środa, 28 stycznia 2015

HALLI GALLI: Owocowa sałatka na piątkę- recenzja gry

Pada hasło: Robimy imprezę! Co przygotujemy? Sushi? Pizzę? Przekąski? A może sałatkę owocową? A jeśli sałatkę owocową połączymy z prostą grą karcianą, to mamy sukces murowany. Ten sukces ma na imię Halli Galli!

Owocowa sałatka czyli Halli Galli


CO ZAWIERA GRA

Małe, zgrabne pudełeczko z plastikową wypraską w środku mieści w sobie:
 • 56 kart z rysunkami owoców (truskawki, limonki, banany, śliwki- każdy w konfiguracji od 1 do 5. Na jednej karcie jest zawsze tylko jeden rodzaj owoców);
 • metalowy dzwonek;
 • instrukcję do gry w przystępny sposób tłumaczącą wszystkie zasady.
Zgrabne pudełeczko skrywające 
wszystkie potrzebne elementy
PRZYGOTOWANIE GRY

Wyjmujemy wszystko z pudełka. Na środku stołu umieszczamy dzwonek. Tasujemy karty i rozdajemy je wszystkim graczom. Każdy gracz kładzie przed sobą zakrytą talię. I ... możemy zabrać się za robienie sałatki :-)

PRZEBIEG GRY

Ktoś z graczy musi zostać mianowany szefem kuchni- może to być najmłodszy gracz albo osoba lubiąca owoce albo gospodarz imprezy albo... nie ważne jaką zasadę przyjmiemy ktoś musi rozpocząć zabawę.

Wszyscy gracze po kolei odwracają swoje karty ze stosu i kładą je odkryte na stole. Aby ani wykładający gracz ani pozostali nie podejrzeli karty trzeba ją odwracać od siebie czyli w stronę środka stołu. Tak powstają odkryte stosy gracza. Kolejne karty dokładane są na wierzch stosu przykrywając poprzednie karty. 

Ułożenie stosów w rozgrywce z 4 graczami

W momencie, w którym na odkrytych kartach pojawi się pięć owoców tego samego rodzaju gracze jak najszybciej muszą uderzyć w dzwonek. Ten, który to uczyni jako pierwszy wygrywa rozgrywkę. W nagrodę zbiera wszystkie stosy odkrytych kart i kładzie je zakryte pod spodem swojej talii. teraz czas na drugą rundę.

Dzyń, dzyń...sałatka gotowa! 
Pięć śliweczek wpadło do miseczki.
Trzeba działać szybko i być bardzo spostrzegawczym. Pomyłka może być dla nas bardzo kosztowna. Jeśli gracz zadzwoni dzwonkiem a okaże się, że karty nie pokazują 5 takich samych owoców osoba, która się pomyli musi oddać pozostałym graczom po 1 karcie ze swojego zakrytego stosu.

Gdy jakiś gracz straci wszystkie karty kończy grę. Jego odkryty stos pozostaje na stole do momentu, aż zostanie zabrany przez gracza, który wygra rundę.

Gra kończy się, gdy pozostanie w niej tylko 2 graczy. Toczą oni rozgrywkę do momentu, gdy jeden z  nich nie wygra odkrytych kart.

Pojawia się tutaj specjalna zasada: jeśli któryś z graczy pomyli się jego przeciwnik wygrywa wszystko.

Jeśli nie chcemy szybko kończyć zabawy możemy się umówić, że nie stosujemy tej zasady i gramy dopóki ktoś nie wygra wszystkich kart.

MODYFIKACJA GRY PRZY 2 GRACZACH

Ponieważ najczęstszą konfiguracją w jakiej gramy jest gra w parze z niesamowitą radością przyjęłam autorską wersję Halli Galli podsuniętą przez Pana Filipa ze sklepu z planszówkami Felippe.  
Podczas dnia z grami planszowymi zorganizowanego w dodatkowej szkole matematyki naszej córki (od czego zaczęła się nasza pasja) zdradził nam, że gra w 2 osoby staje się ciekawsza jeśli stosy układane są po 2 dla jednego gracza- jeden z jego prawej a drugi z lewej strony. W układzie z 4 stosami na stole mamy większe prawdopodobieństwo natrafienia na konfigurację 5 owoców jednego rodzaju. I rzeczywiście tak jest- taka rozgrywka daje bardzo dużo frajdy.

WRAŻENIA

Halli Galli jest niezwykle wdzięczną grą o prostych zasadach. Świetnie sprawdza się podczas imprezy czy w rodzinnym gronie. Robienie "owocowej sałatki" dostarcza wielu emocji. Ręce same uciekają w kierunku dzwonka. Nie raz tak mieliśmy, że całą trójką uderzaliśmy w dzwonek spychając swoje dłonie na wzajem. Oj pod koniec rozgrywki łapki były czerwone i nieźle obite, oj były...

PLUSY:

+ szybka i wdzięczna gra imprezowa
+ proste zasady przystępne dla osób w każdym wieku  (zarówno dzieciaki jak i dziadkowie mają niezłą zabawę)
+ krótka rozgrywka 
+ gra wyrabia spostrzegawczość i refleks
+ połączenie zabawy i edukacji- Halli Galii może być niezłą nauką szybkiego liczenia i dodawania do pięciu
+ małe, poręczne pudełeczko zmieści się bez większego kłopotu do plecaka czy torebki

MINUSY:

 - Jedyny minus jaki dostrzegamy jest taki, że po kilku rozgrywkach łapki są czerwone i poobijane ;-)

Liczba graczy:  od 2 do 6 osób
Wiek: od 6 lat 
Czas gry: około 15 minut
Rodzaj gry: imprezowa
Zawartość pudełka:
* 56 kart
* metalowy dzwonek
* prosta instrukcja
Wydawnictwo: G3
Cena: ok 35-40 zł

2 komentarze:

 1. Bardzo fajny opis tej ciekawej gry. Na pudełku jest napisane, że maksymalnie może grać 6 osób, jednak dla nas na sylwestrze to nie był problem, gdyż dawało radę nawet i w 8, mimo że miało się mało kart. Grę wspominam właśnie z tego Sylwestra, gdzie baliśmy się, że wrócimy z podziurawionymi rękoma, bo wiele osób bardzo wczuwało się w uderzanie dzwoneczka i nie raz ten kto zadzwonił pierwszy, miał potem rękę przybitą do dzwonka przez pozostałych ^^

  Serdecznie zapraszam do sprawdzania również moich recenzji :)
  Pozdrawiam
  http://stertagier.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak. Halli Galli może podziurawic i poobijać rączki. Ciesze się ze opis się spodobał. A na stertegier zaglądamy oj zaglądamy :-)

   Usuń