Kolejny raz, na zaproszenie serwisu Planszeo, przygotowaliśmy dla Was poradnik prezentowy gier pod choinkę (bo mikołajki już za nami). Tym razem chcemy zwrócić Waszą uwagę na gry dedukcyjne.
To jedna z naszych ulubionych kategorii gier (obok wykreślanek i gier logicznych), więc nasz wybór nie był prosty. Moglibyśmy tutaj wymieniać i wymieniać tytuły, ale skupiliśmy się na tych, które złapały nas za serce. Nie wszystkie są może najnowsze , ale każda z tych gier ma w sobie to coś, co sprawia, że warto się nią zainteresować.
Zanim zanurzycie się w lekturze, to jeszcze jedna ważna informacja - kolejność gier w polecajce jest totalnie przypadkowa. To nie ranking czy topka. Więc nie sugerujcie się kolejnością. Wszystkie wskazane gry to po prostu nasze propozycje tytułów wartych uwagi z tej kategorii. Zatem przejdźmy do rzeczy.
(Portal Games)
Podwójni agenci to świeża pozycja w portfolio wydawnictwa Portal Games. To gra łącząca w sobie dedukcję i kooperację.
Naszym celem jest zidentyfikowanie agentów, reprezentowanych przez karty o określonych kolorach i liczbach. Poprzez eliminację i zarządzanie kartami na ręce, stopniowo będziemy zawężać wybór. Musimy wyeliminować wszystkich agentów, zanim skończy się gra.
Podwójni agenci to znakomita gra dedukcyjna, w dodatku kooperacyjna, w której zwycięstwo wymaga od nas współpracy. Nieco utrudnionej, bo wskazówki przekazujemy sobie wyłącznie za pomocą kart. Gra wymaga od nas przede wszystkim myślenia, kojarzenia faktów, eliminowania niepasujących rozwiązań, by w końcu podać te właściwe. Naprawdę miłe zaskoczenie i gratka dla wszystkich, którzy cenią gry oparte na dedukcji.
Więcej o grze przeczytacie w naszej recenzji.
Liczba graczy: 2-5 osób
Wiek: od 10 lat
Czas gry: 20-30 minut
Wydawnictwo: Portal Games
Autor: John Kean, Liam Kean
Ilustracje: Man-Tsun
(MUDUKO)
Lipowo Kto zabił? to gra śledcza na podstawie książek Katarzyny Puzyńskiej.
Sielankową atmosferę Lipowa przerwało kolejne morderstwo. Śledztwo jest w toku, a sprawca pozostaje nieuchwytny. Czy uda Wam się go złapać? Czy odkryjecie kto zabił, czym, gdzie i o jakiej porze?
Obserwujcie współgraczy, zadawajcie właściwe pytania, notujcie zasłyszane plotki i dowody, aby jak najwięcej wydedukować z otrzymanych odpowiedzi. Zawsze możecie też wręczyć łapówkę w zamian za zeznanie w kluczowej kwestii.
Trzeba nieco pomyśleć, pokombinować. Emocje jak na świetny kryminał przystało gwarantowane!
Liczba graczy: 2-5 osób
Wiek: od 16 lat
Czas gry: 20 minut
Wydawnictwo: Muduko
Autor: Michał Friedrich
Ilustracje: Nikodem Cabała
(G3)
Nie ma lekko to gorąca nowość Wydawnictwa G3. To szalona dedukcyjna gra imprezowa. Wariacja kultowych już Tajniaków. W Nie ma lekko można zagrać w aż 12 osób, ale równie dobrze bawimy się w 2,3 czy 4 osoby.
Jeden z graczy zostaje świadkiem, a pozostałe osoby wcielają się w detektywów. Świadek jest jedyną osobą, która zna słowo (jedno z 16 umieszczonych na stole) i daje detektywom wskazówki. Sęk w tym, że może on się porozumiewać z detektywami tylko za pomocą kart dylematów. A z nimi nie ma lekko. Bo jak naprowadzić detektywów na postać Donalda Trumpa wybierając między łyżką a łyżeczką, albo między ziemniakiem i pomidorem? Po każdej rundzie na stole będzie coraz mniej kart słów. Po piątej, ostatniej rundzie, na stole powinna zostać tylko jedna karta. Jeśli jest to karta z poszukiwanym słowem, wygrywamy.
Powiemy Wam w tajemnicy, że Nie ma lekko to hit naszych planszówkowych chwil - czy to w gronie znajomych, czy przy rodzinnym stole, czy w internacie w rozgrywkach z młodzieżą. Gorąco polecamy ten tytuł.
Liczba graczy: 2-12 osób
Wiek: od 16 lat
Czas gry: 15 minut
Wydawnictwo: G3
Autor: Masd Emil Christensen
Ilustracje: Mads Berg
(LUCRUM GAMES)
Kryptyda to zeszłoroczny hit Wydawnictwa Lucrum Games.
To gra dedukcyjna, w której każdy gracz dysponuje jedną informacją co miejsca na mapie, w którym może znajdować się siedlisko kryptydy. Połączenie wskazówek wszystkich graczy pozwoli na odnalezienie tego miejsca. Będziemy zatem tak kombinować, żeby z jednej strony jak najwięcej zyskać na informacjach od innych graczy, samemu jednak starać się ujawniać ją w jak najmniejszym stopniu. Chwała odkrywcy spłynie bowiem tylko na jednego z nas.
Kryptyda to naprawdę znakomita gra dedukcyjna. Cenimy ją bardzo za minimalizm obecny zarówno w oprawie graficznej jak a przede wszystkim w zasadach gry. Jest przez to prosta do nauczenia i nie rozprasza podczas myślenia, bo tego w tej grze całe szczęście nie zabraknie. Ponadto jest szybka i dobrze się skaluje. Zdecydowanie polecamy i po więcej szczegółów odsyłamy do naszej recenzji.
