niedziela, 8 marca 2015

ZWIERZAK NA ZWIERZAKU: szalona zoologiczna piramida- recenzja gry

Środek afrykańskiej dżungli. Krokodyl leniwie wygrzewa się wyciągnięty na brzegu rzeki. Nagle zwinna małpka wskakuje mu na grzbiet. A za nią wspina się całe zoo! Mały pingwin sprawnie przeskakuje nad wężem i dociera do tukana. Za nim gramoli się becząca owca pokonując pawiana. A na dole stoi sobie mały jeż i łamie sobie główkę jak ma dotrzeć na tę szaloną zoologiczną piramidę. Ot cały ZWIERZAK NA ZWIERZAKU.

Zwierzak na Zwierzaku czyli szalona zoologiczna piramida

Do zakupu tej gry przymierzałam się kilka razy. I chciałam i się bałam- bo cena dość duża, bo jak od 4 lat to może będzie za prosta dla naszej córy (a dla Jaśka jeszcze za trudna), bo to "tylko" zwykła zręcznościówka. Przypadek zadecydował za mnie. W jednym ze sklepów, w którym kupowaliśmy gry nie było kilku, które wybraliśmy. I padła propozycja- zwrotu pieniędzy ale przesłania innej wybranej gry. Nic nie przyciągnęło naszej uwagi aż trafiłam na Zwierzak na Zwierzaku- uznałam, że to znak. I tak gra trafiła do naszej kolekcji. A dziś stała się prezentem dla Marysi z okazji Dnia Kobiet. I to był strzał w dziesiątkę! Jak ktoś mi powie, że to jest gra tylko i wyłącznie dla małych dzieci to nie uwierzę- graliśmy dziś tyle razy całą rodzinką a chcemy jeszcze i jeszcze i jeszcze...


CO ZAWIERA GRA

Zgrabne pudełeczko z wesołym obrazkiem skrywa w sobie:

Zwierzyniec w całej okazałości


  • 4 zestawy po 7 zwierzątek
  • 1 długiego krokodyla- podstawę szalonej piramidy
  • drewnianą specjalną kostkę z symbolami
  • instrukcję gry w 6 językach
Wszystkie elementy spoczywają sobie w środku małego pudełeczka z mięciutką tekturową wypraską (choć to trudno nazwać wypraską).

Wykonanie gry jest perfekcyjne- solidne drewniane zwierzątka są piękne wyciosane i pomalowane. Przeżyły dziś nie jedną próbę wytrzymałości, z podgryzaniem włącznie, a nie widać po nich nic. 

Przyjrzyjmy się zatem bliżej tej menażerii:

Menażeria w komplecie

Każdy gracz dostaje zestaw składający się z 7 zwierząt: żółtej małpki, białej owieczki, zielonego węża, pomarańczowego tukana, biało-czarnego pingwina, brązowego jeżyka i zielonego pawiana. W przypadku tego ostatniego zwierzęcia zdania są podzielone- Marysia okrzyknęła go pawianem a różne opisy gry i chyba sama instrukcja mówią, że to jaszczurka. Ale czy to ma jakieś znaczenie? Dla nas zostanie pawianem i tyle:)

CEL GRY

Skoro Zwierzak na Zwierzaku to chybotliwa zabawa w układanie stosu jej celem jest więc jak najszybsze ułożenie szalonej zoologicznej piramidy i pozbycie się wszystkich zwierzątek gracza.

PRZYGOTOWANIE GRY

Na gładkiej, równiej powierzchni- najlepiej na stole- ustawiamy na środku krokodyla. Każdy gracz dostaje swój zestaw 7 zwierząt. Reszta zostaje w pudełku.

Stabilna podstawa piramidy

PRZEBIEG GRY

Podążając za instrukcją grę rozpoczyna ta osoba, która najdłużej potrafi stać na jednej nodze jak flaming. Ale oczywiście nikt nam nie zabroni zastosować innej reguły wyboru pierwszego gracza. Gra toczy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Każdy gracz rzuca kostką i dalej postępuje według następujących zasad:
bierze jedno zwierzątko ze swojej puli i umieszcza je jedną ręką w dowolnym miejscu piramidy
bierze dwa zwierzątka i umieszcza je ostrożne jedną ręką jedno po drugim na piramidzie


bierze jedno zwierzątko i ustawia je najbliżej jak to możliwe paszczy lub ogona krokodyla. Zwierzątka mają się dotykać. I takim oto sposobem powierzchnia piramidy nam się powiększa- od teraz inne zwierzątka mogą wskakiwać także na to dodane. Za każdym razem kiedy wypadnie krokodyl kolejne zwierzątko powiększy powierzchnię piramidy.

gracz wybiera jedno ze swoich zwierząt i przekazuje je dowolnemu graczowi a ten gracz musi je ostrożne umieścić na piramidzie
pozostali gracze decydują, które zwierzątko ten gracz musi umieścić na piramidzie.
Proste? Z pozoru tak. Ale jak w każdej grze zręcznościowej jeden fałszywy ruch i misterna układanka może runąć! Jeśli tak się stanie i piramida się zwali próba położenia zwierzątka natychmiast się kończy a gracz, który ją zawalił postępuje według następujących zasad:
  • jeśli spadło jedno lub 2 zwierzątka zabiera je do swojej puli;
  • jeśli spadło więcej zwierząt gracz zabiera dwa z nich, a wszystkie pozostałe trafiają do pudełka;
  • zawaliła się cała piramida- gracz który to spowodował zabiera dwa zwierzątka, pozostałe trafiają do pudełka a krokodyl od nowa staje na środku stołu.
Może też się tak zdarzyć, że z piramidy spadły zwierzątka bez udziału żadnego z graczy. Ot taki mały cud. Wtedy wszystkie zwierzątka, które spadły po prostu trafiają do pudełka. 

WARIANTY DODATKOWE

Instrukcja sprytnie przewiduje kilka wariantów urozmaicających grę i sprawiających, że będzie ona atrakcyjna także dla starych wyjadaczy lub dostarczy rozrywki tylko jednej osobie.

Warianty dla zaawansowanych graczy:
  • W przypadku dwóch lub trzech graczy w dowolny sposób rozdzielamy pomiędzy nich pozostałe zwierzątka;
  • Jeśli zwierzątka spadną gracz bierze do swojej puli do pięciu z nich;
  • Aktywny gracz, któremu zostało tylko jedno zwierzątko nie rzuca kostką tylko musi je od razu umieścić na piramidzie. 
Wersja jednoosobowa:

Po prostu bawimy się w układanie piramidy z wszystkich dostępnych zwierzątek. Ciekawa jestem ile uda się nam umieścić na krokodylu nie burząc piramidy?

ZAKOŃCZENIE GRY

Gra kończy się, gdy któryś z graczy pozbędzie się wszystkich zwierzątek ze swojej puli. Ten gracz, który to zrobi jako pierwszy wygrywa otrzymując tytuł mistrza układania piramidy zwierząt. 

I mamy Mistrza układania piramidy zwierząt. 


WRAŻENIA

Zwierzak na Zwierzaku to świetna familijna gra zręcznościowa. Pomimo, że dedykowana do dzieci od 4 lat sprawi wiele frajdy dorosłym. A jeśli jeszcze trafi na stół dorosłego towarzystwa po napojach wyskokowych to może być prawdziwy hit. 

PLUSY:

+ najwyższa estetyka wykonania- piękne drewniane zwierzątka estetycznie pomalowane i wyszlifowane tak, że nie mają ani milimetra ostrego brzegu;
+ proste reguły gry;
+ rodzinna zabawa dostarczająca dużo pozytywnych emocji;
+ każdy kto ma dzieci zgodzi się ze mną, że na 100% zwierzątka znajdą wiele alternatywnych zastosowań- jakie pojawiły się u nas w pierwszym dniu obcowania z grą zobaczycie sami zaglądając do galerii zdjęć pod recenzją ;-)

MINUSY:

- maleńki błąd w instrukcji pod opisem roli symbolu krokodyla na kości, ot taki chochlik drukarski czy kaczka dziennikarska.
- cena gry odstraszająca od jej zakupu ale jak tak się przyjrzeć wykonaniu prawie 30 zwierzątek to trudno oczekiwać, żeby to kosztowało mniej.

Jeśli lubicie gry zręcznościowe, macie dzieci albo sami w środku czujecie się jak duże dzieci to ta gra jest dla Was. Spróbujcie a nie pożałujecie. My jesteśmy szczęśliwi, że los tak sprawił i gra trafiła do naszej kolekcji. Zabawa przednia- zresztą zobaczcie sami:

Tak powstawała nasza szalona zoologiczna piramida

Zwierzątka błyskawicznie znalazły alternatywne zastosowanie

Liczba graczy:  od 2 do 4 osób
Wiek: od 4 lat 
Czas gry: ok. 15 minut
Rodzaj gry: familijna, zręcznościowa
Zawartość pudełka:
*4 zestawy po 7 zwierzątek każdy 
* 1 duży krokodyl
*  1 kostka z symbolami
* przystępna instrukcja w 6 językach
Wydawnictwo: HABA
Cena: oo 60 do ponad 80 zł

3 komentarze: