sobota, 25 kwietnia 2015

STORY CUBES: opowieści, opowieści, opowieści ile głowa pomieści- recenzja gry

Maleńkie pudełeczka skrywają w sobie różne obrazeczki. Statek kosmiczny, plaster, piłka nożna, dinozaur, tajemniczy zamek, odcisk palca, dymek rozmowy, ludzik słuchający muzyki, rwące fale... Te i wiele, wiele innych rysunków znajdziemy na drobnych kosteczkach umieszczonych w zgrabnych pudełeczkach gry STORY CUBES. 

Zgrabne kosteczki z intrygującymi obrazkami- zaproszenie do snucia historii
CO ZAWIERA GRA

Zestaw podstawowy ukrywa się w małym kwadratowym pudełeczku zamykanym na magnes. Znajdziemy w nim po prostu 9 kostek z obrazkami. 
9 kosteczek = 54 obrazki = niekończąca się ilość historii = świetna zabawa.

Podstawowe zestawy Story Cubes

Aktualnie na rynku znajdziemy 3 zestawy podstawowe- wszystkie składające się z 9 kostek:

 • STORY CUBES pierwszy zestaw startowy (pomarańczowe pudełeczko) zawiera kostki z różnorodnymi obrazkami niepowiązanymi w żaden sposób tematycznie. Znajdziemy wśród nich i buźki, i symbole i różne inne obrazki.


 • STORY CUBES PODRÓŻE (VOYAGES) ukrywający się w zielonym pudełeczku swoimi obrazkami nawiązuje do tematyki podróży i wypraw. Aparat fotograficzny, statek podwodny, góry, plecak, luneta czy też kawałek mapy- choćby takie obrazki znajdziemy na 9 ślicznych kosteczkach.

 • STORY CUBES AKCJE (ACTIONS) czyli małe niebieskie pudełeczko to nic innego jak 9 kosteczek pozwalających na opisywanie czynności, zachowań, aktywności. Słuchanie muzyki, tańczenie, bawienie się zabawkami, odbijanie piłki... słowem wszystko co może się nam kojarzyć z aktywnością. 

Już jeden taki zestaw podstawowy swobodnie pozwala na tworzenie niemal niekończących się historii. Ale oczywiście na zestawach podstawowych zabawa się nie kończy. Mamy bowiem jeszcze zestawy dodatkowe.

Zestawy dodatkowe ukrywają się w malutkich pudełeczkach mieszczących w sobie 3 kosteczki z obrazkami.

Zestawy dodatkowe Story Cubes
Wśród dodatków znajdziemy:


STORY CUBES PREHISTORIA- 3 kosteczki z zielonymi obrazeczkami rodem z książek przyrodniczych. Dinozaury, skamieliny, ludzie pierwotni... 
STORY CUBES POSZLAKI- nielada gratka dla fanów opowieści sensacyjnych, kryminalnych czy detektywistycznych. Odciski palców, plamy krwi, buteleczka z trucizną, mikroskop, akta... Oj klimat tworzy się sam.
STORY CUBES BAŚNIE- jak łatwo się domyślić na 3 kosteczkach znajdziemy w sumie 18 obrazków rodem z bajek. Czerwony kapturek, żaba w którą zła czarownica zamieniła pewnie pięknego księcia, różdżka, korona, baba jaga itp. itd. Małe i duże dziewczynki będą mogły puścić wodze wyobraźni. 

STORY CUBES MEDYCYNA- czyli malutkie zgrabne pudełeczko z kosteczkami o tematyce zdrowia i medycyny. Wśród obrazków na nich zawartych znajdziemy np. karetkę pogotowia, plasterek na ranę, strzykawkę, nosze, stetoskop, lekarza w kombinezonie ochronnym i wiele innych tematycznych rysunków. 
STORY CUBES SPORT- idealne kosteczki z rysunkami wprost dla maniaków sportowych. Piłki, bramki, koszulki sportowe, stopery, symbole dyscyplin sportowych. Słowem wszystko potrzebne do tworzenia historii osadzonych w tej tematyce. 
STORY CUBES GALAKTYKA- statki kosmiczne, sondy, kosmici, kapsuły czasu, lądowanie na księżycu... To wszystko i wiele więcej znajdziemy wśród rysunków umieszczonych na 3 kosteczkach schowanych w małym turkusowym pudełeczku. 


CEL GRY

Po prostu opowiadanie historii w oparciu o rysunki na kostkach- historii jakie tylko wyobraźnia podsuwa.

PRZYGOTOWANIE GRY

Szykując się do opowiadania historii możemy oprzeć się jedynie na zestawie podstawowym lub zwiększyć sobie pole popisu i dołożyć jakiś zestaw dodatkowy. W zależności jakimi Story Cubsami dysponujemy możemy tworzyć różnorodne historie. Najważniejszą rolę odgrywa i tak wyobraźnia. 

PRZEBIEG GRY

Opowiadając historie możemy bazować na 9 lub 12 kościach. Wybierając 9 kości możemy 3 z zestawu podstawowego zamienić na kostki z dodatku. Jeśli zdecydujemy się na szerszą wersję do 9 kości wybranego zestawu początkowego dodajemy 3 kości z jednego z dodatków.

Rzucamy wszystkimi kośćmi, szybki rzut oka na obrazki i rozpoczynamy opowieść. Możemy ją zacząć od słów " Dawno, dawno temu" lub "Pewnego razu" lub tak jak tylko podpowie nam to wyobraźnia. 

Rzucamy kośćmi
szybki rzut oka na obrazki i rozpoczynamy historięHistoryjkę tworzymy na postawie rysunków wybranych w dowolnej kolejności. Nie ma tutaj ani złych początków ani złych zakończeń. Wszystko co podpowiada nam wyobraźnia jest dozwolone. 

Zobaczcie i posłuchajcie opowiadania stworzonego przez Marysię na podstawie wylosowanych kostek pokazanych na zdjęciu.W zasadzie ta zabawa nie ma reguł. Historyjki można opowiadać samodzielnie lub w większej liczbie osób. Każdy może tworzyć swoje oddzielne historie ale można także kontynuować opowiadanie rozpoczęte przez poprzednika. Wszystkie chwyty dozwolone- najważniejsze żeby się dobrze bawić. 

WRAŻENIA

Story Cubes to sympatyczna motywacja do snucia opowieści, pretekst do przeniesienia się w krainę wyobraźni. 

Najlepszym dowodem na fenomen tej swoistej gry jest ilośc nagród jakie otrzymała. A oto one:

Wielka Brytania:
 • Imagination Gaming Silver Award 2013, 
 • Original The Slow Toy Movement Award 2012,  
 • The Independent Toy Awards 2012, 

Polska:  
 • Kids’ Biz Fair 2013

USA :
 • PAL Award 2012, 
 • Parent's Choice Award 2011, 
 • Creative Child Magazine Seal Of Excellence 2010, 
 • Major Fun Keeper Award 2010, 
 • Oppenheimer Toy Portfolio Gold Seal 2010,  
 • Dr. Toy 10 Best Games Winner 2009, 
 • iParenting Media Award 2009

Australia:
 • Best Game, It’s A Good Toy Awards 2012, 
 • Educational Toy of The Year 2012
PLUSY:

+ rozwija kreatywność i wyobraźnię;
+ uczy dzieci opowiadania historii- budowania logicznego ciągu zdarzeń na postawie kilku obrazków;
+ może być wykorzystywana do nauki języków obcych;
+ bardzo dobra jakość wykonania- kosteczki są jakby kamienne, obrazki są wyżłobione i wypełnione farbą (nie będą się szybko ścierać)

MINUSY:

- nie jest to zabawa dla introwertyków, ludzi zamkniętych w sobie i nie lubiących się wypowiadać;
- niektóre dodatki (Prehistoria, Baśnie, Poszlaki) są wydane w pudełeczkach z gorszym systemem zamykania. Wieczko nie domyka się i kostki potrafią wypadać. Nowsze dodatki (Galaktyka, Sport, Medycyna) mają już te lepsze.

Z resztą zobaczcie sami różnicę:Nasza ocena: 9/10

Jeśli lubicie snuć mniej lub bardziej niestworzone historie Story Cubes są idealne dla Was. Wystarczy rzucić kostkami, puścić wodze wyobraźni i snuć niezapomniane historie- zabawa murowana. 

Wszystkie zestawy Story Cubes obecnie dostępne w sprzedaży

Liczba graczy:  od 1 bez ograniczeń 
Wiek: od 6 lat 
Czas gry: kilka- kilkanaście minut
Rodzaj gry: familijna, dla dzieci
Zawartość pudełka:
* zestaw podstawowy- 9 kości
zestawy dodatkowe- 3 kości
Wydawnictwo: REBEL
Cena: zestaw podstawowy ok 30 zł
zestawy dodatkowe od 10 do 15 zł

5 komentarzy:

 1. Planuję zakup Story Cubes. Mam zamiar wykorzystać je na zajęciach angielskiego z moimi uczniami (tymi młodszymi i starszymi)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetny pomysł. Podobno sprawdzają się super. Ja chcę namówić lektora na moim kursie angielskiego dla dorosłych żeby nam zrobił takie zajęcia. Co do zestawów zaczęliśmy od bazowego pomarańczowego i bajek i poszlaków. Ale tak nam się spodobało ze w końcu skompletowalismy wszystkie. I nie żałujemy.

   Usuń
  2. Po zakupie Alchemików miałam w najbliższym czasie już nic nie kupować, ale nie mogłam się oprzeć i zamówiłam Story Cubes: Opowieści :)

   Usuń
  3. Ja juz nawet nie próbuje sobie obiecywać że nie bedziemy nic więcej kupować. To jest nierealne. A Cubesy to ulubiona gra naszej 8 latki. Siedzi i opowiada niestworzone historie:)

   Usuń
 2. Słyszałam o tej grze, jest fantastyczna, zmusza dzieci do myślenia i pobudza ich wyobraźnie, ale i dla wielu dorosłych jest to duże wyzwanie.

  OdpowiedzUsuń