niedziela, 18 czerwca 2017

PINGOLO: memory na lodzie - recenzja gry Wydawnictwa Fox Games.

Memory, zwane również Match Match, Memory, Pelmanism, Shinkei-suijaku, Pexeso, Pary (za Wikipedią) jest mechaniką znaną pewnie na całym świecie. Generalnie polega na dopasowaniu dwóch takich samych elementów z określonego zbioru zakrytych kart czy kafelków, przy czym wiedzę na temat ich położenia zdobywamy poprzez odkrywanie i zapamiętywania położenia.

Mechanika ta znalazła zastosowanie w wielu grach, przy czym jej implementacja potrafi naprawdę być ciekawa. Nam na ten przykład bardzo spodobały się przygody lwa Leosia czy też Owocowy zawrót głowy. Tym razem „na warsztat” trafiła się nam gra Pingolo, wydana przez Fox Games. Czy gra przypadła nam do gustu? Zapraszam do lektury recenzji.


CO ZAWIERA GRA

W średniej wielkości pudełku (mniej więcej wielkości Gobbletów) znajdziemy po dwanaście plastikowych pingwinków i kolorowych jajeczek, dwie kostki oraz planszetki, które będą służyły do zaznaczania zdobywanych punktów.

W pudełku mamy wypraskę, w której nasze umieszczamy pingwinki. Problemem jest to, że wypraska jest zrobiona z miękkiego plastiku i wkładanie i wyciąganie naszych milusińskich nie należy do przyjemności.

To co z pewnością zwraca uwagę, to wykonanie elementów gry. Pingwinki są przesłodkie i dzieciaki je uwielbiają. Pingwinki mają jajeczka, które są dość małe, więc lepiej być ostrożnym, jeśli ktoś chce pokazać grę małemu dziecku (a chce się to zrobić), bo wpadnięcie w łapki malucha może grozić ich połknięciem.

CEL GRY

Gra dokładnie ma taki sam cel jak klasyczne Memory. Za właściwe dopasowania (koloru na kostce z kolorem jajka) będziemy otrzymywać nagrody w postaci pingwinków. Ten, kto pierwszy zdobędzie sześć nielotów, ten wygra.PRZYGOTOWANIE GRY

Zajmuje dosłownie chwilę. Każdy z graczy otrzymuje planszetkę do liczenia punktów. Na środek stołu wędrują sympatyczne pingwiny. Pod każdym z nich umieszczamy jedno jajko. Mieszamy całe towarzystwo i w zasadzie możemy rozpocząć całą zabawę.


PRZEBIEG GRY

Jeden z graczy rzuca obiema kostkami, na których wypada jakiś kolor. Następnie ma dwa ruchy polegające na podejrzeniu jakie jajko kryje się pod wybranym pingwinem. Jeśli kolor pasuje do tego z kostki, to figurka pingwina wędruje na swoją planszetkę. Jeśli uda mu się dopasować kolory obu jajek, otrzymuje bonus w postacie drugiego rzutu. W momencie, gdy jednemu z graczy uda się zgromadzić sześć pingwinów, gra się kończy i ten gracz jest zwycięzcą.

Żeby było ciekawiej, mamy wariant „zaawansowany”. Różni się on od podstawowego tym, że w grze biorą nie tylko pingwiny ze stołu, ale również te, które znajdują się na planszetkach innych graczy. Drobna zmiana, ale mocno uatrakcyjnia rozgrywkę, wprowadzając negatywną interakcję, poprzez wzajemne podkradanie sobie pingwinów.WRAŻENIA

Zaskoczenie. Takie było pierwsze wrażenie. Ot, kolejna gra oparta na Memory, bez jakiś urozmaiceń. Zagraliśmy raz, drugi i kolejny i jakoś tak banan sam z siebie pojawił się na naszych twarzach. Ta gra jest naprawdę fajna. Nie ma tutaj żadnej wielkiej filozofii. Wystarczy odrobinę się skupić i włączyć myślenie.
Podstawa to umiejętność zapamiętywania. Dlatego też warto za pomocą takich gier ćwiczyć z dzieckiem takie umiejętności.

Gra jest szybka. Maksymalnie 15 minut, jest więc dobrą rozrywką dla młodszy graczy, którym ciężko się skupić na dłużej. Ponadto może stanowić dobry przerywnik pomiędzy bardziej wymagającymi tytułami.

Skalowalność. Im więcej graczy tym lepiej. Gra zyskuje wtedy na dynamice, zwłaszcza w wariancie zaawansowanym, gdy ostro walczymy o pingwinki.

Losowość. No cóż, jest. Mamy kostki, które potrafią być kapryśne i czasem ułatwiają zadanie, a czasem je utrudniają. W żadnym jednak przypadku taka losowość nie jest specjalnie uciążliwa.

Pingolo to kolejna ciekawa gra w portfolio wydawnictwa Fox Games. Przeznaczona jest raczej dla młodszych graczy, chociaż… Niby gra dla dzieci, a jednak… wyobraźcie sobie imprezę dla dorosłych, podczas której pojawiają się pingwinki. Konsternacja? Jak najbardziej. Jednak, gdy opadła fala śmiechu, przyszedł czas na rozgrywkę i tu znowu konsternacja, bo gra po prostu zaskoczyła i potrafiła rozbawić towarzystwo przynosząc sporo emocji. Nie po raz pierwszy gra skierowana głównie dla dzieci doskonale sprawdzi się w nieco starszym gronie…Jesteśmy zauroczeni. Nie spodziewaliśmy się, że w sumie tak prosta gra, potrafi dostarczyć pozytywnych emocji. Zdecydowanie jest to gra godna polecenia.

PLUSY:

+ solidne wykonanie elementów gry,
+ proste zasady,
+ krótki czas rozgrywki,
+ gra dla tych młodszych i tych starszych dzieci.

MINUSY:

- wypraska mogłaby być lepsza
Liczba graczy:  2-4 osoby
Wiek: od 4 lat 
Czas gry: ok. 15 minut
Rodzaj gry:  rodzinna, imprezowa
Zawartość pudełka:
* 12 pingwinów,
* 12 kolorowych jajek,
* 4 plansze - góry lodowe,
* 2 kolorowe kości,
* 1 instrukcja.
Wydawnictwo: Fox Games
Cena: 50-80 zł

Serdecznie dziękujemy wydawnictwu Fox Games  za udostępnienie gry. 

Fox Games

Galeria zdjęć:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz