sobota, 18 kwietnia 2015

MISTAKOS: krzesełkowe drzewko- recenzja gry

Kto z Was nie słyszał o walce o stołki? Myślę, że każdy ma na ten temat swoje zdanie. Politycy, urzędnicy, pracownicy w korporacjach- prawie wszyscy wcześniej czy później w swoim życiu walczą o swój przysłowiowy stołek. Może takie stereotypy kierowały także twórcami tej gry. Bo MISTAKOS to nic innego jak walka o stołki- ale walka w dobrym tego słowa znaczeniu. Super emocje i dobra dawka zabawy.  Zapraszam więc na stołki- czyli do recenzji gry.

To nie jest zaproszenie widowni na spektakl- to zaproszenie chętnych do gry w Mistakos

CO ZAWIERA GRA

Pudełko słusznych rozmiarów zawiera w sobie zaskakująco mało- tylko 24 kolorowe krzesełka

Jak pierwszy raz otworzyliśmy pudełeczko zobaczyliśmy je pięknie poukładane w 3 woreczkach. 3 woreczki z krzesełkami w 3 kolorach- i tylko tyle. Pomyślałam: „Ok, ale gdzie jest instrukcja? Niby wiemy jak grać ale przydałoby się jednak zapoznać z zasadami.” Otóż uspokajam- instrukcja jest- znajduje się na tyle pudełka. Sprytnie. Wrzucenie kartki z zasadami gry do pudełka z krzesełkami nie wróżyłoby raczej jej długiego żywota. A tak mamy gwarancję, że nam się nie zniszczy.

Ot i cała zawartość gry- 24 krzesełka i instrukcja na tyle pudełka

No to przyjrzyjmy się bliżej krzesełkom:
  
Możemy je podzielić w dwojaki sposób:
 • Według kolorów- będziemy mieć po 8 krzesełek w każdym z 3 kolorów (jasnym zielonym, czerwonym i niebieskim)
 • Według typów krzesełek- w każdym kolorze znajdziemy krzesełka w 2 rodzajach.  Takie bardziej kwadratowe z kanciastymi nogami, prostym siedziskiem i oparciem oraz takie bardziej opływowe. Dlaczego mamy 2 typy krzesełek? Z pozoru wydawać by się mogło, że to nie ma żadnego znaczenia ale grając przekonacie się, że ma i to istotne.

Trzy kolory, dwa rodzaje- co kto zechce to dostaje
CEL GRY

Celem gry zależnie od wariantu jaki wybierzemy (bo mamy 2 warianty gry) jest:
 • W wariancie 1: zdobycie jak najmniejszej ilości punktów karnych.
 • W wariancie 2: jak najszybsze pozbycie się swoich krzesełek.
Ponieważ na pudełku widnieje informacja, że gra jest od 1 gracza jest jeszcze wariant jednoosobowy choć nie znajdziemy o nim ani słowa w instrukcji. Jak łatwo się jednak domyślić celem tej opcji gry będzie ułożenie konstrukcji z wszystkich 24 krzesełek.


PRZYGOTOWANIE GRY

Krzesełka rozdzielamy pomiędzy graczy. Zasad podziału instrukcja w zasadzie jasno nie precyzuje ale my robimy to tak: W przypadku gry w 3 osoby każdy dostaje zestaw krzesełek w wybranym przez siebie kolorze.
Grając w 2 osoby możemy pozostać przy zasadzie opisanej powyżej (wtedy odrzucamy jeden zestaw krzesełek do pudełka) lub do naszych wybranych kolorów dołożyć po 4 krzesełka z 3 zestawu kolorystycznego tak aby grać wszystkimi krzesełkami. Im więcej krzesełek tym fajniejsza zabawa dlatego my wybieramy tę drugą opcję.

Stołki rozdane- zabawę czas zacząć

PRZEBIEG GRY

Gracz rozpoczynający grę umieszcza na środku swoje krzesełko. Następnie kolejni gracze zgodnie z ruchem wskazówek zegara umieszczają na nim kolejne krzesełka. 
Krzesełka można stawiać na już postawionych lub je na nich wieszać. Ważne, żeby żadne krzesełko poza tym startowym nie dotykało podłoża.

Gra przewiduje dwa warianty- każdy z nich rządzi się swoimi prawami i zasadami.

Wariant 1

Gracze przed rozpoczęciem rozgrywki ustalają ilość rund do rozegrania (przeważnie jest to 5). Celem tej gry jest takie ustawianie krzeseł aby zdobyć jak najmniej punktów ujemnych. Liczba punktów ujemnych odpowiada liczbie krzeseł które spadły na stół w czasie ruchu danego gracza. W takim momencie kończy się runda gry. Kolejną rundę od nowa rozpoczyna gracz po lewej strony osoby, która zakończyła poprzednią. 


Wariant 2

Celem tej gry jest jak najszybsze pozbycie się swoich krzesełek. Pulę krzesełek dzielimy równo pomiędzy graczy. Ustawiają oni krzesełka jeden po drugim tak, żeby nie zawalić konstrukcji. Jeśli krzesła spadną podczas ruchu danego gracza, musi on zebrać wszystkie krzesła, które spadły i wchodzą one do jego puli. 


ZAKOŃCZENIE GRY

W zależności od wariantu gra ma dwa zakończenia:

Wariant 1: Całość gry w tym wariancie wygrywa osoba, która zdobyła najmniej punktów karnych. 

Ile krzesełek spadło- tyle punkcików ujemnych
graczowi wpadło

Wariant 2: Grę wygrywa osoba, która najszybciej pozbędzie się wszystkich swoich krzesełek. 
Krzesełka do nieba

WRAŻENIA

Mistakos to klasyczna gra zręcznościowa- coś na wzór bijącej popularność Jengi. Mnie nasuwa się jednak podobieństwo do innej gry a mianowicie do Baobabu- bo w Jendze budujemy siłą rzeczy do góry a Mistakos podobnie jak karciany Baobab daje nam możliwość tworzenia konstrukcji na boki. 

Niby układanie krzesełek jest prostą czynnością ale uwierzcie, że jak przyjdzie co do czego to trzeba się nieźle nagimnastykować. Wykorzystanie wszystkich 24 stołków to nie lada wyzwanie. Podczas gry dorosłym przypominają się prawa fizyki- prawo ciążenia,środek ciężkości i te sprawy...

Reasumując Mistakos to świetna gra familijna i imprezowa choć informacja na pudełku ograniczająca grę do 3 osób może mylić. Spokojnie ilość krzesełek pozwoli na zabawę większej liczbie osób (kolory krzesełek w zasadzie nie mają tutaj większego znaczenia). A sama zabawa jest przednia i emocjonująca, oj jest! Z resztą zobaczcie sami:

Niech się stołki pną do góry...Była winda do nieba to mogą też być stołki...


PLUSY:

+ proste zasady gry;
+ szybka, emocjonująca rozgrywka;
+ solidne wykonanie gry- krzesełka są estetyczne i bardzo dobrej jakości;
+ dobrze poszperając w internecie grę można kupić za niecałe 30 zł z kosztami przesyłki a za te pieniądze na prawdę warto dołączyć ją do swojej kolekcji

MINUSY:

- z założenia twórcy ograniczenie gry do 3 osób bo im więcej graczy tym bardziej emocjonująca zabawa więc szkoda odstraszać chętnych

Jeśli kiedykolwiek marzyliście o własnym stołku teraz macie ich nie jeden a kilka. Więc walczcie o ich utrzymanie i takie ustawienie, żebyście mogli się po nich wspiąć na szczyt. Emocje z pewnością sięgają zenitu. 

Liczba graczy:  od 1 do 3 osób
Wiek: od 5 lat 
Czas gry: zależnie od zręczności 
graczy kilka- kilkanaście minut
Rodzaj gry: familijna, zręcznościowa
Zawartość pudełka:
* 24 plastikowe krzesełka 
(po 8 w 3 kolorach)
* instrukcja na tyle pudełka
Wydawnictwo: TREFL
Cena: od 27 do nawet 60 zł

8 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. hm... ciekawe skojarzenie. Szogun i stołki? Albo pora dla mnie za późna albo nie łapię. Rzuci mi Kolega jakąś podpowiedź?:)

   Usuń
  2. Wystarczy wygooglować 'Krzesło' i 'Szogun' :) Tak mi się jakoś skojarzyło czytając o krzesłach i politykach :)

   Usuń
  3. Hehe no tak, teraz już łapie. Ja tak ogólnie piłam do politykow i walce o stołki. Jakoś nawet nie skojarzyłam TEJ sytuacji :-)

   Usuń
 2. To są krzesła, a nie stołki...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak gwoli ścisłości, synonimem krzesła jest m.in stołek. Więc nie ma o co kruszyć kopii :-)

   Usuń
 3. Mozna kupic 2 zestawy i gra jest wtedy dla 6 osób są też zestawy dla dwuch graczy takie mniejsze DUO

  OdpowiedzUsuń