czwartek, 22 października 2015

Premiera japońskich kart Hanafuda na Targach Książki w Krakowie*

Dzisiaj na 19. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie  trwających do 25 października 2015 r., swoją premierę miała wyczekiwana "Hanafuda", tradycyjne japońskie karty do gry. 


Inspiracją do ich stworzenia były karty przywiezione w XVI wieku do Kraju Kwitnącej Wiśni przez Portugalczyków. Struktura "Hanafudy" zupełnie nie przypomina europejskich talli, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Nie ma na niej liczb i oznaczenia takich jak serce czy karo.

Talia składa się z 48 kart równo podzielonych na 12 miesięcy roku kalendarzowego. Każdy jest symbolizowany przez inny kwiat: styczeń - sosna, luty - śliwa, marzec - wiśnia, kwiecień - wisteria, maj - irys, czerwiec - peonia, lipiec - lespedeza, sierpień - miskant chiński, wrzesień - chryzantema, październik - klon, listopad - wierzba. grudzień - paulownia.
październik


Jak grać?
Korzystając z kart "Hanafudy", można rozegrać wiele różnych gier np. Koi-koi lub Mushi. W dosłownym tłumaczeniu "Hanafuda" oznacza "karty kwiatów". 
Na początek przygody z "Hanafudą" najlepsze będzie...
Łączenie kwiatów
Jest to najbardziej podstawowa wersja gry. Pozwala na utrwalenie wzorów kart, zapamiętanie ich wartości i przyporządkowanie roślin do miesięcy. Do rozegrania partii potrzebne są 2 lub 3 osoby.
Potem możemy zagrać na przykład w...
Koi-koi
Koi-koi to jedna z najbardziej popularnych gier wykorzystujących talię "Hanafudy". Jest to gra w liczenie zysków i strat, polegająca na składaniu jak najlepszych układów kart (yaku). Kluczem do sukcesu jest właściwa decyzja gracza, czy zakończyć rozgrywkę po zdobyciu układu, czy też grać dalej.
Mushi
Mushi (Owad) jest prostą, przyjemną i popularną grą dla 2 osób. Różni się od niektórych gier opartych na talii "Hanafudy" liczbą używanych kart – zamiast 48 używa tylko 40.
Szczegółowe zasady znajdziemy w instrukcji dołączonej do "Hanafudy".
Karty "Hanafuda" ukażą się nakładem firmy Trefl. 
* post zawiera materiały pochodzące z informacji prasowej wydawnictwa. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz