środa, 4 marca 2015

LogIQ (KSIĘŻNICZKI): zostań nadworną choreografką Księżniczek- recenzja gry

Wyobraźcie sobie piękny pałac, lśniącą salę balową i główne bohaterki imprezy- Księżniczki w przepięknych sukniach. Jeszcze tylko orkiestra, muzyka i tańce mogą się rozpocząć. Ale zanim to nastąpi Księżniczki muszą nauczyć się układu choreograficznego. Wszystkie kroki muszą być precyzyjne i prawidłowe- to Wielki Bal i nie może być żadnych pomyłek. Panny potrzebują więc dobrego choreografa. Czy podejmiesz się tej roli? Czy nauczysz je tańczyć? 

Tematyka wyjęta z filmów Disneya o Księżniczkach, kolorowe pudełko, cukierkowe grafiki- to wszystko nie pozostawia złudzeń. To będzie recenzja gry dla Małych Księżniczek. Z resztą zobaczcie sami.


Cukierkowe pudełko idealne dla Małych Księżniczek
CO ZAWIERA GRA

  • 10 dwustronnych planszy z wzorami choreografii;
  • 20 kart dostępnych bohaterów;
  • 62 różnokształtne klocki z wizerunkami Księżniczek;
  • instrukcja do gry.

Wszystko to mieści się w dość zgrabnym i atrakcyjnym wizualnie (szczególnie dla Małych Księżniczek) pudełku. 


Świat Księżniczek w całej okazałości

Wnętrze skrywa przyjemną dla oka tekturową wypraskę z logo gry. I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie fakt, że oprócz niezbędnych elementów gry w pudełku znajdziemy także powietrze. Mogłoby być spokojnie mniejsze i niższe ale i tak nie jest źle. 

Atrakcyjna wizualnie wypraska

KLOCKI Z WIZERUNKAMI KSIĘŻNICZEK składają się odpowiednio z 1,2,3,4 i 5 kwadratów. Dodatkowo klocki 3,4 i 5 elementowe mają różne kształty. 


Klocki czyli kroki Księżniczek

Kroki Belli...Klocków z 1 kwadratem (wizerunek Belli) jest 13 sztuk. 


... Kopciuszka,Dwuelementowych klocków z Kopciuszkiem jest 16 sztuk. 


Roszpunki...

Roszpunka widnieje na klockach złożonych z 3 kwadratów- takich klocków jest 15 sztuk (7 szt prostych i 8 szt w kształcie L). 

Arielki i ...
Klocki z 4 kwadratów mają wizerunek Arielki i występują w 5 kształtach. W sumie jest ich 12 sztuk.


i Śnieżki


Największych (bo 5 elementowych) klocków jest najmniej czyli 7 sztuk- każdy z nich ma inny kształt. Na wszystkich jest wizerunek Królewny Śnieżki.
PLANSZE Z CHOREOGRAFIĄ zawierają wzory składające się z 20 elementów (pola zaznaczone koroną). Wzory te mają różne kształty i różny poziom trudności. Gracze muszą jak najszybciej uzupełnić te pola pasującymi klockami. 


Plansze będące swoistym parkietem tanecznym

KARTY BOHATERÓW- wskazują jakie Księżniczki (symbolizują je baloniki w ich kolorach) będą brały udział w tańcu i ile kroków mają wykonać- czyli mówiąc wprost wyznaczają ile jakich klocków mamy użyć do zapełnienia planszy.
Rewers kart jest szczególnie apetyczny- ślinka aż cieknie na ten słodki, kolorowy torcik w cukrowych odcieniach. 


Słodkie Karty Bohaterek kierujące ich tańcem

CEL GRY

Celem gry jest jak najszybsze ułożenie odpowiedniej choreografii korzystając z klocków odpowiadającym Księżniczkom wskazanym na wybranej karcie.

PRZYGOTOWANIE GRY

Tasujemy karty i układamy je w stosiku rewersem do góry.  Przetasowane plansze układamy w miejscu, do którego swobodny dostęp będą mieć wszyscy gracze. Klocki rozdzielamy na 5 stosów - na każdym kocki należące do tej samej księżniczki (w tym samym kolorze i z taką samą ilością kwadratów).
Każdy z graczy losuje lub wybiera planszę z 2 układami tańca i decyduje, który z nich chce przećwiczyć z Księżniczkami. Losuje także jedną kartę bohaterów. 

Sala balowa przygotowana

Sala balowa przygotowana- teraz trzeba tylko zaprosić Księżniczki, gości i do tańca!

PRZEBIEG GRY

Wszyscy gracze starają się naraz jak najszybciej ułożyć swoje choreografie używając dostępnych klocków wskazanych im przez posiadaną kartę bohaterów. Pobrane ze stosów klocki można odkładać z powrotem i pobrać nowe- ważne aby korzystać jedynie z tych, które są wskazane przez kartę. Nie działa tutaj zasada "karta-stół" choć częste "próbowanie dopasowania" klocków może nam przeszkodzić opóźniając tylko dojście do celu. Nie można także gromadzić klocków na zapas- obok planszy może być tylko jeden klocek. Musimy więc szybko podejmować decyzje, który z nich wybrać. Gracz, który ułoży swoją choreografię krzyczy "Udało się!". W tym momencie pozostali gracze przerywają swoją pracę i wszyscy sprawdzają czy gracz, który skończył jako pierwszy nie popełnił błędu. Jeżeli np. użył niewłaściwego klocka lub źle ułożył układ (są dziury albo klocki wystają poza wskazane pola)pozostali gracze mogą wrócić do ustalania swoich układów kroków. Gracz, który popełnił błąd nie może już nic robić. 

ZAKOŃCZENIE GRY

Gra kończy się w momencie, gdy któryś z graczy zdobędzie 25 punktów. Taka osoba zostaje Mistrzem Choreografii na dworze królewskim. 


I mamy nadwornego Mistrza Choreografii!
W jaki sposób liczymy punkty?

Osoba, która bezbłędnie ułożyła wzór dostaje 5 punktów

Wszyscy gracze podliczają liczbę pustych miejsc w swoim układzie- pozostałe osoby dostają dostają dodatkowe punkty w liczbie równej liczbie pustych miejsc. np. w układzie zostały 2 wolne pola. W ten sposób każdy z pozostałych graczy dostaje dodatkowo 2 punkty. 

Jeżeli jakiś gracz użył choćby jednego klocka, jakiego nie mógł użyć (nie było go na karcie) gracz ten traci 5 punktów oraz prawo do dodatkowych punktów za wolne pola w układach innych graczy.

WRAŻENIA

LogIQ to bardzo przyjemna gra logiczna o walorach edukacyjnych. Atrakcyjne wykonanie nawiązujące do disneyowskich bajek o księżniczkach z pewnością trafi do serc dziewczynek a i ich mamy spojrzą na grę przychylnym okiem.  
W swoich zasadach gra przypomina mi Tetris w wersji na planszy a nie przestrzennej. Niewątpliwie przyczynia się do rozwoju logicznego myślenia i planowania przestrzennego przy jednoczesnej konieczności szybkiego podejmowania decyzji. 

PLUSY

+ walory edukacyjne
+ atrakcyjne wykonanie gry- z pewnością spodoba się fance księżniczek
WAŻNE: gra posiada także wersję dla chłopców z Samolotami Disneya
+ proste zasady łatwe do wytłumaczenia w kilka chwil
+ szybki czas rozgrywki
+ relatywnie niska cena 
+ dobrej jakości klocki (kroki Księżniczek)- z grubej tektury, odporne na zniszczenie

MINUSY

- dla wprawionych graczy wzory do ułożenia- nawet te najtrudniejsze- nie będą sprawiały wielkiej trudności. Rodzice grając z dziećmi na starcie mogą mieć przewagę-  abstrakcyjne myślenie dzieci nie ułatwi im zadania. Można tego jednak uniknąć decydując się na trudniejsze układy czy też wybierając bardziej skomplikowane klocki;
- plansze, na których gracze układają klocki są bardzo cienkie przez co jest ryzyko, że szybko ulegną zniszczeniu. 


Nasza ocena: 6/10 (okiem dorosłych), 8/10 okiem Małej Księżniczki

To co? Macie ochotę pouczyć Księżniczki tańca? Pewnie szybko znudzi się Wam ta rola, ale Wasze córki z pewnością wpadną po uszy w ferwor trenowania dworskich tancerek. 


Liczba graczy:  od 2 do 4 osób
Wiek: od 6 lat 
Czas gry: ok. 20- 30 minut
Rodzaj gry: logiczna, dla dzieci
Zawartość pudełka:
* 10 dwustronnych planszy choreografii
* 20 kart bohaterów
* 62 klocki
* instrukcja do gry w 4 językach
Wydawnictwo: Trefl
Cena: ok. 30-40 zł

1 komentarz:

  1. Super gra i włśnie najlepiej się gra na podłodze, więc dywan do tego też jest niezbędny ;)

    OdpowiedzUsuń