piątek, 23 stycznia 2015

GLOOBZ: Kto pierwszy ten...- recenzja gry


Lubicie szybkie, emocjonujące rozgrywki? Szukacie krótkiej gry na wieczorną rozrywkę? A może organizujecie imprezę i chcecie, żeby była dobra zabawa?
Jeśli na choć jedno pytanie odpowiedzieliście TAK to ta gra jest idealna dla Was!
My (dzięki spotkaniu Rodzina przy planszy) mieliśmy okazję poznać Gloobzy zanim jeszcze pojawiły się w sprzedaży i... nie mogliśmy się doczekać, kiedy zagoszczą w naszym domu.

Gloobz- front pudełka i jego zawartość


CO ZAWIERA GRA

Trzy wiaderka z farbą, trzy figurki Gloobz, jeden Gloobz specjalny, 56 kart (w tym kilka kart specjalnych) i 6 znaczników punktów- to wszystko składa się na świetną rozrywkę.

Wiaderka z farbąTrzy wiaderka z farbą- niebieskie, czerwone i żółte- wskazują kolory.
Figurki Gloobz 
Trzy figurki Gloobz (kwadratowa, okrągła, trójkątna ) wskazujące kształty.
Megagloobz
Megagloobz- bardzo wyjątkowy, wieolkolorowy Gloobz. Kiedy się pojawia na karcie wszystko przestaje się liczyć.


Karty Gloobz
56 kart Gloobz wskazujących jakie ruchy musimy wykonać.
Znaczniki punktów
Znaczniki punktów- za ich pomocą notujemy ilość punktów uzyskanych w poszczególnych ruchach. Do tego krótka i przystępna instrukcja i ...


... świetna zabawa murowana. 


PRZYGOTOWANIE GRY

Przed rozpoczęciem gry wszystkie figurki i wiaderka z farbami układamy w kole pozostawiając w środku tyle miejsca, aby zmieściły się tam karty. Każdy z graczy bierze dla siebie znacznik punktów i ustawia go na pozycję startową czyli 0 punktów.

Przygotowanie do rozgrywki
W zależności od ilości graczy celem jest osiągnięcie określonej liczy punktów. 
I tak:
 • przy 2 i 3 graczach rozgrywka toczy się do momentu, gdy któryś z graczy zdobędzie 36 punktów;
 • 4 i 5 osób gra do osiągnięcia wyniku 24 punktów;
 • 6 graczy zakończy rozgrywkę gdy pierwszy z nich zdobędzie 18 punktów.

PRZEBIEG GRY

Grę rozpoczyna najmłodszy gracz. W każdej turze odwracana jest jedna karta Gloobz. Zanim to nastąpi gracz, który ją będzie odwracał musi zdecydować co wszyscy będą robić. W tym celu mówi wyraźnie (a jesli zagracie to przekonacie się sami że nawet krzyczy) Mniej Gloobz! lub Więcej Gloobz! i... odwraca kartę kładąc ją w środku okręgu. Trzeba to zrobić tak, aby wszyscy gracze wyraźnie usłyszeli polecenie i zobaczyli kartę. 

Na hasło Więcej Gloobz! zadaniem wszystkich graczy jest złapanie każdej figurki Gloobz, której kształt i każdego wiaderka z farbą, którego kolor najwięcej razy pojawia się na wyłożonej karcie. Jeśli na karcie jest tyle samo kształtów i/lub kolorów trzeba złapać je wszystkie. 

Więcej Gloobz!Karta przedstawia 2 niebieskie kwadratowe Gloobzy i 1 żółtego trójkątnego. Padło hasło Więcej Gloobz! dlatego należy złapać kwadratowego Gloobz i niebieskie wiaderko z farbą. Jeśli gracz krzyknął Mniej Gloobz! wszyscy gracze muszą złapać te figurki i wiaderka z farbą, których kształty i kolory nie znajdują się na karcie. Jeśli na karcie są wszystkie kształty i kolory, trzeba złapać te, których jest najmniej. 
Na karcie może być taka sama ilość kształtów i/lub kolorów, których jest najmniej. wtedy trzeba wybrać je wszystkie.

Mniej Gloobz!Karta przedstawia 5 czerwonych trójkątnych Gloobz i 1 żółty kwadratowy Gloobz. Na hasło Mniej Gloobz! należy złapać niebieskie wiadro z farbą i okrągłego Gloobza, gdyż tych kształtów i kolorów nie ma na karcie.


Punktacja ruchu:

Za każdą poprawnie złapaną figurkę i wiaderko z farbą gracz otrzymuje po 1 punkcie (1 pkt za figurkę, 1 pkt za wiaderko). 
Ważna zasada: nie wolno odkładać raz podniesionej figurki/ wiaderka.

Jeśli gracz się pomyli i podniesie złą figurkę/wiaderko traci 1 punkt.

Karty specjalne:

Jak w życiu tak i w grze istnieją ułatwienia lub utrudnienia. W Gloobz taka rolę pełnią karty specjalne. Są to dwa typy kart:

Karta specjalna z figurką Megagloobz

Karta z figurką Megagloobz (może być sam lub jak na załączonym przykładzie w otoczeniu innych Gloobz).
Gdy Megagloobz pojawi się na karcie wszystkie zasady przestają się liczyć. celem gracza jest złapanie figurki Megagloobza co da mu 3 punkty. Karta specjalna Wypędź Gloobz!

Karta specjalna Wypędź Gloobz! czyli karta z lupą. 
Gdy na karcie zobaczymy szkło powiększające musimy jak najszybciej złapać jak najwięcej elementów z Megagloobzem włącznie. każdy złapany element daje nam 1 punkt czyli w najlepszym układzie możemy zdobyć aż 7 punktów co z pewnością zdecydowanie pomoże nam wygrać.Gra kończy się, gdy któryś z graczy zdobędzie ilość punktów określoną na początku gry. 

DODATKOWE WARIANTY GRY

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są różnorodne warianty gry zaproponowane w instrukcji. Sprawiają one, że gra nie znudzi się, nie będzie monotonna a co moim zdaniem najważniejsze da się ją dostosować do rożnych grup wiekowych graczy. 

Proponowane modyfikacje to:

 • Wariant Więcej- nikt nie mówi co trzeba złapać. Gracze łapią wiaderka z farbą w kolorach, których na karcie jest najwięcej oraz figurki w tych kształtach, których jest najwięcej.
 • Wariant Mniej- analogicznie, nikt nie mówi co trzeba złapać. Wszyscy szukają wiaderek i figurek, których na karcie nie ma w ogóle lub których jest najmniej. 
W obu powyższych wariantach zasady dotyczące kart specjalnych są takie same jak w wariancie podstawowym. 

Instrukcja przedstawia także specjalne ułatwienie dla najmłodszych graczy:

Aby ułatwić grę najmłodszym graczom możemy do gry wprowadzić dwie zmiany:
 • usunąć z gry karty specjalne i grać według pozostałych zasad podstawowych
 • grać koncentrując się tylko na jednej cesze (tylko kolorze lub tylko kształcie) zmniejszając w ten sposób wybór elementów do złapania.
Ja osobiście uważam, że są to zbędne ułatwienia. Dzieci świetnie radzą sobie w tej grze bijąc na głowę dorosłych. Nasza niespełna 8 latka wygrywa z nami bez ułatwień i to z taką przewagą, że głowa mała :-).

WRAŻENIA

Gloobz to bardzo ciekawa, emocjonująca i zmuszająca do myślenia gra. Dostarcza przy tym tak dużo emocji i rywalizacji, że zabawa jest przednia. 

PLUSY:

+ krótka, emocjonująca rozgrywka
+ gra wymagająca spostrzegawczości i myślenia (a w zasadzie kojarzenia)
+ rewelacyjnie sprawdza się w gronie rodzinnym z dziećmi jak i podczas imprez dla dorosłych
+ wysoka jakość wykonania
+małe pudełko bez problemu mieszczące wszystkie elementy gry a jednocześnie nie zajmujące wiele miejsca na półce

MINUSY:

W zasadzie trudno się do czegoś przyczepić. Jeśli już trzeba znaleźć minus to będzie nim cena, choć biorąc pod uwagę wykonanie gry trudno spodziewać się, żeby była niższa.

Gloobzy na dobre zagościły w naszym domu. Lubimy do nich siadać, każda rozgrywka dostarcza nam dużo pozytywnych emocji. 
To niewątpliwie jedna z ulubionych gier naszej córki. Zgadnijcie dlaczego? Kto uważnie przeczytał moją recenzję nie będzie miał problemu z odpowiedzią na to pytanie :)


Liczba graczy:  od 2 do 6 osób
Wiek: od 6 lat 
(z dodatkowymi ułatwieniami 
można grac z mniejszymi dziećmi)
Czas gry: około 20 minut
Rodzaj gry: imprezowa
Zawartość pudełka:
* 7 figurek Gloobz
* 3 wiaderka z farbą w 3 kolorach
*56 kart
* instrukcja w 19 językach
Wydawnictwo: Gigamic
Cena: ok 70-80 zł

5 komentarzy:

 1. Świetny pomysł na bloga i znalazłam już kilka ciekawych tytułów ☺. Z przyjemnością będę do was zaglądać ☺

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny pomysł na bloga i znalazłam już kilka ciekawych tytułów ☺. Z przyjemnością będę do was zaglądać ☺

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za miłe słowa. Ze strony tak wspaniałego bloga ( który śledzę z zapartym tchem) to niesamowicie cenna opinia. Cieszę się, że podrzuciłam interesujące tytuły- jest ich wiele i nie wolno ich skrywać dla siebie. To dopiero moje pierwsze kroki więc z czasem będzie się pojawiać więcej recenzji- biblioteczka gier rośnie a ja naszą rodzinną pasją chcę się dzielić innymi. Pozdrawiam i zapraszam do odwiedzania

   Usuń
 3. Blog jest fantastyczny! Co prawda nie mam małych dzieci ale czekam na wnuki. Lubie gry planszowe i takie tam różne, ale niestety nie znam języków :(
  Czasami spotykam gry , które nie maja polskiej instrukcji no i wtedy lipa... Dlatego wielkie dzięki, bardzo się cieszę że znalazłam takie miejsce w sieci i takich pasjonatów. Oczywiście wrzuciłam do ulubionych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękujemy za miłe słowa. Gry stały się naszą pasją i z tej pasji narodził się blog. Bardzo nas cieszy, że się podoba i pomaga w rozgryzaniu nowych gier. Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy do nas :-)

   Usuń