czwartek, 27 października 2016

"Wespół w zespół, wespół w zespół...", czyli gry kooperacyjne cz 1: najmłodsze dzieci.

Gry planszowe to nie tylko współzawodnictwo, rywalizacja, walka o wygraną. To także współpraca, połączenie sił w drodze do wspólnego celu. Bowiem taką możliwość dają nam gry kooperacyjne. 


Gry kooperacyjne (ang. cooperative games, fr. jeux coopératifsjeux de coopération) to takie gry, w których gracze ze sobą nie rywalizują a współpracują (definicja Jima Deacove’a) (za: http://grykooperacyjne.blogspot.com

Właśnie takim grom będzie poświęcony nasz nowy cykl postów, w którym będziemy Wam krótko przybliżać ciekawe gry z tej kategorii. Zapraszamy zatem do lektury części 1 poświęconej grom kooperacyjnym dla najmłodszych dzieci.

Przed Wami takie tytuły jak:
  • Potwory do szafy
  • W ogrodzie
  • Tempo, kleine Fische!
  • Kolorowe biedronki
  • Smoczy skarb
POTWORY DO SZAFY (Granna, +3)

Któż z nas będąc dzieckiem nie bał się potworów? Nasza bujna wyobraźnia widziała je za firanką, pod łóżkiem czy też w szafie. Z metodą na oswojenie potworów spieszy do nas Wydawnictwo Granna ze swoją grą na dobranoc. 

źródło: www.granna.pl
Potwory do szafy to niezwykle ciekawa wersja gry memory adresowana do najmłodszych graczy (choć przedział wiekowy zamyka się na 8 latkach). Piękne wykonanie przyciągnie do niej nawet te starsze dzieciaki.  

O co chodzi w zabawie? Ano o to, aby za pomocą zabawek rozrzuconych wokół łóżka zaciągnąć do szafy wszystkie nasze koszmary. Potrzebna jest dobra pamięć i współpraca. Podczas tegorocznej zimowej edycji Board Manii mieliśmy okazję zagrać w tę grę. Nasza wówczas 8 letnia Marysia była zachwycona. Grę ostatnio podarowaliśmy w prezencie urodzinowym naszej małej kuzynce. A i nie zdziwimy się jak za jakiś czas gra dołączy także do naszej kolekcji bo każde spotkanie z nią zostaje na długo w pamięci... 

Autor: Antoine Bauza
Ilustracje: Maciej Szymanowicz
Liczba graczy: 1-6 osób
Wiek: 3-8 lat
Czas gry: 15 - 30 minut

W OGRODZIE (Haba, +3)

Trójwymiarowe drzewko, kolorowa kostka, drewniane koszyki, owoce i on - kruk. Czarne ptaszysko aż się ślini na widok czereśni.  


źródło: www.babyvip.pl


Trzeba pomóc Jadzi Jabłonce w zrywaniu czereśni. Ale nie tylko ludzie lubią te soczyste owoce - ma na nie chętkę również wspomniany kruk... Czy będziecie wystarczająco szybcy w zbieraniu czereśni, zanim kruk dotrze do drzewa?


Jeśli będziecie współpracować i macie dobrą pamięć, uda się wam zebrać wszystkie czereśnie, zanim kruk dotrze do drzewa. 

Piękne i solidne wykonanie to znak charakterystyczny gier wydawanych przez Habę. Nie inaczej jest tym razem. Wszystko wygląda niezwykle zachęcająco i tworzy swoisty klimat. 


Autor: Vera Baumeister
Ilustracje: Reiner Stolte
Liczba graczy: 1-4 osób
Wiek: 3-8 lat
Czas gry: ok. 10 minut

TEMPO, KLEINE FISCHE! (Ravensburger, +3)

Rwąca rzeka, łódka rybacka i one - małe, bezbronne, kolorowe rybki. W obawie przed dwoma groźnymi rybakami podejmują niebezpieczną ucieczkę do morza. 

 źródło: www.ravensburger.de
13 pasków tworzących rzekę, łódka, dwa pionki rybaków, 4 kolorowe rybki i kostka. Ot cała zawartość gry. O tym czy ruch wykonywać będzie rybka czy też rybacy decyduje kostka. Zatem naszej zabawie zespołowej towarzyszyć będzie także czynnik losowy. Nie oznacza to jednak, że zabawa nie będzie udana. 

Liczba graczy: 2-6 osób
Wiek: 3-7 lat
Czas gry: 10 - 15 minut

KOLOROWE BIEDRONKI (Egmont, +4)

Dzieci uwielbiają biedroneczki. Te z gry Egmontu kuszą słodkimi minkami i kolorowymi kropeczkami. Nasze maleństwa wybierają się na bal a że mają kropeczki w jednym kolorze to żeby być kolorowe i niepowtarzalne muszą się między sobą wymienić. Niby proste ale jest małe ale - biedroneczki bywają wybredne i nie każdy oferowany kolor im pasuje. A żeby mogły dotrzeć na bal wszystkie muszą się pięknie wystroić. Dodatkowo napięcie wzrasta, gdyż drużyna wygłodniałych mrówek postanowiła wyruszyć na bal. Zdradzimy, że kluczem do sukcesu jest współpraca.Zatem kto będzie głównym gościem dorocznego balu kostiumowego - wystrojone biedronki czy wygłodniałe mrówki? Kolorowe Biedronki przyciągają uwagę od pierwszego wejrzenia. A dalej jest tylko lepiej. W tej istniej ferii kolorów znajdujemy możliwość wspaniałej kooperacji - walki o wyszykowanie naszych biedronek zanim mrówkom uda się dotrzeć na bal. Bo tylko współpraca może nas uratować - pamiętanie i wzajemne pilnowanie się,z którą biedronką już próbowaliśmy zamiany kropek a z którą nie. Napięcie podnoszą wygłodniałe mrówki próbujące dotrzeć jako pierwsze na przyjęcie. Emocjonująca kooperacja w mega kolorowym wydaniu! Nasza Marysia dosłownie zakochała się w tej grze. Spragnionych większych szczegółów odsyłamy do naszej recenzji gry


Autor:  Peter-Paul Joopen 
Liczba graczy: 2-6 osób
Wiek: od 4 lat
Czas gry: 20 -30 minut


SMOCZY SKARB ( G3, +4)

W dalekiej krainie znajduje się mroczna jama. Legenda głosi, że na samym jej końcu jest ukryty skarb, którego strzeże przerażający, ziejący ogniem smok. Dzielne skrzaty nie boją się straszliwej bestii i ruszają na wyprawę. Jednak nie łatwa to podróż...

źródło: www.gryplanszowe.pl

Gracze współpracując muszą przechytrzyć smoka i zdobyć skarb. Jeśli uda się im dotrzeć do celu i zbiorą po drodze trzy klucze - wygrają! Gdy do skrzyni ze skarbem pierwszy dobierze się smok, to on zostanie zwycięzcą. Tylko działając wspólnie gracze są w stanie dotrzeć do celu.

G3 przyzwyczaiło nas do najwyższej jakości wykonania swoich gier. Ale tutaj na dodatkowe uznanie zasługuje fakt, iż gra jest w całości wykonana z drewna i papieru pochodzących z odnawialnych zasobów leśnych i może zostać w pełni przetworzona. W produkcji wykorzystano również farby na bazie naturalnych barwników. Wielki plus dla wydawnictwa. 

Autor: Gina Manola
Liczba graczy: 2-4 osób
Wiek: od 4 lat
Czas gry: 20 minutCztery różne gry łączy niewątpliwie jedno - kooperacyjny charakter. Bowiem tylko współpracują, komunikując się ze sobą i słuchając nawzajem osiągniemy cel. Jeśli wygramy to tylko razem. Ale i smak porażki będzie łatwiejszy do zniesienia. Bowiem jak przegramy to również wszyscy. Ot cała zasada gier kooperacyjnych.

My w naszej kolekcji posiadamy tylko Kolorowe biedronki ale z pozostałymi grami mieliśmy okazję zapoznać się przy okazji różnorodnych imprez i spotkań z grami. Za każdym razem zabawa była przednia. A Wam która z propozycji dla najmłodszych przypadła najbardziej do gustu? Podzielcie się z nami wrażeniami w komentarzach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz