czwartek, 9 lutego 2017

KIESZONKOWIEC ANGIELSKI (BITTER SWEET i REMEMBER & FORGET): do you speak english? - recenzja gry edukacyjnej od Wydawnictwa Edgard.

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że w dzisiejszych czasach nauka języków obcych ma ogromne znaczenie. Język angielski otacza nas w zasadzie dosłownie wszędzie - w szkole, w pracy, na ulicy, w telewizji, w internecie, w prasie... Trudno więc wyobrazić sobie sytuację, w której reprezentant młodego pokolenia nie umie posługiwać się tym językiem. Wtedy niejedne drzwi zamkną się przed takim delikwentem na trzy spusty. 
A czy Ty mówisz po angielsku?

Dlatego tak ważne jest wspieranie nauki języka angielskiego. I takie wsparcie przynosi nam Wydawnictwo Edgard w postaci gier karcianych z serii Kieszonkowce: Bitter Sweet (do nauki angielskich przymiotników) oraz Remember & Forget (uczące czasowników w tym języku). Czy ta niecodzienna pomoc edukacyjna działa? Czy podoba się dzieciakom? Zapraszamy do lektury naszej recenzji. 


Kieszonkowce angielskie


CO ZAWIERA GRA
Kieszonkowce w całej okazałości.

W niewielkim pudełeczku klasycznym dla talii kart znajdziemy 55 kart – 53 z nich to karty do gry, zaś 2 karty stanowią zwięzłą instrukcję do gry opisującą zasady 4 wariantów zabawy (w Kieszonkowcach matematycznych było ich 5).

Wykonanie kart jest bez zarzutu. W kompaktowym wydaniu (zgodnie z nazwą serii Kieszonkowiec) dostajemy karty na kredowym papierze i z bardzo przyjemnymi grafikami - tym razem wyszły spod pędzla Marty Ruszkowskiej. Grafiki z pewnością przyciągną uwagę dzieciaków i zachęcą je do zabawy.

CEL GRY
Nadrzędnym celem, jak na gry edukacyjne przystało, jest nauka przez zabawę. A ponieważ, jak już wspomniałam, Kieszonkowce angielskie dają 4 możliwe warianty gry to i w zależności od danej wersji cel graczy może być różny: zebranie największej liczby kart, zebranie określonej liczby kart czy par kart albo pozbycie się jakiejś konkretnej karty szczególnej. Bliżej o tym poczytacie za chwilę – przejdźmy bowiem do krótkiej charakterystyki zasad Kieszonkowców.

PRZYGOTOWANIE,  PRZEBIEG I ZAKOŃCZENIE GRY

Występowanie wspomnianych 4 wariantów gry powoduje, że przygotowanie, przebieg i zakończenie gry jest odmienne dla każdego z nich. Dodatkowo w każdej z gier może brać udział inna liczba graczy. Zobaczmy zatem jak to wygląda w skrócie w każdej z oferowanych wersji zabawy.

Memory ( od 2 do 8 graczy)

Jak na klasyczne Memory przystało rozkładamy odpowiednią ilość par kart (w zależności od zaawansowania graczy) rewersem do góry. Każdy gracz kolejno odkrywa 2 karty – jeśli odnalazł parę to ją zabiera. Gra się kończy, gdy zbierzemy wszystkie pary. Zwycięzcą zostaje ten gracz, który zgromadził ich najwięcej.
Klapek/ Flip - Flop (od 2 do 5 graczy)

W zależności od liczby osób biorących udział w zabawie do gry wybieramy odpowiednio: 8 par kart przy 2 graczach, 12 par dla 3, 16 par dla 4 i 20 par dla 5 graczy. Zaawansowani miłośnicy angielskiego mogą się bawić używając wszystkich kart. Tasujemy wybrane karty i rozdajemy je pomiędzy graczy a ci układają je w dłoni rewersem do góry. Na znak gracze jednocześnie wykładają na stół po jednej karcie, tak aby wszyscy je widzieli. Zadaniem graczy jest jak najszybciej klepnąć w stół w momencie, gdy wśród wyłożonych kart zauważą parę. Osoba, która to zrobi jako pierwsza w nagrodę zabiera parę. W kolejnych rundach do kart już lezących na stole gracze dokładają znowu po jednej – w ten sposób w grze pojawia się coraz więcej par. Zwycięzcą zostaje ta osoba, która zbierze ich jak najwięcej.


Karuzela / Merry - go - round (od 3 do 8 graczy)

Podobnie jak w przypadku Klapka także i przy Karuzeli zaczynamy od wybrania z talii odpowiedniej liczby par w zależności od ilości osób biorących udział w grze. I tak: przy 3 graczach wybieramy co najmniej 8 par, przy 4 par będzie już 10, przy 5 wybierzemy 13 par, 15 par dla 6 graczy, 18 dla 7 zaś przy pełnym komplecie par będzie 20.

Tasujemy i rozdajemy wszystkie karty. Nie wolno pokazywać swoich kart przeciwnikom. Celem gry jest zebranie co najmniej 2 par kart. Gracze wybierają z ręki kartę, której chcą się pozbyć i na trzy cztery wykładają ją przed przeciwnikiem siedzącym po lewej stronie. Następnie wszyscy dołączają otrzymaną kartę do reszty swoich kart. Wszystkie czynności powtarzają w kolejnej rundzie, aż do momentu gdy któryś z graczy nie zbierze 2 par. Wtedy krzyczy Stop  wykłada swoje karty na stół. Grę można zakończyć lub kontynuować walkę o 2 i 3 miejsce.

Szachraj / Dodger (od 3 do 6 graczy)

Szachraj to ni mniej ni więcej tylko odmiana popularnego Piotrusia. Podobnie jak Memory tak samo Piotruś jest stary jak świat i nie ma chyba nikogo, kto choć raz by w niego nie zagrał.

Przed rozpoczęciem gry w szachraja musimy wybrać pary kart w zależności od ilości graczy: przy 3 osobach wybieramy 12 par, dla 4 graczy będzie ich 16 , przy 5 graczach potrzebować będziemy 20 par zaś przy 6 graczach wykorzystamy 24 pary kart. Do wybranych par dokładamy szachraja czyli kartę bez pary.

Wszystkie karty tasujemy i rozdajemy graczom po 8 kart. Gracze pozbywają się par kart ze swoich zestawów. Następnie osoba mająca najmniej kart dobiera jedną kartę z talii przeciwnika siedzącego po prawej stronie. Jeśli w ten sposób gracz skompletował parę to odkłada ją na bok. Wygrywa osoba, która jako pierwsza pozbędzie się wszystkich par zaś przegranym zostaje ten gracz, który na koniec rozgrywki będzie posiadał szachraja.

WRAŻENIA

Kieszonkowce - w tym przypadku angielskie - to bardzo ciekawa propozycja gier a w zasadzie swoistych materiałów edukacyjnych niezwykle przydatnych w poszerzaniu wiedzy i umiejętności z danej dziedziny. Będąc rodzicem czwartoklasistki wiem jak ważne są wszelkie pomoce naukowe. Czy to wspomagające naukę matematyki czy to zabawy językowe. 

Nie da się jednak ukryć, że aby czerpać przyjemność z zabawy konieczne jest wykazanie się podstawowym słownictwem z języka angielskiego. Nie bez powodu i w przypadku tych Kieszonkówców wydawnictwo określiło ograniczenie wiekowe stawiając poprzeczkę na wieku minimum 9 lat. Obawiam się, czy to aby nie za nisko postawiona poprzeczka, bo wielu z tych słówek w edukacji językowej naszej Marysi nie zauważyłam. Ale może to być dodatkowy atut gier - przy okazji zabawy poszerzymy zasób słownictwa naszych pociech. 

Jeśli więc macie w domu lub w rodzinie małych miłośników języków obcych albo to właśnie Waszemu uczniakowi język angielski nie bardzo wchodzi do głowy zaopatrzcie się w Kieszonkowce angielskie. Połączenie nauki i zabawy na najwyższym poziomie. 

PLUSY:

nauka przez zabawę
+ kompaktowe wydanie zmieści się nawet w najmniejszym dziecięcym plecaku

MINUSY:

- jakby nie patrzeć gra posiada określony próg wejścia: bez dość szerokiego zasobu słownictwa dzieciaki nie poradzą sobie w tej zabawie. 

O Kieszonkowcach możecie także poczytać na fanpage'u Kieszonkówców na FB.


Liczba graczy:  2-8 osób
Wiek: od 10 lat 
Czas gry: od 10 do 20 minut
Rodzaj gry:  gra karciana,
gra edukacyjna
Zawartość pudełka:
* 55 kart w tym
* 53 karty do gry
* 2 karty z instrukcją
Wydawnictwo: Edgard
Cena: 14-16 zł

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Edgard za udostępnienie gier do recenzji. 

Wydawnictwo Edgard

Galeria zdjęć:

Kliknij, aby zobaczyć duże zdjęcia
Kieszonkowiec angielski Kieszonkowiec angielski Kieszonkowiec angielski Kieszonkowiec angielski Kieszonkowiec angielski Kieszonkowiec angielski Kieszonkowiec angielski Kieszonkowiec angielski Kieszonkowiec angielski Kieszonkowiec angielski Kieszonkowiec angielski Kieszonkowiec angielski Brak komentarzy:

Prześlij komentarz