piątek, 30 września 2022

Moji Challenge (Emotki, Zwierzaki, Fantasy) - recenzja gry imprezowej Wydawnictwa StarHouse Games.

Są takie gry, które wywołują uśmiech jak tylko trafią do ręki graczy. Bohaterka dzisiejszej recenzji do nich należy.

Moji Challenge od StarHouse Games to seria imprezowych gier. Seria, której wydawcy zapewniają, że rozrusza każdą imprezę i ubarwi każde spotkanie.
Postawiłam jej wysoką poprzeczkę zabierając do internatu, w którym pracuję na wieczór integracyjny dla wychowanków. Tych nowych ale i tych, co już się znają jak łyse konie. Czy się sprawdziła? Przekonajcie się sami. Zapraszam do lektury recenzji. 

Serdecznie dziękujemy wydawnictwu StarHouse Games  za bezpłatne przekazanie gier do recenzji. Recenzja jest wynikiem współpracy recenzenckiej z wydawnictwem. Wydawnictwo nie miało wpływu na treść naszej recenzji.


CO ZAWIERA GRA

W malutkich pudełeczkach, takich w jakich dostajemy talię klasycznych kart czy kart Piotrusia, znajdziemy 55 ilustrowanych kart. W serii mamy trzy tytuły: Fantasy, Zwierzaki i Emotki.

Każda karta zawiera takie informacje jak nazwa, obrazek i treść wyzwania. Nazwa określa rolę gracza do odegrania. Obrazek to graficzna interpretacja tej roli. Kluczową informacją zawartą na karcie jest treść wyzwania. Każda karta zawiera 3 wyzwania o różnym stopniu trudności: łatwe (za 1pkt.), średnie (za 2 pkt) i trudne (za 3 pkt).

CEL GRY

W Moji Challenge Party Game indywidualnie lub grupowo wykonujemy wyzwania podyktowane przez wylosowane/ wybrane karty. Zwycięży ta osoba/drużyna, która jako pierwsza zdobędzie 15 punktów.

PRZYGOTOWANIE GRY

Każdą imprezę trzeba dobrze przygotować. Przygotowanie Moji Challenge całe szczęście nie wymaga od nas zbyt wielu działań.

Musimy zdecydować, czy użyjemy tylko jednej talii, czy połączymy ją z innymi z serii. Możemy to robić w dowolny sposób.

Tasujemy karty wybrane do rozgrywki i tworzymy z nich stos do dobierania – umieszczamy go w miejscu dostępnym dla wszystkich graczy.

Każdy z graczy dobiera na rękę po 5 kart przy grze w 2-5 osób lub po 3 karty, jeśli graczy jest więcej.

Pozostaje jeszcze wybrać lub wylosować reżysera.

Wszystko gotowe. Można zacząć zmagania z realizacją wyzwań.

PRZEBIEG GRY

Moji Challenge może przebiegać w dwóch wariantach – indywidualnym i drużynowym.

Wariant indywidualny

Wariant indywidualny to gra każdego uczestnika na własny rachunek. Tutaj mamy też kilka możliwości rozgrywki:

(I) Wariant błyskawiczny – reżyser wybiera lub losuje gwiazdę. Następnie wybiera jedną z kart ze swojej ręki, czyta na głos jej nazwę i daje gwieździe a ta wybiera z niej wyzwanie do realizacji. Jeśli gwiazda wykona prawidłowo wybrane wyzwanie dostaje przypisaną do niego liczbę punktów. Jeśli spasuje lub źle wykona zadanie nie dostaje żadnych punktów. Następnie gwiazda zostaje nowym reżyserem i rozgrywa swoją turę.

(II) Wariant klasyczny – przebiega według powyższych zasad, z jednym wyjątkiem: reżyser czyta nazwę karty a gwiazda w ciemno wybiera jedno z wyzwań. Dopiero wtedy reżyser czyta na głos treść wyzwania.

(III) Wariant szlachetny – przebiega według podstawowych zasad z wariantu błyskawicznego, z wyjątkiem jednej zmiany: reżyser wybiera dwie karty, czyta ich nazwy a gwiazda decyduje, którą z nich wybiera. Następnie reżyser wybiera z tej karty wyzwanie dla gwiazdy.

(IV) Wariant filmowy
– to sposób na rozgrywkę całkiem inny niż pozostałe. Należy najpierw wybrać albo wylosować gwiazdę. Decyduje ona w ciemno o tym, jak trudnego wyzwania się podejmie. Wszyscy pozostali gracze wybierają po 1 karcie wyzwania ze swojej ręki, tasują je i kładą przed gwiazdą. Z otrzymanych kart wybiera ona jedno wyzwanie z określonego wcześniej przez siebie poziomu trudności. Gwiazda za prawidłowo wykonane wyzwanie dostaje przypisaną do niego liczbę punktów, a dodatkowo gracz, do którego należała karta ze zrealizowanym wyzwaniem dostaje 1 punkt.

Wariant drużynowy

W wariancie drużynowym członkowie danego zespołu grają na rachunek swojej drużyny. Moji Challenge daje dużą dowolność w tworzeniu drużyn – ma ich być nie mniej niż 2, liczebność każdej z nich może być dowolna (nie muszą to być równoliczne drużyny).

Przed rozpoczęciem zabawy należy podzielić się na drużyny. Każda drużyna wybiera z talii kart swój awatar. Tasujemy te awatary i losowo je odkrywamy – w takiej kolejności drużyny będą wykonywać swoje tury w rundzie. Na początku każdej rundy drużyna musi wybrać reżysera. Każdy reżyser dobiera na rękę karty w liczbie większej o 1 od ilości drużyn biorących udział w zabawie.

Reżyser z rozpoczynającej drużyny przekazuje po 1 karcie z wyzwaniami reżyserom pozostałych drużyn. Teraz drużyny wspólnie decydują, kto z ich członków zostanie gwiazdą i podejmie się realizacji wyzwania. Gwiazda zaś wybiera poziom trudności wyzwania z karty, którą drużyna posiada.

ZAKOŃCZENIE GRY

Niezależnie od wariantu zabawy jaki przyjmiemy (indywidualnego i w której wersji, czy grupowego), zabawa dobiega końca w momencie, gdy gracz/drużyna zdobędzie 15 punktów. Taka osoba/drużyna zostaje zwycięzcą.

Nagrodą dla zwycięzcy jest możliwość wyboru 1 z 10 wyzwań, które muszą zrealizować wszyscy uczestnicy zabawy. Wyzwania te są bardzo interesujące – śmiem stwierdzić, że niezłym wyzwaniem będzie wybranie jednego z nich. Są one opisane w instrukcji.

WRAŻENIA

Na naszym rynku mamy szereg różnorodnych gier imprezowych. Zręcznościowych, słownych, detektywistycznych w stylu Czarnych historii itp. Czy jest na nim jeszcze miejsce dla takiej gry imprezowej jaką jest Moji Challenge? Oczywiście, że tak.

Moji Challenge to powiew świeżości. To w zasadzie realizacja wyzwań podsuwanych przez karty. W zależności od wybranej wersji będziemy naśladować fantastyczne postaci lub zwierzęta, czy też odzwierciedlać różnorodne emocje. Brzmi prosto, ale uwierzcie mi – niektóre wyzwania (nie tylko te z najtrudniejszego poziomu) są naprawdę wymagające. Potrzebna będzie duża kreatywności, poczucia humoru, zdolności aktorskich, umiejętności oratoryjnych, a przede wszystkim dystansu do siebie. Zdecydowanie poczucie humoru i dystans do siebie to klucz do sukcesu. Bowiem jak tu wejść w rolę fantastycznej postaci czy zwierzęcia obwąchującego czy liżącego innych, jeśli nie będzie się w sobie miało luzu i poczucia humoru.

Oczywiście jedna rzecz ma zdecydowanie duży wpływ na przebieg rozgrywki. Mianowicie towarzystwo w jakim przystąpimy do zabawy. Jeśli zbierze się grupa osób zżytych ze sobą, dobrze się znających i świetnie czujących w swoim towarzystwie, to nawet najdziwniejsze wyzwania nie będą czymś niewykonalnym. W towarzystwie obcych sobie lub słabo znających się osób może być już trudniej – pojawi się uczucie skrępowania czy zawstydzenia. 

Miałam okazję zorganizować wieczór z Moji Challenge z młodzieżą z internatu, w którym pracuję i mieliśmy właśnie bardziej taki drugi układ. Do wyzwania mogli przystąpić wszyscy, którzy chcieli i zrobiła nam się grupa mieszana. Część wychowanków dobrze się znała, inni są nowymi mieszkańcami znającymi kolegów z klasy, ale nie koniecznie jeszcze zżytymi z innymi wychowankami. 

Gdyby nie poczucie humoru, pozytywna atmosfera i spory dystans uczestników do samych siebie, to większość wyzwań nie zostałaby zrealizowana. Jestem przekonana, że gdybym do zabawy zaprosiła samych maturzystów mieszkających w placówce od kilku lat i znających się już bardzo dobrze w bardzo różnych sytuacjach, to przebieg zabawy byłby jeszcze bardziej szalony.

Jeśli chodzi o skalowalność to w Moji Challenge można zagrać od 2 do nawet 12 osób (a w wariant drużynowy myślę, że i więcej osób może spróbować się pobawić). Jak to już jest z grami imprezowymi, im więcej osób przyłączy się do zabawy, tym lepiej. Więcej emocji, większa rywalizacja, więcej pozytywnych wrażeń. 

Pozytywne emocje są gwarantowane od pierwszych chwil. W zasadzie już samo przeglądanie kart z pudełeczek wywołuje wybuchy radości i śmiech. W miarę rozkręcania się zabawy emocje zaczynają sięgać zenitu, aż czasem ciężko opanować różnorodne okrzyki i salwy śmiechu.

Minimalny wiek uczestników zabawy określony jest na poziomie 14 lat. Zasadne, bo tak jak wspominałam gra wymaga dystansu do siebie (w zasadzie to element dojrzałości emocjonalnej), kreatywności, zdolności aktorskich czy oratorskich. Młodsze dzieciaki mogą nie poradzić sobie z wyzwaniami, nawet z tej najłatwiejszej kategorii. 

Jeśli chodzi o czas zabawy, to nie jest on taki łatwy do określenia. W zależności od ilości uczestników i wybranego wariantu możemy się bawić 30 minut, ale może to być i 90 minut. Młodzież podczas wyzwania w internacie grając w wariant drużynowy bawiła się około godziny, ale wcale nie chcieli kończyć. 

Podsumowując: jeśli lubicie imprezówki, macie dystans do siebie i lubicie niecodziennie wyzwania to nie możecie nie poznać Moji Challenge. Pozytywne emocje i kupa śmiechu gwarantowane!

PLUSY:

+ niecodzienne, zabawne wyzwania
+ 3 talie o różnej tematyce
+ możliwość rozgrywki indywidualnej i grupowej
+ możliwość gry w dużą ilość osób (do 12)

MINUSY:

- raczej się nie sprawdzi w obcym gronie i wśród "sztywniaków"




Liczba graczy: 2-12 osób
Wiek: od 14 lat
Czas gry: 30-90 minut
Rodzaj gry: gra imprezowa, 
gra wyzwań
Zawartość pudełka:
* 55 kart z wyzwaniami,,
*  instrukcja.
Wydawnictwo: StarHouse Games
Cena: 35-55 zł
Autor: Kamil Matuszak
Opracowanie graficzne: Ewa Baczyńska - Majchrzycka

Serdecznie dziękujemy wydawnictwu StarHouse Games  za udostępnienie gry.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz