wtorek, 13 stycznia 2015

TOP SECRET: Gdzie jest agent 007?- recenzja gry


"Jesteś szefem wywiadu i starasz się rozpracować siatkę agentów przeciwnika. Każdy agent ukrywa swoją tożsamość, będziesz więc musiał wykazać się umiejętnością logicznego myślenia, aby ich zdekonspirować." 
Wygra ten, kto jako pierwszy ujawni wszystkich agentów przeciwnika. Kto znajdzie i zdemaskuje Agenta 007? Któremu szefowi wywiadu uda się ocalić swoich agentów? Tajemnicę odkryjesz podczas gry TOP SECRET.

Top Secret-szybka i ekscytująca gra od Fox Games


Małe pudełko, krótka i nieskomplikowana instrukcja, optymalny czas rozgrywki no i co rzadkie w świecie planszówek- gra wyłącznie dla dwóch osób. To wszystko brzmiało obiecująco. A dodając promocję w Świecie Książki (-30%) nasz nowy wirus zadziałał i gra dołączyła do naszej (oj coraz bardziej pokaźniej) kolekcji.


CO ZAWIERA GRA


Każdy z graczy dysponuje 10 dwustronnymi figurkami agentów o numerach od 000 do 009. Reprezentują oni dwie drużyny- agentów i agentek. I jak to w życiu- to co dla jednych jest plusem, dla innych może być minusem. Jednym podoba się możliwość wyboru płci, inni narzekają że nie ma samych kobiet lub samych mężczyzn. Mnie tam kobieca wersja agentek bardzo przypadła do gustu i oczywiście tylko taką gram z moim mężem :).


Kobieca drużyna agentek
Męska siatka agentów


                   VS

Poza figurkami każdy gracz posiada także 10 kart a właściwie legitymacji swoich agentów z ich numerami (od 000 do 009 tak jak figurki). Podobnie jak figurki karty także są dwustronne- z jednej strony jest odznaka z numerem agenta a z drugiej strony zdjęcie przedstawiające agenta danej drużyny,


Legitymacje agentek

Legitymacje agentów.


                            VS

PRZYGOTOWANIE GRYGracze zajmują miejsca naprzeciwko siebie. Każdy gracz bierze swoją drużynę agentów oraz 10 odpowiadających im kart/legitymacji.

Ustawiają swoich agentów w rzędzie przed sobą tak aby numery na figurkach były niewidoczne dla przeciwnika. Następnie każdy gracz losowo wyrzuca 3 figurki przeciwnika i nie patrząc na numery odkłada agentów do pudełka.Odstrzeleni agenci z obu drużyn
Przed każdym szefem siatki wywiadowczej zostaje więc 7 agentów. Gracze tasują swoje karty a następnie 7 kart kładą w rzędzie przed figurkami agentów przeciwnika tak, aby numery na kartach były zwrócone w kierunku gracza. Pozostałe 3 karty szefowie agentów zostawiają w swoich rękach. 
Następnie gracze rozmieszczają swoich agentów na kartach przeciwnika. Zadanie jest pozornie łatwe jednak od dobrego rozmieszczenia agentów zależy powodzenie misji. Nie mogą być ustawieni zbyt łatwo. Każdy szef siatki wywiadowczej może dowolnie rozmieścić swoich agentów jednakże musi zachować 3 zasady:
  • figurka agenta z danym numerem nie może zostać ustawiona na karcie o tym samym numerze
  • jeśli numer na figurce jest wyższy od numeru na karcie, figurkę umieszczamy na znaku "+"
  • jeśli numer na figurce jest niższy od numeru na karcie, figurkę umieszczamy na znaku "-"
Przykładowe rozmieszczenie agentów
PRZEBIEG ROZGRYWKI

Zgodnie z instrukcją grę rozpoczyna osoba mająca legitymację lub dowód osobisty o wyższym numerze. Jak dla mnie można tutaj przyjąć dowolną zasadę- najmłodszy/ najstarszy gracz; gracz, który ostatnio oglądał film o agentach itp. 
Po wybraniu rozpoczynającego gracza obaj gracze na przemian wykonują ruchy.
Gracz wybiera jedną z 3 trzymanych w ręku kart i zamienia ją na kartę leżącą pod wybraną przez niego figurką. Wymienioną kartę zabiera do ręki- w ten sposób w ręce każdy ma zawsze 3 karty. 
Przeciwnik w odpowiedzi na ruch drugiego gracza umieszcza wytypowaną przez niego figurkę na nowej karcie według następujących zasad:
  • jeśli numer na figurce jest wyższy od numeru na karcie, figurka jest umieszczana na znaku "+"
  • jeśli numer na figurce jest niższy od numeru na karcie figurka jest umieszczana na znaku "-"
  • jeśli numer na figurce jest taki sam jak na karcie agent został zdemaskowany. Jego figurkę kładziemy z boku.
Nagrodą za zdemaskowanie agenta jest możliwość ponownego rozegrana swojej tury. Jeśli agent nie został odkryty ruch wykonuje drugi gracz.

Gra kończy się w momencie gdy jeden z graczy ujawni wszystkich agentów lub agentki przeciwnika.

Ponieważ gra jest szybka (rozgrywka trwa średnio nie więcej niż 15 minut) w celu przedłużenia gry i podniesienia emocji gracze mogą rozgrywać serię rozgrywek (np. 3 lub 5) pod koniec których szefowie siatek agentów podliczają punkty.

WRAŻENIA

Gra TOP SECRET to doskonała szybka gra na odregowanie po ciężkim dniu lub jako przerywnik między cięższymi grami podczas spotkania planszoholików.
Rozgrywka jest szybka, nie wymaga opracowania skomplikowanej strategii a jednocześnie niesie ze sobą niezłą frajdę. 
Co prawda nie ma w niej klimatu pościgu, strzelanin i tajnych misji ale poszukiwanie i ujawnianie agentów też wywołuje dreszczyk emocji i zapewnia niezłą zabawę. A przegrana powoduje, że rośnie w nas apetyt na kolejne rozgrywki i rewanż.
No i niewątpliwym atutem tej gry jest to, że została opracowana wyłącznie na 2 osoby a to zapewnia super skalowanie w takim układzie graczy. 

Ja zwróciłam uwagę na jeszcze jedną rzecz- ilustracje i figurki agentów. Rysunki zawdzięczamy Tomkowi Larkowi - poniekąd już "etatowemu" rysownikowi Fox Games. Do mnie przemawiają :-) 
Etatowy rysownik Fox Games Tomek Larek

Dodatkowym atutem jest też pudełko- małe, zgrabne, nie zajmujące wiele miejsca a to w domu planszoholików istotna rzecz. Wypraska w środku jest trwała i tak opracowana, że spokojnie pomieści wszystkie elementy gry.


                        


PLUSY:
+ prosta, szybka i nieskomplikowana gra
+ ciekawa grafika
+ zgrabne pudełko mieszczące wszystkie elementy
+ krótka rozgrywka idealna na szybki relaks.

MINUSY:
- gra w dużej mierze opiera się na elementach pamięciowych co dla niektórych graczy może być zniechęcające.

Ja wszystkim polecam a jeśli się skusicie to czekam na wasze wrażenia.

Liczba graczy: 2 osoby
Wiek: od 7 lat 
(choć z doświadczenia wiem,
 że dla dziecka w tym wieku gra okazuje się za trudna)
Czas gry: około 15 minut
Rodzaj gry: logiczna
Zawartość pudełka:
* 10 figurek agentów
* 10 figurek agentek
* 2 komplety legitymacji agentów i agentek po 10 szt. każdy
* zapasowy stojak dla figurki
* instrukcja gry 
Wydawnictwo: Fox Games
Cena: regularna to ok 60zł 
ale w sieci grę można kupić taniej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz