środa, 21 października 2015

HOLLYWOOD: nakręćmy sobie film - recenzja gry.

Mówisz Hollywood – myślisz fabryka snów, stolica światowego przemysłu filmowego, synonim amerykańskiego kina. Jak zwał, tak zwał, ta dzielnica Los Angeles jednoznacznie kojarzy się z filmem. Hollywood stało się również inspiracją twórców gry. 
Z pomocą przyszedł jakże niezawodny Kickstarter. Może sama akcja nie była spektakularnym sukcesem na miarę choćby Boss Monstera, jednakże okazała się sukcesem i ujrzała światło dzienne. Dzięki naszemu Egmontowi Hollywood zawitał do Polski i to w wersji na bogato, bo wraz z 3 dodatkami. Zatem, jak wygląda zabawa w kręcenie filmu? Zapraszam do recenzji.CO ZAWIERA GRA
Całość mieści się w klasycznym dużym pudle. W środku znajdziemy oprócz instrukcji sporo komponentów. Wśród nich:

 • planszę główną,
 • 6 plansz graczy,
 • 3 statuetki nagrody roku,
 • 6 żetonów 100 mln,
 • 42 żetony licytacji (po 7 w każdym kolorze),
 • 30 kart licytacji,
 • 16 bezwartościowych scenariuszy (z czerwonym tyłem),
 • 126 kart podstawowych (z niebieskim tyłem)
 • 36 kart gwiazdorskich (z szarym tyłem)
 • 6 znaczników gracza (po 1 w każdym kolorze).Ponadto gra zawiera 3 dodatki, tj.
 • 6 kart festiwali (dodatek Festiwale)
 • 8 kart podstawowych, 12 kart gwiazdorskich i 6 reżyserów drugiej ekipy (dodatek Łowcy nagród)
 • 16 kart podstawowych (dodatek: Za kulisami)

Całość wykonana jest bardzo dobrze. Przyjemne i czytelne grafiki, dobrej jakości karty. Można było może pomyśleć o nieco grubszych kartach gracza i nieco ładniejszych figurkach nagród roku (najlepiej jakiś plastikowych).

Przy okazji zapraszamy do unboxingu, gdzie zamieściliśmy szereg zdjęć z „sesji rozbieranej” Hollywood.
A propos instrukcji. W jej treści zabrakło opisu działania dwóch kart. Bardzo szybko po premierze ten fakt został zauważony i Egmont szybko zamieścił stosowną poprawkę dostępną pod tym linkiem. Lubię takie postępowanie.
CEL GRY
Każdy z graczy wciela się w szefa studia filmowego (na odwrocie każdej planszy gracza jest nazwa tegoż studia). Zadaniem jest po prostu tworzenie jak najbardziej kasowych filmów. Do tego potrzebna będzie smykałka w doborze odpowiedniej ekipy, która taki film nakręci. Najlepsze filmy przyniosą najwięcej pieniążków, a co za tym idzie splendor chwały najlepszego studia spłynie na tego gracza, którego stan konta na koniec gry będzie największy.
PRZYGOTOWANIE GRY
W tej części skupię się na przygotowaniu gry w wersji podstawowej (czyli wszystkie dodatkowe elementy lądują w pudełku).
Każdy gracz wybiera swój kolor i otrzymuje swoją planszę gracza, 5 kart licytacji oraz 7 żetonów licytacji.
Na środku stołu ląduje plansza główna, na której umieszcza się figurki nagród, żetony 100 milionów, potasowane karty podstawowe, katy bezwartościowego scenariusza. Każdy rozpoczyna z budżetem 12 mln – czyli ustawiamy wszystkie znaczniki na torze zysku o wartości 12.
Na końcu zajmiemy się kartami gwiazdorskimi. Po potasowaniu dobieramy ich tyle, ilu jest graczy i układamy je pod planszą główną pod polami oznaczonymi cyframi.

Teraz możemy powiedzieć: Cisza na planie, kamera, akcja!
PRZEBIEG GRY
Zanim gra się rozpocznie, warto wspomnieć o rodzajach kart występujących w grze. Filmy składają się z kart gwiazdorskich i podstawowych. Zarówno jedne jak i drugie pełnią takie same funkcje, różnica polega na tym, że gwiazdorskie przynoszą więcej korzyści. A więc mamy 5 typów kart (różniących się kolorem tła):


 • scenariusze
 • reżyserzy
 • aktorzy
 • aktorki
 • ekipa filmowaOczywiście jak to często bywa w życiu, ludzie odpowiedzialni za kręcenie filmów posiadają pewne specjalizacje, tj. gatunki filmów, w których są dobrzy, a inne wychodzą im niekoniecznie. W grze mamy do czynienia z 4 gatunkami, tj. romans (symbol serduszka), komedia (symbol maski), film akcji (symbol gwiazdki/wybuchu) oraz horror (symbol ociekającego krwią noża). Jest to niezwykle istotne, żeby do kręcenia filmu angażować jak największą liczbę ludzi specjalizujących się w danym gatunku – przynosi to po prostu większe profity.
Gra trwa w ciągu trzech tur (zwanych w grze latami). A każda tura (rok) składa się z 7 faz, rozpatrywanych po kolei.
Faza 1. Wylosowanie 1 karty gwiazdorskiej
Ni mniej ni więcej oznacza to wręczenie każdemu z graczy jednej karty gwiazdorskiej, którą odkłada zakrytą na swojej planszy.
Faza 2. Dobranie 7 podstawowych kart
Odbywa się to z pomocą mechanizmu draftu. Po prostu każdy gracz dostaje do ręki 7 kart. Wybiera jedną z nich, odkłada zakrytą na swojej planszy i resztę przekazuje graczowi obok. Jednocześnie otrzymuje od drugiego sąsiada zestaw kart. Bierze jedną z nich i przekazuje sąsiadowi i tak dalej. Trwa to do momentu, aż wszystkie karty zostaną rozdysponowane wśród graczy.Faza 3. Licytacja karty gwiazdorskiej
Chyba najbardziej emocjonująca część gry. Gracze mają za zadanie (jest to obowiązkowa akcja) kupno jednej z kart gwiazdorskich leżących pod dolną krawędzią planszy głównej. Przy pomocy żetonów oraz kart licytacji decydują, którą kartę chcą kupić i ile za nią chcą zapłacić. Oczywiście możliwe są dogrywki i wtedy emocje rosną. Tak czy inaczej w tej rundzie każdy z graczy musi pozyskać jedną kartę gwiazdorską.Faza 4. Produkcja filmów
Mając do dyspozycji 9 kart zdobytych w poprzednich fazach, bierzemy się teraz za produkcję filmu, pamiętając, że każdy film musi mieć obowiązkowo: scenariusz, reżysera oraz aktora/aktorkę. Oczywiście scenariusz może być tylko jeden, podobnie jak i reżyser, a liczbę aktorów biorących udział w produkcji ograniczono do dwóch. Nie ma żadnych ograniczeń liczbowych co do kart zielonych (ekipy filmowej). Zatem w wersji minimalistycznej film może składać się z zaledwie 3 kart, a najbardziej wypasiony z 9. Symbol na scenariuszu wyznacza gatunek wyprodukowanego filmu i musimy tak kombinować, żeby do tego symbolu dopasować resztę kart.Może się zdarzyć, że niestety nie otrzymamy żadnego scenariusza lub scenariusz nie będzie pasował do posiadanych kart. Możemy wtedy odrzucić jedną z naszych kart i otrzymać kartę scenariusza bezwartościowego, pozwala on dowolnie określić gatunek wyprodukowanego filmu, jednakże
Faza 5. Obliczanie zysku
W tej fazie każdy z graczy po kolei podlicza swój film i przesuwa swój znacznik na torze zysków do przodu. Punkty zdobywa się w każdej z następujących kategorii: liczbę kart (każda karta jest warta 1 mln), gatunek filmu (należy starać się o jak najwięcej symboli wyznaczonych przez scenariusz – im więcej kart z tym samym symbolem, tym więcej na tym zarabiamy), parę: aktor i aktorka (każda karta z pary jest warta po 2 mln), złote monety oraz ekipę filmową (te karty zwiększają wartość filmu na przeróżne sposoby w zależności od danej karty).
Faza 6. Przyznanie nagrody roku
Na części z kart znajdują się symbole statuetek. W tej fazie zliczamy teraz te symbole. Gracz, który ma ich najwięcej, odbiera nagrodę w postaci jednej kartonowej statuetki i kładzie ją przed sobą.
Faza 7. Czyszczenie
Wszystkie karty i te użyte do filmu i te nieużyte odkładamy na pole archiwum i możemy rozpocząć kolejny rok, czyli powrót do fazy 1.ZAKOŃCZENIE GRY

Gra kończy się po 3 latach. Gracz, który zdobył co najmniej 1 nagrodę filmu roku, otrzymuje dodatkowy zysk. Jest to bardzo proste. Mnożymy liczbę zdobytych nagród przez liczbę statuetek na wszystkich kartach z własnego archiwum.
Zwycięzcą jest gracz, który finalnie zarobił najwięcej.DODATKI
Po kilku rozgrywkach w wersję podstawową, warto sięgnąć po dodatki, które potrafią trochę namieszać.
Pierwszy z nich to Festiwale. Na początku każdego roku wybieramy jedną z 6 unikatowych kart. Karta ta modyfikuje nieco zasady gry podstawowej. Np.
Bardzo fajny dodatek, który sprawia, że gra szybko się nie znudzi.Drugi dodatek to Łowcy Nagród. Wprowadza on kolejne postacie, dzięki którym możemy jeszcze więcej zarobić. Wprowadza też reżysera drugiej ekipy. Ta karta działa nieco podobnie do karty bezwartościowego scenariusza, z tym, że dotyczy ona reżysera.Trzeci dodatek „Za kulisami”, to młyn na wodę fanów negatywnej interakcji. Sama nazwa już wskazuje na zakulisowe rozgrywki, których z pewnością czystymi nazwać nie można. Zdarza się, że do naszej ekipy (z pomocą innego gracza) dołącza „czarna owca”, która skutecznie psuje nam szyki. A to uniemożliwi nam dołączenie kart ekipy filmowej, a to nie pozwoli na zatrudnienie aktorów, a to obniży wartość filmu.WRAŻENIA
Powiem szczerze, Hollywood nas pozytywnie zaskoczył. To lekka gra o banalnych zasadach. Gra, która wymaga kombinowania, bo dróg do zwycięstwa jest kilka i sam nie wiem, która z nich jest najlepsza. Wszystko zależy od tego co mamy na ręku. Skoro mamy karty, to mamy też i losowość. Owszem jest ona nieco ograniczona przez sposób dystrybucji kart, tym nie mniej nie jesteśmy w stanie wiele zaplanować. Działa tutaj też (widoczny w fazie 2 i 3) mechanizm opisany przez staropolskie przysłowie, tj. „Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta”. Może się zdarzyć tak, że powiedzmy dwóch graczy skupi się na tym samym gatunku filmowym, czyli będą walczyć o karty z tymi samymi symbolami, trzeci gracz tymczasem spokojnie zbierze sobie ekipę z innym symbolem i prawdopodobnie wyjdzie na tym najlepiej. Szczerze mówiąc, lubię takie zagrywki, bo jest w tym trochę blefu i chęci wystrychnięcia przeciwnika na dutka.
Kilka słów na temat skalowalności. Żeby się dobrze grało potrzeba przynajmniej 3 osób. Przy dwójce jest zbyt przewidywalnie i nie ma tego dreszczyku emocji przy licytacjach. Z drugiej strony, przy maksymalnej liczbie osób jest już trochę chaosu i gra staje się bardziej losowa.
Jest to eurogra, więc klimatu za wiele w tym nie uświadczymy, chociaż o totalnego suchara Hollywood nie posądzimy.
Podsumowując. Hollywood to solidna gra rodzinna, skierowana bardziej do mniej wymagającego gracza. Idealna na niedzielne popołudnie w miłym towarzystwie. Gra nie trwa też specjalnie długo (pudełkowych 45 minut nigdy nie udało się nam przekroczyć) i może też być miłym przerywnikiem między bardziej wymagającymi tytułami. My tę grę polecamy i zostawiamy w naszej kolekcji.

PLUSY:

+ proste zasady,
+ dobrze napisana instrukcja,
+ stosunkowo krótki czas rozgrywki,
+ solidne wykonanie,


MINUSY:
- trochę losowości,
- negatywna interakcja (wraz z dodatkiem „Za kulisami”)

Marzycie, żeby wcielić się w producenta filmowego i zabłysnąć na czerwonym dywanie? A może chcecie zrobić najbardziej kasowy film roku? Nic prostszego - zasiadajcie do gry Hollywood. Fabryka marzeń czeka!

Nasza ocena wg. BGG to 7/10Liczba graczy: 2-6 osób;
Wiek: od 10 lat 
Czas gry: ok. 45 minut
Rodzaj gry:  gra rodzinna, gra strategiczna
Zawartość pudełka:
* plansza do gry;
* 6 planszy graczy;
* 3 statuetki nagrody roku;
* 6 żetonów $ 100 mln;
* 42 żetony licytacji;
* 30 kart licytacji;
* 16 kart bezwartościowych scenariuszy;
* 126 kart podstawowych;
* 36 kart gwiazdorskich;
* 6 znaczników graczy;
* instrukcja do gry.
Wydawnictwo: Egmont
Cena: od 65 do ok. 100 zł    
Serdecznie dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie gry do recenzji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz