czwartek, 25 czerwca 2015

"Bo do tanga trzeba dwojga" czyli gry wyłącznie dla dwóch osób cz.3

źródło: pixabay.com.pl

Najmądrzejsza encyklopedia internetowa czyli Wikipedia tak definiuje pojęcie pary:

Para- grupa złożona z dwóch dopełniających się elementów, np:
 • dwa osobniki, najczęściej płci odmiennej (np. para małżeńska, związek, diada)
 • dwa narządy spełniające jednakową funkcję (np. para rąk, para oczu)
 • dwa przedmioty stanowiące pewną całość, komplet (np. para butów, para pończoch)
 • jeden przedmiot składający się z dwóch części, mający nazwę w liczbie mnogiej (np. para spodni, para drzwi, para okularów).

Nam najbardziej pasuje sformułowanie o dopełniających się elementach. Bo gracze dopełniają się nawzajem a jednocześnie niejednokrotnie ze sobą walczą. Tak czy inaczej bez pary niemożliwe byłoby zagranie w gry wyłącznie dla dwóch osób.

W trzecim poście z cyklu o grach na parę zapraszamy do zapoznania się z następującymi tytułami:
 • Roma
 • Serce smoka
 • Pick& Pack
 • Upiór w operze
 • Jaipur

ROMA

Rzym jest w stanie wyjątkowym. Senat i Gwardia wdały się w zażartą dyskusję, ludzie są podzieleni. Wiele dróg prowadzi do Rzymu. Ten kto skutecznie użyje swoich koneksji i będzie sprytnie rozporządzał kartami, zasłuży na koniec gry na laur zwycięstwa. 

Roma- bo wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Gracze walczą o zdobycie wpływów w starożytnym Rymie. Muszą wybrać czy zdecydują się użyć potężnych kart, takich jak Turris czy Pretorianus, by chronić posiadaną siłę i punkty zwycięstwa, czy też wola użyć kart Konsul i Tribun, by zręcznie pociągać za sznurki, będąc ukrytymi w cieniu. Tylko odpowiednia strategia zapewni laur zwycięstwa jednemu graczowi. 

SERCE SMOKA

Dawno, dawno temu Wielki Smok opiekował się wszystkimi ludźmi i pilnował, aby w całym królestwie panował ład i porządek. Jednak złowrogi czarnoksiężnik rzucił na niego urok, który zamienił go w kamienny posąg, a źródło jego wewnętrznego ognia uwięził w rubinie, zwanym Sercem Smoka. Kiedy zabrakło Wielkiego Smoka, w krainie nastały lata niepokoju. Rozszalałe ogniste smoki i trolle atakują królestwo, z trudem powstrzymywane przez mężnych bohaterów i sprytne łowczynie.

Ogniste Serce Smoka
Celem tej gry karcianej jest takie zagrywanie kart na planszę, aby osiągnąć wyznaczone cele. Dzięki odpowiednim ruchom gracze mogą pozyskać wartościowe karty umieszczone na sąsiednich polach planszy. Gracz, który na końcu gry uzyska najwięcej punktów, zdejmie czar i uwolni smoka. 

PICK & PACK

Nastał poranek. Dwójka zaspanych pracowników zmierza w kierunku hali. Czeka ich pracowity dzień- jak co dzień. Zapalają się światła, piękna hala tonie w pomarańczowo-brązowym blasku. A w powietrzu unosi się słodko-kwaśny zapach jabłek. Ale ale! Coś tu nie gra. Ramię maszyny się popsuło. Nasi pracownicy muszą ręcznie przenieść jabłka do skrzyni. Oj powalczą ze sobą- tylko sprawny operator zbierze i spakuje najwięcej upragnionych owoców.

Linia sortownicza jabłek czyli Pick & Pack

To gra w pakowanie jabłek dla dwóch wytrwałych robotników. Robią oni wszystko aby wybrać jak najlepsze palety jabłek, którymi wypełnią swoje cztery skrzynie. Jest tylko jeden mały problem- każdy gracz stara się wykorzystać ten sam mechanizm wyboru palet w tym samym czasie. A do tego rzucają sobie kłody pod nogi- negatywna interakcja aż kipi.

Zainteresowanych bliższymi szczegółami zapraszamy do przeczytania naszej recenzji gry Pick & Pack.

UPIÓR W OPERZE


Paryż w 1881r- Opera Garnier. La Carlotta, światowej sławy śpiewaczka operowa, jest w trakcie prób do swojego najnowszego recitalu. Jednak od pewnego czasu, codziennie jest świadkiem niepokojących wydarzeń: żyrandol spada tuż obok niej, zewsząd odzywają się dziwne głosy, drzwi trzaskają... Wszystko jest jasne: duchy nawiedziły to miejsce! W takich warunkach jej dalsza praca w Paryżu jest niemożliwa. Dlatego zagadka musi być rozwiązana tak szybko, jak to możliwe, ponieważ diwa grozi opuszczeniem Paryża i przeniesieniem swojego recitalu do mediolańskiej La Scali! Sprawa jest pilna i w całej Francji wrze... Na wstępnym etapie śledztwa zidentyfikowano 8 podejrzanych. Każdy z nich ma dobry powód, aby zmusić La Carlottę do ucieczki...Czy zdążysz zdemaskować winowajcę?

La Carlotta prześladowana przez ducha czyli Upiór w operze
Upiór w operze to gra w stylu Mr Jacka- oparta na tej samej mechanice. Celem detektywa jest jak najszybsze zidentyfikowanie upiora. Natomiast duch mrożący krew w żyłach wziął sobie za punkt honoru wystraszenie sławnej śpiewaczki i wykurzenie jej z opery. Komu się uda osiągnąć swój cel? Emocjonująca walka dobra ze złem gwarantowana. 

JAIPUR

Jaipur- miasto w północno - zachodnich Indiach, stolica Radżastan; zwany Różowym Miastem (gdyż wszystkie budynki starego miasta z rozkazu władcy zostały pomalowane na różowo). Masz nadzieję zostać nadwornym kupcem Maharadży. Osiągniesz to jednak tylko wówczas, jeśli zbierając i wymieniając towary na rynku zdobędziesz dwie Pieczęcie Znakomitości. Uda Ci się to jeśli przeprowadzisz naprawdę dobre transakcje. 

Kupcy konkurujący w Różowym Mieście czyli Jaipur
Zadaniem graczy jest zbieranie i wymienianie towarów na rynku a następnie sprzedawanie ich za rupie. Najbogatszy kupiec na koniec rundy otrzymuje Pieczęć Doskonałości. Gracz, który jako pierwszy zgromadzi dwa takie znaczniki wygrywa grę. 

I jak Wam się podobają krótkie wizytówki kolejnych gier z kategorii wyłącznie dla dwojga? My wśród zaprezentowanych pięciu mamy swojego faworyta. A Was która gra najbardziej zaintrygowała? Czekamy z niecierpliwością na Wasze typy.

4 komentarze:

 1. Nam się podobają :D Pogralibyśmy z chęcią w Serce Smoka, ale u nas to wiadomo: głównie horror i fantasy :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Horror to i nasze klimaty ale fantasy to już całkiem nie moja bajka. Ale Serce Smoka lekki klimat fantasy ma (smoki, krasnale, łucznictwo itp). Tylko jak nawet to w takiej wersji do przełknięcia jak ktoś tak jak ja fantasy nie czuje. :-) Jak będziecie mieli okazję zagrajcie koniecznie.

   Usuń
 2. Obstawiam że waszym faworytem jest Pick & Pack. Natomiast ja najchętniej bym zagrał sobie w Jaipur.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A nie trafiłeś :-). Otóż naszym faworytem jest właśnie wspomniany przez Ciebie Jaipur :-)

   Usuń