Liczba graczy: 2-5 osób
Wiek: od 14 lat
Czas gry: 20-60 minut
Wydawnictwo: Lucrum Games
Autor: Hal Duncan, Ruth Veevers
Ilustracje: Kwanchai Moriya
(REBEL)
Mroczną posiadłość nawiedza duch nieszczęśnika, który wiele lat temu padł ofiarą morderstwa. Dopóki zagadka nie zostanie rozwiązana, nie zazna spokoju. Przybywacie na miejsce, aby wspólnie odtworzyć przebieg tamtej feralnej nocy. Nie sprostacie temu bez pomocy ducha, który zsyłając wizje z ukrytymi wskazówkami próbuje naprowadzić Was na trop sprawcy. Niestety czas działa na Waszą niekorzyść – wraz ze wschodem słońca duch rozpłynie się w powietrzu.
Mysterium z portfolio wydawnictwa Rebel (z zeszłego roku) to gra skojarzeniowa oparta na współpracy, w której jedna osoba wciela się w ducha i za pomocą pięknie ilustrowanych kart naprowadza pozostałe na właściwy trop. W każdej rundzie będziecie interpretować grafiki, spróbujecie zidentyfikować podejrzanych oraz ustalić miejsce i narzędzie zbrodni. Na zrekonstruowanie przebiegu wydarzeń macie tylko 7 rund!
Rozwiązywanie zagadki zbrodni sprzed lat niesie ze sobą sporą ilość emocji. Wszak towarzyszy nam klimat tajemniczości. Momentami mamy nawet wrażenie chłodu czy podmuchu wiatru jakby rzeczywiście koło nas unosił się jakiś duch. Szczególnie jeśli do rozgrywki zapuścimy sobie klimatyczną muzyczkę. My bardzo lubimy siadać do tej gry. O naszych wrażeniach poczytacie w recenzji.
Liczba graczy: 2-7 osób
Wiek: od 10 lat
Autor: Oleksandr Nevskiy,
Oleg Sidorenko
Ilustracje: Xavier Collette,
Igor Burlakov
(MUDUKO)
Track od Wydawnictwa Muduko to dźwiękowa gra detektywistyczna. Gra oparta o specjalną aplikację zawierającą dźwiękowe nagrania niezbędne do rozwiązania sprawy. Pojawiła się w portfolio wydawcy pod koniec ubiegłego roku i chwyciła za sere niejednego miłośnika planszówek.
Przenosimy się do słonecznego Siren Bay. Dostajemy powołanie do służby w nowej sekcji tamtejszej policji - S.B.A.B (Siren Bay Audio Brygada). Zadaniem sekcji jest podsłuchiwanie przestępców i śledzenie ich za pomocą kamer monitoringu. Do rozwiązania mamy szereg spraw (15 akt sprawy). Tym razem do naszej dyspozycji jest tylko karta z aktami sprawy w postaci krótkiego opisu odprawy, plan miasta, nagranie dźwiękowe z aplikacji i karty monitoringu. Musimy słuchać, dyskutować, wyciągać wnioski i odkryć ten jeden właściwy adres.
Jedno jest pewne – Tracks pozwala nam poczuć się jak śledczy w akcji. Z pewnością dostarcza sporej dawki emocji i napięcia. Nagrania z akcji, zdjęcia z monitoringu, podpowiedzi świadków i klimatyczna aplikacja. A same nagrania niezwykle działają na wyobraźnię. My gorąco polecamy ten tytuł a zainteresowanych większymi szczegółami odsyłamy do naszej recenzji.
Liczba graczy: 1-6 osób
Wiek: od 12 lat
Wydawnictwo: Muduko
Autorzy: Juan Rodriguez
Christian Rubiella
Ilustracje: Piero
(REBEL)
"Muzeum Wszystkiego potrzebuje Waszej pomocy! Ktoś ukradł kuratorowi niezwykle ważny Wihajster i nabazgrał wokół mnóstwo dziwnych symboli. Tylko Wy, dzielni śledczy, możecie rozwiązać zagadkę i znaleźć sprawcę!".
Tajemnica w 5 minut z katalogi wydawnictwa Rebel z 2023r to kooperacyjna gra dedukcyjna. Całe nasze zadanie jako śledczych skupia się na odszukiwaniu symboli na kartach scen, zdobywaniu wskazówek i z ich pomocą wykluczaniu podejrzanych, by znaleźć tego jedynego lub kilku winnych całego zamieszania. Oczywiście każde ze śledztw może się rządzić swoimi dodatkowymi prawami (np. wymagać znalezienia konkretnego przedmiotu czy aresztowania konkretnych sprawców).
Prostota zasad, ciekawe urządzenie w postaci krypteksu, różnorodne scenariusze śledztwa - to wszystko sprawia, że gra chętnie pojawia się na naszym stole. Więcej o grze możecie poczytać w naszej recenzji.
Liczba graczy: 1 - 6 osób
Wiek: od 8lat
Czas gry: 5-30 minut
Autor: Connor Reid
Ilustracje: Cam Kendell,
Connor Reid
Jak Wam się podobają nasze propozycje? Które z zaproponowanych gier chętnie byście znaleźli pod choinką? A może macie jakieś inne swoje typy gier dedukcyjnych? Zdradźcie nam to w komentarzu.
Poradnik prezentowy powstał we współpracy z serwisem Planszeo. Serwis nie miał wpływu na wybór gier do polecajki i nasze opinie o tych tytułach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz