sobota, 7 marca 2015

TURBO TAXI: projektuj ulice i błyskawicznie pokonuj drogę do celu- recenzja gry


Każdy kto codziennie musi gdzieś docierać wie jak ważne jest dobre i logiczne zaplanowanie ulic w mieście. Skrzyżowania, ronda, ślimaki... nowoczesne drogownictwo robi cuda. Ale od lat niezmienne jest jedno- ulice muszą być tak zaplanowane, żeby można było swobodnie dojechać z jednego miejsca do drugiego. Wydaje się proste, prawda? Ale uwierzcie mi, tak nie jest! Chcecie się przekonać? Chcecie choćby na chwilę stać się projektantami ulic? Zagrajcie w TURBO TAXI!

TURBO TAXI- szalony wyścig konstruktorów ulic

CO ZAWIERA GRA

Zgrabne pudełeczko przede wszystkim przyciąga wzrok kolorowymi i przyjemnymi grafikami. Aż się człowiek zastanawia co znajdzie w środku. Małe samochodziki? Rowerki? Ano nie.

W pudełeczku znajdziemy:

  • 5 zestawów kafelków dróg (każdy po 12 sztuk) z różnymi obrazkami na rewersie dla każdego gracza. Zestaw z medalem na rewersie to zestaw neutralny do umieszczenia na środku planszy.
  • 1 planszę obrazującą wycinek miasta (3x3 pola)- będzie stanowiła podstawę do tworzenia układu ulic;
  • 2 drewniane pionki domków (żółty i czarny);
  • 2 drewniane pionki samochodów (żółty i czarny);
  • dwustronną kartę instrukcji z opisem zasad i obrazkowymi przykładami. 

Turbo Taxi w całej okazałościObszar do
projektowania ulic


PLANSZA DO GRY- tekturowa plansza 3x3 pola z brzegami, na których gracz będący klientem będzie układał pionki domów i samochodów. W centralnym punkcie oznaczonym medalem układamy neutralne kafelki dróg

Zestaw kafelków

ZESTAW KAFELKÓW DRÓG - 
4 zestawy z rewersem w kolorze danego gracza. Kafelki zawierają: 3 proste, 3 łuki, 3 skrzyżowania w kształcie litery T, 1 podwójny łuk, 1 skrzyżowanie z 4 wyjazdami oraz 1 ślepą uliczkę.Pionki domków i samochodów
wyznaczają dwa punkty trasy
PIONKI SAMOCHODÓW I DOMÓW
Niezbędny element gry- należy je ustawić na różnych polach na krawędzi planszy. Oznaczają początkowe i końcowe punkty dwóch tras. 


Wszystkie elementy są bardzo dobrej jakości- kafle są z grubej tektury i mają atrakcyjne grafiki. W środku pudełka znajduje się wypraska przyciągająca wzrok zabawnymi rysunkami. Ale poza estetycznym aspektem wypraski pełni ona rolę użytkową- dzięki niej wszystkie elementy ładnie przechowuje się w środku pudełka. gdyby tylko wydawca dodał kilka woreczków strunowych na kafle tak, żeby można je było podzielić na zestawy dla każdego gracza i zestaw neutralny to byłoby idealnie. Ale cóż- nie można mieć wszystkiego. Pozostaje nam zainwestować w woreczki na własną rękę. 

Kilka woreczków strunowych i wszystko mamy uporządkowane
CEL GRY

Zadaniem graczy jest jak najszybsze utworzenie układu ulic miasta. Gracze dodają kafelki do początkowego kafelka, tak aby samochód w danym kolorze dotarł do odpowiadającego mu domu.

PRZYGOTOWANIE GRY


Każdy gracz wybiera swój zestaw kafelków dróg- do wyboru są zestawy z rewersami obrazującymi: rower, taksówkę na żółtym tle, powóz, taksówkę na niebieskim tle.


Rewersy zestawów dróg poszczególnych graczy

Na środku stołu kładziemy planszę a na niej w zaznaczonym miejscu umieszczamy potasowane kafle zestawu z rewersem z medalem- obrazkiem medalu do góry. 
Jeden z graczy jest wybierany na klienta. Gracz ten rozkłada pionki domków i samochodów na różnych polach na krawędzi planszy. Przynajmniej 2 pionki muszą być położone na zielonych polach a na jednym skrajnym polu może znajdować się tylko jeden pionek. 
Na koniec klient odwraca wierzchni kafelek drogi na planszy i gra się może rozpocząć.


Pole pracy projektantów przygotowane- czas rozpocząć wyścig.

PRZEBIEG GRY
Każdy gracz bierze taki sam kafelek drogi ze swojego zestawu i kładzie go przed sobą obrócony dokładnie w taką samą stronę jak kafelek na środku planszy.
Wszyscy gracze w tym samym czasie starają się stworzyć układ dróg, który spełni określone kryteria:

  • Układ ma rozmiar 3x3 kafelki;
  • Każda droga musi być połączona z drogą na przyległym kafelku;
  • Droga musi prowadzić do skrajnego pola, gdzie są umieszczone drewniane pionki;
  • Droga nie może prowadzić do skrajnych pól, na których nie ma drewnianych pionków;
  • Dwa pionki w tym samym kolorze muszą być połączone ze sobą drogą. 

Prawidłowy układ dróg- czarna taksówka dowiezie klienta do czarnego domu
a żółta do żółtego
A tutaj niestety żaden klient nie trafi do swojego domu...


Gracz, który jako pierwszy stworzy układ dróg woła "Stop!" i wstrzymuje grę. Gracze wspólnie sprawdzają czy stworzony układ miasta jest zgodny z zasadami. Jeśli tak, gracz wygrywa rundę. Bierze wierzchni kafelek z talii na środku planszy i kładzie go przed sobą medalem do góry. Zwycięzca rundy staje się klientem w kolejnej rundzie. 

Jeśli jednak gracz się pomylił nie wygrywa kafelka i musi przeczekać rundę, podczas gdy inni gracze kontynuują grę, aż któremuś się uda ułożyć poprawnie sieć ulic. 

W rzadkich przypadkach może się zdarzyć, że ułożenie układu będzie niemożliwe.  Wtedy dany kafelek wtasowujemy w stos na środku planszy i odwracany jest nowy kafelek. Cztery drewniane pionki także rozmieszczamy na nowo. 


Każdy gracz może ułożyć swój unikalny projekt ulic.
Rundę wygrywa ten gracz, który zrobi to jako pierwszy.


ZAKOŃCZENIE GRY

Gra się kończy po 12 rundach, kiedy wszystkie kafelki dróg z medalami zostaną wydane. Gracz, który zbierze najwięcej medali wygrywa grę. 

WRAŻENIA

Turbo Taxi to bardzo przyjemna gra logiczna. Wymaga niezłego kombinowania a przy tym goni nas presja czasu. Zabawa jest przednia.

PLUSY:

+ ciekawa mechanika gry- budujemy ulice z kafli jednocześnie, gracze nie muszą czekać na swoją kolejkę
+ wykonanie gry na najwyższym poziomie jak przystało na tytuły wychodzące ze stajni Queen Games
+ bardzo przyjemnie gra się w 2 osoby a to dla nas duża zaleta

MINUSY:

W zasadzie nie mamy się do czego przyczepić. 

Jeżeli lubicie gimnastykę umysłu i rywalizację z przeciwnikiem to Turbo Taxi Wam się spodoba. Nas wyścig w konstruowaniu sieci ulic miasta wciągnął i będzie to gra, do której będziemy wracać z przyjemnością. Liczba graczy:  od 2 do 4 osób
(połączenie kilku zestawów umożliwi grę większej ilości osób)
Wiek: od 8 lat 
Czas gry: ok. 30 minut
Rodzaj gry: logiczna
Zawartość pudełka:
*5 zestawów kafelków ulic po 12 sztuk każdy 
* 1 plansza
*  4 drewniane pionki (2 samochody i 2 domki)
* przystępna instrukcja w języku polskim
Wydawnictwo: Queen Games
Cena: ok. 25-40zł
(gra jest coraz trudniej dostępna w Polsce)

4 komentarze: