wtorek, 12 marca 2019

Planszowe Gram Prix 2019 - wskazówki w ostatnich kategoriach.

Koniec czasu na głosowanie w plebiscycie Planszowe Gram Prix 2019 jest coraz bliższy. Swój głos możemy oddać do 17 marca. 


Wcześniej podpowiadaliśmy Wam nasze typy na głosowanie w kategoriach związanych z najlepszymi grami (cz. 1 i cz.2) Dziś czas na pochylenie się nad lokalami, sklepami i mediami planszówkowymi. Zdradzimy Wam nasze typy w następujących kategoriach:
 • Najlepsza kampania crowdfundingowa
 • Najlepsze wydawnictwo
 • Najlepszy sklep internetowy
 • Najlepszy lokal planszówkowy
 • Najlepsza inicjatywa planszówkowa
 • Media: najlepszy blog/serwis
 • Media: najlepszy podcast
 • Media: najlepszy vlog
No to zaczynajmy.

Najlepsza kampania crowdfundingowa

Ostatnimi czasy crowdfunding przeżywa ciężki okres, za sprawą niezłej wtopy jaką zanotowało wiadome wydawnictwo. Nie oznacza to jednak, że ta droga wydania gier powinna przestać istnieć. Często jest to jedyna szansa dla małego lub debiutującego wydawnictwa na wydanie dobrej gry. 

W minionym roku na różnych "wspieraczkach" toczyło się wiele kampanii. 27 z nich trafiło do plebiscytu Planszowe Gram Prix. W przypadku typowania gier często nie mogliśmy się zdecydować na jeden, jedyny tytuł. Jeśli chodzi o kampanię crowdfundingową to jesteśmy oboje z Michałem jednogłośni. Nasz laur zwycięstwa przyznajemy kampanii gry Valhalla prowadzonej na zagramw.to. To chyba pierwsza kampania tak świetnie zorganizowana pod względem promocji, marketingu, kontaktu ze wspierającymi. 

Najlepsze wydawnictwo

Z roku na rok na naszym rodzimym rynku przybywa wydawnictw zajmujących się grami planszowymi. Przyznaję się bez bicia, że nie wiem nawet ile ich tak na prawdę jest. W plebiscycie o laur najlepszego wydawnictwa konkuruje 49 firm. Wśród wydawnictw są takie, które od lat specjalizują się w tym zakresie. I jak tu wybrać jedno najlepsze? No nie da się. My na razie chcemy Wam wskazać trzy:
 • Rebel - za różnorodność wydawanych gier
 • Fox Games - za niesamowity przeskok od wydawnictwa zajmującego się w zasadzie tylko grami rodzinnymi do takiego, które bierze się za poważne tytuły bardzo wyczekiwane przez polskich graczy
 • Nasza Księgarnia - gdy pod koniec 2016r planszówkowy światek obiegła informacja, że wydawnictwo książkowe otwiera dział gier planszowych (pod Dyrekcją Jarosława Basałygi i z Michałem Windziarzem Szewczykiem) my nie posiadaliśmy się z radości. Znając profesonalizm Jarka wiedzieliśmy, że dostaniemy bardzo mocno wyselekcjonowane gry, których jakość będzie na najwyższym poziomie. I nie myliliśmy się. Co roku NK zaskakuje nas  pięknie wydanymi świetnymi grami. 


Najlepszy sklep internetowy

Gracze planszówkowi wiedzą, że sklepy internetowe to (nie da się tego ukryć) najlepsze źródło świetnych gier w dobrych cenach. Nic dziwnego, że w plebiscycie o tytuł najlepszego sklepu internetowego konkuruje 60 firm. 
Nie raz, nie dwa dokonywaliśmy zakupu gier w różnych sklepach internetowych czy księgarniach internetowych. Z tych sklepów, które zakwalifikowały się do plebiscytu my oddamy nasz głos na jeden z tych  sklepów:
 • Planszostrefa - Adam ściąga istne perełki. Można rzec, że jeśli nie możesz znaleźć jakiejś gry to napisz do planszostrefy a Adam wygrzebie Ci ją spod ziemi. Do tego mamy świetny program lojalnościowy i częste promocje z rabatami cenowymi. 
 • ALEplanszówki  - szeroki asortyment gier, atrakcyjne ceny i fajny program lojalnościowy.
 • Rebel - może ceny nie powalają, ale co jakiś czas pojawia się wyprzedaż niecodziennych tytułów. To świetna okazja do dołączenia do kolekcji mało znanych a fajnych gier. Najlepszy lokal planszówkowy

W plebiscycie w tej kategorii znajdziecie spora listę lokali typowo planszówkowych. Cytując regulamin, za taki lokal uważa się "lokal gastronomiczny, posiadający własną kolekcję gier planszowych, które udostępnia swoim klientom, zachęca do grania i promuje współczesne gry planszowe między innymi przez cykliczne organizowanie wydarzeń związanych z graniem w gry planszowe". 

Niestety tutaj Wam nie pomożemy, bowiem (wstyd się przyznać) nie mieliśmy nigdy okazji być w żadnym z lokali startujących w plebiscycie :-(.


Najlepsza inicjatywa planszówkowa

Gracze i miłośnicy planszówek to bardzo aktywni ludzie. Nic więc dziwnego, że co roku mamy dosłownie zatrzęsienie różnorodnych inicjatyw planszówkowych. Takich wielkich, znanych na całą Polskę i takich mniejszych, nazwijmy to lokalnych. Do plebiscytu, zgodnie z regulaminem, zakwalifikowały się te "imprezy, inicjatywy, których głównym tematem są gry planszowe, a które odbywają się cyklicznie przynajmniej raz w roku i mają zasięg ogólnopolski". 

Jesteśmy dumni, bo wśród 21 propozycji są dwie inicjatywy mające miejsce w naszym rodzinnym Lublinie. Nic więc dziwnego, że będziemy Was zachęcać do głosowania na:
 •  Board Manię organizowaną przez Wojtka Mikołajczaka i Fundację FRU (z ogromnym i nieocenionym wsparciem Michała Solana i Roberta Deninisa) 
 • Arenę Gier - inicjatywę Fundacji Animatorów i Twórców Kultury TRACH z Michałem Sieńko na czele. Już za chwilę, bo w dniach 22-24 marca br będziecie się mogli cieszyć 3 edycją tego świetnego konwentu.
Media: najlepszy blog/serwis

Z roku na rok przybywa wydawnictw gier planszowych, nowych tytułów ale i nowych blogów/ serwisów. Te ostatnie przyrastają z prędkością światła. Chyba nikt nie jest w stanie doliczyć się ile jest już takich blogów czy serwisów poświęconych wyłącznie lub w dużej mierze grom planszowym. W plebiscycie udział bierze ponad 60 blogów.

Nam w udziale przypadł zaszczyt nominacji. Zatem jedynym słusznym serwisem, na który powinniście oddać głos jest nasz blog - Blog na wolny czas.

Oczywiście żartujemy. Będzie nam niezwykle miło, jeśli oddacie na nas głos. Ale w plebiscycie jest wiele świetnych blogów/ serwisów, naszych koleżanek i kolegów czy wręcz przyjaciół. Konkurencja jest spora, choć w naszym  planszówkowym środowisku blogerskim mówimy raczej o przyjaźni i miłej atmosferze.

A my nasz głos oddamy Mirosławowi Gucwie stacjonującym na platformie Znad planszy (miroslawgucwa.znadplanszy.pl). Cenimy sobie niezwykle profesjonalizm Mirosława i jego spojrzenie na gry. 

Media: najlepszy podcast

Podcast to dość specyficzna forma komunikacji. To audycja dostępna w internecie w postaci pliku audio lub video. Nie jest to chyba powszechna forma medialna, bowiem w plebiscycie tę kategorię reprezentuje tylko (a może aż)  8 propozycji.

Tutaj nasz głos nie jest jednomyślny. Bowiem Michał skłania się w kierunku naszego lubelskiego Gradania, ja zaś oddałabym głos na moich ukochanych Trzewików czyli podcast 2 Pionki . Specyficzny humor Merry i Ignacego bardziej trafia w moje serce. 

Media: najlepszy vlog

I dobrnęliśmy do ostatniej kategorii, czyli najlepszy vlog. Tutaj o laur zwycięstwa walczy 22 vlogów. Ja osobiście należą do wzrokowców więc video recenzje rzadko oglądam (a jak już to są to właśnie recenzje Gradania, którego w tej kategorii nie ma). Dlatego prawo wyboru pozostawiam Michałowi. On jest zakochany w Wojennik TV Michaela Sorbeta - lokalny patriotyzm to jedno, ale szala zwycięstwa przechyla się na tą propozycję ze względu na nieszablonowa tematykę. Mało kto zajmuje się grami wojennymi. 

Zatem dobrnęliśmy do końca. Mamy nadzieję, że naszymi podpowiedziami pomożemy tym, którzy nie mogą się jeszcze zdecydować na jedną, jedyną pozycje do oddania głosu.

Na koniec musimy jeszcze powiedzieć, że dla głosujących organizator, czyli serwis Board Times z redaktorem naczelnym Krzysztofem Pilchem, przygotował dwa konkursy:

W pierwszym Waszym zadaniem jest wytypowanie najlepszej gry planszowej w poniższych kategoriach: 

Najlepsza gra planszowa
2. Najlepsza gra dwuosobowa
3. Najlepsza gra edukacyjna
4. Najlepsza gra z klimatem
5. Najlepsza gra polskiego autora
6. Najlepsza gra imprezowa
7. Najlepsza gra jednoosobowa

W drugim musicie trafić na grę, która zwycięży w kategorii najlepszej gry dla dzieci. 

Na głosujących czekają atrakcyjne nagrody. Zatem zachęcamy do głosowania i startowania w konkursach. Nie zwlekajcie, bo czasu jest coraz mniej. 

Zdjęcia i grafiki są własnością organizatora. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz