująca zabawa. Im więcej osób, tym większa rywalizacja o to, żeby być najszybszym. 

Gra z pewnością może być stresująca. Upływający czas, presja przeciwników, którzy w szafie nie śpią na pewno utrudniają całą rozgrywkę. Poza tym może wystąpić (podobnie jak i w przypadku gier tego typu) sytuacja, w której dany osobnik zdominuje grę, że zanim my na dobre zaczniemy się tymi klockami bawić, on już oznajmi, że zadanie wykonane. To może frustrować i trochę psuć zabawę.

Czy można temu zapobiec? Jak najbardziej. W takim przypadku można po prostu zrezygnować z wyścigu na czas i skupić się na samym rozwiązaniu zagadki. Po prostu losujemy zadanie, albo jedno wspólne, albo dla każdego z osobna i sobie w spokoju próbujemy rozwiązać. Powyższe rozwiązanie polecam szczególnie do zabawy z najmłodszymi, ewentualnie do rozgrywek solo. 

A jak wypada regrywalność? Znakomicie. Mamy 60 kart zadań ale konia z rzędem temu, kto będzie w stanie zapamiętać dany układ. Za każdym razem będziemy te zadania wykonywać na nowo.

Swoją drogą zadania posiadają skalę trudności. Szczerze mówiąc, to trochę mylne, bo nie raz i nie dwa te teoretycznie najtrudniejsze zadania rozwiązywaliśmy bardzo szybko, a mieliśmy problemy z tymi prostszymi. 

Smart Domino naprawdę znakomicie sprawdza się w towarzystwie. I wśród tych bardziej zaawansowanych i wśród tych totalnie zielonych. Wytłumaczenie zasad w zasadzie sprowadza się do jednego zdania - za pomocą pięciu klocków odtwórz układ na karcie. Tyle.

Należy też zwrócić uwagę na wykonanie. Klocki wykonane są z dobrej jakości plastiku. W dodatku są dość lekkie, co z pewnością jest też ukłonem w kierunku młodszych dzieci, żeby nie musiały męczyć rąk ciężkimi klocami.

Podsumowując, Smart Domino od razu zdobyło nasze serducha. Mamy do czynienia ze znakomitą łamigłówką połączoną z grą zręcznościową. Jest bardzo prosta do nauczenia i przez to sprawdzi się w zasadzie w każdym gronie. potrafi całkowicie zaangażować i wyzwolić masę emocji. My jesteśmy zauroczeni i zdecydowanie polecamy.


PLUSY:

+ solidne wykonanie,
+ banalne zasady,
+ dobra skalowalność,
+ wysoka regrywalność,
+ dość krótki czas rozgrywki,

MINUSY:

- jak dla nas brak
Liczba graczy:  2-4 osób
Wiek: od 6 lat 
Czas gry: ok. 25 minut
Rodzaj gry:  gra rodzinna, 
gra logiczna, 
gra zręcznościowa  
Zawartość pudełka:
* 20 klocków (4 zestawy po 5 różnych klocków),
* 50 żetonów zwierząt,
* 60 kart zadań (po 12 kart w 5 poziomach trudności),
* instrukcja do gry.
Wydawnictwo: Fox Games
Cena: 65-100 zł (I 2019 r.)
Autor: Jeppe Norsker

Serdecznie dziękujemy wydawnictwu Fox Games za udostępnienie gry.

Fox Games
Galeria zdjęć:
Kliknij, aby zobaczyć duże zdjęcia
                        

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz