niedziela, 25 października 2015

STINKY BUSINESS: co skrywa pudełeczko? (foto unboxing)

Ekologia, ochrona środowiska, segregacja odpadów - to tematy mocno na czasie. Nic więc dziwnego, że pojawiają się nawet planszówki poruszające te kwestie. Jedną z nich jest nowość od wydawnictwa G3 czyli gra Stinky Business. 

Co znajdziemy wewnątrz pudełka sporych rozmiarów? Czy natrafimy w nim na kosze i worki do segregacji odpadów? Kto wie? Jeśli chcecie się o tym przekonać zapraszamy w fotograficzną podróż po zawartości gry.


Front pudełeczka jasno sygnalizuje tematykę gry. Czy zatem będziemy grzebać w kontenerach z odpadami? Nie pozostaje nam nic innego jak tylko przekonać się zaglądając do wnętrza pudełka.

No to do dzieła! Otwieramy pudełeczko ...


Pod przykrywką pudełka czeka na nas instrukcja w 3 językach - poza rodzimym jeszcze w języku angielskim i niemieckim - w końcu segregacja odpadów to  temat międzynarodowy. Zaglądając dalej natrafiamy na planszetkę z żetonami a pod nią na to, czego nie może zabraknąć w planszówce czyli nomen omen planszę do gry. Unosimy planszę i naszym oczom ukazuje się cała reszta elementów  - karty odpadów, plansze przetwórni, znaczniki sortowni/spalarni i ekodolary. A na samym spodzie pudełka znajdziemy klimatyczną wypraskę odwzorowującą osiedle - dosłownie ma się wrażenie, że zaraz wiedzie tutaj śmieciarka ...


Na pierwszy rzut oka widać, że wszystkie elementy mają bardzo dobrą jakość. Plansza do gry, plansze przetwórni i żetony wykonane są z grubej, chropowatej tektury. Karty wydają się także wytrzymałe - są połyskujące i mają chropowatą fakturę.  Crème de la crème stanowią znaczniki sortowni/ spalarni - maleńkie, kolorowe, drewniane domki. Wydawnictwo G3 kolejny raz udowadnia, że jakość wykonania jest ich mocną stroną. 

Rzućmy zatem okiem na poszczególne elementy:

Plansza do gry


Plansza to nic innego jak swoista makieta przetwórni czy sortowni. Zaznaczone są na niej miejsca i sektory, w których umieszczane będą poszczególne elementy gry. 

Plansze przetwórni (25 sztuk)
Każdy gracz posiada 5 plansz przetwórni: odpadów biodegradowalnych, papieru, plastiku, szkła i aluminium. Na każdej planszy przetwórni gracze mogą umieszczać liczbę żetonów określoną liczbą pól - zawsze jednak na planszy musi się znajdować przynajmniej 1 żeton przetwórni. 


Karty odpadów

Łącznie mamy 77 kart odpadów odpowiadających poszczególnym ich typom: 18 kart papieru, 16 kart plastiku, 10 kart szkła, 6 kart aluminium i 27 kart odpadów biodegradowalnych. 
Liczba kart każdego typu zależy od wartości danego odpadu. Najwięcej jest odpadów bio, które mają najniższą wartość, a najmniej aluminium, które jest najcenniejsze. Wśród tych kart znajdziemy karty złotych odpadów (10 sztuk) - są one oznaczone na górze karty złotym kolorem z gwiazdkami 
Karty odpadów skrywają w sobie element edukacyjny - bowiem w ich dolnej części znajduje się informacja, ile lat trwa rozkład danego odpadu oraz na co może on zostać przetworzony. 
Karty śmieci 

Śmieci nie mogą być przetworzone. Można je tylko spalić w spalarniach.

Wśród kart śmieci znajdziemy karty odpadów szkodliwych (5 sztuk kart z przekreślonym symbolem kontenera u górze). Mając taką kartę na ręce gracz może ją natychmiast wyłożyć przed siebie, czyli na wysypisko. Każda taka wyłożona karta daje graczowi na koniec gry dodatkowy 1 punkt zwycięstwa. Żetony przetwórni i ich rentowności


W grze wykorzystujemy 30 żetonów przetwórni (4 aluminium, 5 szkła, 6 plastiku, 7 papieru oraz 8 odpadów biodegradowalnych) oraz 60 żetonów rentowności przetwórni (15 x4, 20 x3 i 25 x2). 

Zakupione żetony przetwórni pozwalają na umieszczenie jednej odpowiedniej dla danej przetwórni karty odpadów. Żetony przetwórni umieszcza się na planszach przetwórni, poczynając od górnych pól. 

Gracz może także zakupić żetony rentowności przetwórni, które mnożą przychody z przetwarzania odpadów przez 2, 3 lub 4. Umieszcza się je po kolei (od x2 do x4) rozpoczynając od dolnych pól. 


Znaczniki sortowni / spalarni
W sumie mamy ich 43 sztuki: 12 czerwonych, 12 niebieskich, 8 zielonych, 6 żółtych i 5 fioletowych. Znaczniki te służą do oznaczenia zakupu spalarni lub sortowni.

Ekodolary (waluta w grze)
Instrukcja


Logiczne, że żadna gra nie może się obyć bez instrukcji. Tutaj znajdujemy ją we wspomnianych 3 językach. Jest to książeczka sporych rozmiarów bo wielkości pudełka. Zawiera dużą ilość obrazków z wyjaśnieniem zasad gry.

No to na koniec rzućmy okiem na Stinky Business w całej okazałości:Prawda, że patrząc na zawartość pudełka  aż ma się ochotę zabrać za tę brudną robotę dającą czyste pieniądze? No to do dzieła! Jak podziałamy w biznesie przetwarzania odpadów zdamy Wam relację czy będą z tego czyste zyski. Wyglądajcie recenzji.


Serdecznie dziękujemy wydawnictwu G3 za udostępnienie gry. 

G3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz