czwartek, 25 sierpnia 2016

SPOSTRZEGAWCZOŚĆ Z KAMELEONEM LEONEM: kolorowy Leonie gdzieżeś jest albo gdzie Cię nie ma? – recenzja gry.

W języku potocznym utarło się sformułowanie spostrzegawczość. Bowiem spostrzegawczy to ktoś kto szybko i łatwo dostrzega wiele szczegółów. W psychologii nie znajdziemy jednak pojęcia spostrzegawczości. Ta nauka wychodzi od definicji spostrzegania.

Ale bez obaw – nie będę Wam tutaj robić wykładu z psychologii. Chcę Wam przybliżyć swoistą grę – zabawę edukacyjną czyli Spostrzegawczość z kameleonem Leonem wydawnictwa Edgard z serii Kapitan Nauka. Co to takiego i „czym to się je?” Przekonajcie się sami. Zapraszam do lektury niecodziennej recenzji specyficznej gry. 
CO ZAWIERA GRA

W kuferku charakterystycznym dla materiałów edukacyjnych różnych serii znajdziemy:
  • Książeczkę dla opiekunów zawierającą wskazówki psychologa na temat wspierania rozwoju spostrzegawczości u dzieci w wieku 6-9 lat. W książce znajdziemy też instrukcję do gry Spostrzegawczość z kameleonem Leonem.
  • 48 kart do gry w spostrzegawczość w tym 8 kart specjalnych ukazujących kameleona Leona w różnych wcieleniach kolorystycznych i z różnymi wzorami oraz 40 kart dwustronnych z kombinacją 8 kameleonów na każdej stronie. W każdej kombinacji jeden kameleon jest powtórzony a jednego (spośród wszystkich 8 zaprezentowanych na kartach specjalnych) brakuje.

Karty są duże i śliskie – powinny przetrwać nie jeden kontakt z dziecięcymi rękami. Szczególnie, że bawić się nimi będą już dość duże dzieci.

Kuferek jest poręczny, wykonany z grubej tektury i zaopatrzony w sznurkowy uchwyt. Nasze dzieci bez problemu zabiorą go ze sobą gdzie tylko będą chciały.

Warto zauważyć, że w zestawie nie znajdziemy kostki do gry a po przeczytaniu instrukcji okaże się, że będzie nam ona potrzebna. Ale nie uwierzę, że w domach planszówkowiczów nie znajdzie się choćby jednak klasyczna kostka k6.

CEL GRY

Niezależnie od jednego z 5 wariantów gry zaproponowanych w instrukcji celem (oczywiście poza ćwiczeniem spostrzegawczości poprzez zabawę) jest jak najszybsze odkrycie przez graczy,  który kameleon zniknął i/lub który się powtarza. Sprawne oko i szybka ręka to klucz do sukcesu.
PRZYGOTOWANIE GRY

Zabawę rozpoczynamy od wyłożenia kart specjalnych na stole tak, aby były widoczne i łatwo dostępne dla wszystkich graczy.
Karty z kombinacjami kameleonów tasujemy i kładziemy z boku na stosie. Podczas gry będą one odsłaniane kolejno przez graczy w kolejności od góry (tą stroną, która jest niewidoczna). I wszystko gotowe. Możemy rozpocząć zabawę.
PRZEBIEG GRY

Zachowania graczy będą zależne od tego, który wariant gry wybiorą. A mamy ich pięć. Oto one:
  • „Który kameleon zniknął?
  • „Który kameleon się powtarza?”
  • „Który kameleon zniknął lub który się powtarza?”
  • Wariant z kostką do gry – zasady ustalone
  • Wariant z kostką do gry i z zasadami do ustalenia.

Skupmy się na przebiegu gry w poszczególnych wariantach:

„Który kameleon zniknął?”
Zadaniem wszystkich graczy jest jak najszybsze położenie ręki na tej karcie specjalnej, która przedstawia postać kameleona pominiętego na odkrytej karcie. Za właściwe wskazanie, gracz, który to zrobi jako pierwszy, otrzymuje punkt. Wydawca nie przewidział żadnych specjalnych znaczników punktów, dlatego aby je łatwiej zliczać każdy gracz może zabierać w nagrodę karty z kameleonami ze zwycięskich rund. W tym podstawowym wariancie gra się kończy z chwilą gdy skończą się karty na stosie.


„Który kameleon się powtarza?”
Tym razem zadaniem graczy jest jak najszybsze położenie ręki na tej karcie specjalnej, która przedstawia kameleona Leona powtarzające się na wyłożonej karcie dwustronnej. Analogiczne jak w wariancie podstawowym gracz, który uczyni to jako pierwszy otrzymuje punkt. Grę można kontynuować do momentu, gdy nie zabraknie kart na stosie.


„Który kameleon zniknął lub który się powtarza?”

Ten wariant gry to nic innego jak miks dwóch wcześniej opisanych. Do tej gry poza dotychczasowymi elementami będziemy jeszcze potrzebowali monety. Losujemy i ogrywamy kartę dwustronną, po czym rzucamy monetą. Jeśli wypadnie:

orzeł – szukamy tego kameleona, który się powtarza
reszka- wskazujemy kartę z tym kameleonem, którego brakuje.


Wariant z kostką do gry – zasady ustalone

W zabawie w spostrzegawczość z kameleonem Leonem możemy wykorzystać także wspomnianą zwykłą kostkę do gry k6. Przygotowanie gry pozostaje bez zmian. Należy jeszcze wszystkim graczom udostępnić w widocznym miejscu zasady interpretowania liczby oczek. Od tej interpretacji bowiem zależeć będą działania graczy. A są one następujące:

1-  wskazujemy kartę specjalną z kameleonem, który się powtarza;
2-  wskazujemy kartę specjalną z kameleonem, który zniknął;
3- wskazujemy kartę specjalną z kameleonem, który znajduje się w prawym górnym rogu karty;
4- wskazujemy kartę specjalną z kameleonem, który znajduje się w prawym dolnym rogu karty;
5- wskazujemy kartę specjalną z kameleonem, który znajduje się w lewym górnym rogu karty;
6- wskazujemy kartę specjalną z kameleonem, który znajduje się w lewym dolnym rogu karty

Zatem zadaniem graczy jest odkryć kartę zwykłą, rzucić kostką i wykonać wskazaną przez nią czynność. Gracz, któremu uda się to jako pierwszemu dostaje punkt. 

Wariant z kostką do gry – zasady do ustalenia

Ten wariant gry to nic innego jak tylko dowolna modyfikacja zasad interpretacji liczby oczek na kostce. Reguły mogą być przeróżne – możemy wykorzystać wszystko co podpowie nam nasza wyobraźnia. Instrukcja sugeruje np. takie sytuacje:
  • gdy wypadnie 5 oczek nie robimy nic i nie dotykamy kart
  • gdy wypadnie 6 – krzyczymy „Leon!”

Zatem otwórzmy drogę dla naszej kreatywności i wyobraźni i stwórzmy własne zasady gry.

ZAKOŃCZENIE GRY

Niezależnie od wcześniej opisanych wariantów zwycięzcą gry zostaje ten z graczy, który zdobędzie największą liczbę punktów.

WRAŻENIA


Spostrzegawczość z Kameleonem Leonem trudno nazwać grą w rozumieniu gier planszowych.  Ale przecież nikt nie powiedział, że to klasyczna planszówka. Z pewnością jest to edukacyjna gra - zabawa niezwykle przydatna w rozwijaniu spostrzegawczości u dzieci.

Wydawać by się mogło, że szybkie odszukiwanie brakującego lub powtarzającego się kameleona to nic trudnego. Ale nic bardziej mylnego. Wcale nie jest to takie proste. Szczególnie gdy gramy w miks dwóch wariantów podstawowych. Mózg nieźle paruje przełączając się co chwilę z szukania brakującego kameleona na odkrywanie tego, który się powtarza.

Karty specjalne z 8 postaciami kameleona Leona są duże. Gra będzie zatem potrzebowała sporej przestrzeni. Nie zagramy w nią np. w samochodzie podczas podróży. Ale duży koc na plaży czy na łonie przyrody będzie dla niej idealnym miejscem.

Karty są lakierowane i śliskie - nie straszne im więc będą krople deszczu. Chwila zanim je zbierzemy choćby ze wspomnianego koca nie spowoduje ich zniszczenia.  Nie musimy się też obawiać, że poplamią ją dziecięce ręce lubiące chipsy, paluszki, czy też owoce.

Książeczka autorstwa Agnieszki Bieli (psycholog, trener umiejętności społecznych, kreatywności i skutecznego uczenia się) zawiera sporą dawkę teorii psychologicznych. Trzeba przyznać, że to spora doza akademickiego wykładu na temat procesu spostrzegania. Nie każdy zrozumie i przyswoi te treści. Mnie czytając przypominały się wykłady z teorii myśli psychologicznych, psychologii rozwoju dziecka i innych elementów psychologii przerabianych podczas studiów. Język książki jest bliższy językowi stosowanemu w pracach naukowych niż językowi podręcznika dla rodziców. Choć trzeba przyznać, że jest on łagodzony bezpośrednimi zwrotami do czytelnika i jakby prostszym przesłaniem. Taki zabieg powoduje jednak lekki chaos a mniej naukowe podejście do czytelnika nie zmienia faktu, że treść może przez większość odbiorców nie zostać przyswojona, bo po prostu będzie dla nich za trudna. Ja jako psycholog, który kończył studia przeszło dekadę temu (i nie pracuję stricte w zawodzie) miałam niezły trening i powtórkę materiału. Niemniej przywołane treści ogrywają niezwykle istotną rolę w rozwoju naszych pociech więc warto się nad nimi pochylić.

Instrukcja do gry napisana jest językiem przystępnym choć nie do końca wszystko jest w niej jasno sprecyzowane. Bowiem nie mam pewności czy w każdym wariancie gry jej zakończenie następuje tak jak w wariancie podstawowym czyli w momencie skończenia się kart na stosie kart dwustronnych?  W sumie to nie jest aż tak ważne – jeśli zabawa nam się spodoba to możemy ją sobie wydłużyć wykorzystując obie strony 40 kart z kombinacjami kameleonów. Zresztą sama autorka zachęca nas do kreatywności choćby poprzez piaty wariant gry do którego zasady interpretacji wyniku na kostce do gry musimy sobie napisać sami.
Podsumowując Spostrzegawczość z kameleonem Leonem to interesująca pozycja wspierająca rozwój dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Z pewnością będzie przydatna w ćwiczeniu spostrzegania i koncentracji uwagi. Warto, aby taka pozycja znalazła się na półce w dziecięcym pokoju. My z chęcią bliżej przyjrzymy się skarbów Kapitana Nauki. 
Liczba graczy:  2-8 osoby
Wiek: od 6 do 9 lat 
Czas gry: ok. 15 - 30  minut
Rodzaj gry:  gra edukacyjna
Zawartość pudełka:
8 kart podstawowych,
* 40 dwustronnych kart z układami kameleonów
książeczka z instrukcją
Wydawnictwo: Edgard/ Seria Kapitan Nauka
Cena: ok 35 zł

Serdecznie dziękujemy Kapitanowi Nauce  za udostępnienie gry do recenzji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz