sobota, 18 czerwca 2016

TORCIK: smakowita niespodzianka - recenzja gry.

Haim Shafir. Pewnie nazwisko tego autora niewiele mówi. A powinno. To twórca takich hitów imprezowych jak Halli Galli, czy też Speed Cups. Dziś zajmiemy się jedną z nowszych jego gier - słodkim Torcikiem. 

Znając obie wyżej wymienione gry można przypuszczać, że znowu do zwycięstwa potrzebny będzie refleks. Czy tak rzeczywiście będzie? Zapraszam do naszych przemyśleń na temat tej gry.CO ZAWIERA GRA

Torcik jest karcianką zamkniętą w niewielkim pudełeczku. W środku, oprócz krótkiej instrukcji znajduje się 30 kart: (po 5 w każdym z 6 różnych kolorów), pisak z pieczątką oraz płytka z tortem. 
Przyzwyczajony już jestem do tego, że G3 zapewnia wysoką jakość swoich gier. Nie inaczej jest w przypadku Torciku. Uwagę zwraca również plastikowa wypraska, dzięki czemu całość spoczywa sobie w jak najlepszym porządku.

CEL GRY

Cel gry jest prosty. Każdy z graczy ma za zadanie uzbieranie na ręce pięć kart z tortem w tym samym kolorze. Ten, kto zrobi to jako pierwszy, jak najszybciej kładzie dłoń na płytce z tortem. Widząc to, pozostali gracze robią to samo. Ten, kto zrobi to jako ostatni otrzymuje w "prezencie" pieczątkę!PRZYGOTOWANIE GRY

Najpierw należy przygotować karty do gry. Z całej talii kart bierzemy po 5 kart w tylu kolorach, ilu jest graczy. Reszta kart wędruje do pudełka – nie będą one potrzebne w grze. Następnie karty tasujemy i rozdajemy graczom, tak, żeby każdy z nich miał na ręce dokładnie 5 kart.
Na środku układamy płytkę z tortem, tak, żeby każdy miał do niej swobodny dostęp.PRZEBIEG GRYRozgrywka jest prosta jak budowa cepa. Wszyscy grają równocześnie, nie ma żadnego podziału na kolejki gracza. Zatem każdy z graczy wybiera jedną z kart i przekazuje ją sąsiadowi po swojej lewej stronie, jednocześnie otrzymując kartę od gracza z prawej. Później znowu oddaje jedną kartę i otrzymuje kolejną.
Po co to robi? Ano po to, żeby udało mu się zebrać 5 kart z tortem w tym samym kolorze. Jeśli komukolwiek udało się zebrać tych pięć kart w jednym kolorze, to jak najszybciej kładzie swoją dłoń na płytce tortu. Widząc to, pozostali gracze czynią dokładnie to samo. Ostatni, czyli ten, kto uczyni to najwolniej, musi za karę otrzymać pieczątkę.ZAKOŃCZENIE GRY

Gra kończy się w momencie, gdy jeden z graczy otrzyma pięć pieczątek.WRAŻENIA


Gra jest naprawdę prosta, tłumaczy się ją w kilka chwil. Młodsze dzieciaki nie mają problemu ze zrozumieniem zasad, zwłaszcza, że karty odróżnia kolor a nie żadne cyferki.

Podstawą zatem będzie refleks. Bez tego nie ma szans na zwycięstwo. Podczas gry ciągle jesteśmy w lekkim napięciu. Czekamy z jednej strony na te właściwe karty (zwłaszcza na tę piątą), a z drugiej wyczekujemy na reakcję innych graczy, bo przecież jeden z nich może w każdej chwili dobrać komplet 5 kart i położyć łapkę na torcie. Każdy obserwuje każdego, jednocześnie zerkając do swoich kart. To jest dokładnie ten sam typ emocji, które targają nami w przypadku Halli Galli.


Teraz apel do rodziców, który wystosowaliśmy w przypadku Halli Galli Juniora i nie omieszkamy raz jeszcze go powtórzyć. Uważajcie na delikatne rączki swoich pociech. W ferworze walki zdarza się, że dłonie będą lekko poobijane, więc, bądźcie delikatni :-)

Skalowalność. Nie ma co ukrywać, im więcej osób tym lepiej, tym większa zabawa i tym większe emocje. A emocje towarzyszą przez caluśką rozgrywkę. Nikt po prostu nie wie, kiedy ktoś położy dłoń na torcie. Czasem trwa to kilka minut, a czasem (przy szczęśliwym rozdaniu kart) kilka chwil. Im więcej osób, tym po prostu większa liczba osób, która może zakończyć grę, a tym samym walka o to, żeby nie być ostatnim jest ciekawsza.

Jeśli lubicie Halli Galli, to Torcik jest pozycją obowiązkową. Gry są do siebie podobne, a jednak zupełnie inne.


Torcik to jest zaskakująco dobra gra. Prawdę mówiąc nie spodziewaliśmy, że będzie aż tak fajna.  Z całego serducha polecamy.

PLUSY:

+ szybka i wdzięczna gra imprezowa
+ proste zasady przystępne dla osób w każdym wieku
+ gra wyrabia spostrzegawczość i refleks
+ małe, poręczne pudełeczko zmieści się bez większego kłopotu do plecaka czy torebki
+ może uczestniczyć nawet 8 osób

MINUSY:

- mogą zaboleć ręce…
- pieczątki z markera dość ciężko się ścierają


Liczba graczy:  2-8 osób
Wiek: od 6 lat 
Czas gry: ok. 15 minut
Rodzaj gry:  gra imprezowa, karciana
Zawartość pudełka:
*  30 kart
* pisak
* instrukcja do gry.
Wydawnictwo: G3
Cena: 30-40 zł

Serdecznie dziękujemy wydawnictwu G3 za udostępnienie gry.

G3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz