środa, 3 listopada 2021

Obrazki - recenzja kreatywnej gry od Wydawnictwa Rebel.

Kolorowe kostki, sznurki i patyki… Wylosuj zestaw kreatywnych narzędzi, a następnie spróbuj z jego pomocą odzwierciedlić wskazane zdjęcie. Niech inni domyślą się, o którą fotografię chodziło!

Brzmi intrygująco, nieprawdaż? Bohaterka dzisiejszej recenzji z pewnością jest grą kreatywną i wymagającą nie lada wyobraźni. Mowa o grze Obrazki, autorstwa Christiana i Danieli Stöhr. Grze, która w 2020r otrzymała Oskara wśród planszówek, czyli prestiżową nagrodę Spiel des Jahres. Czy zasłużenie? Przekonajcie się sami. Zapraszamy do lektury naszej recenzji. 




CO ZAWIERA GRA

W dość dużym i całkiem ciężkim pudełku znajdziemy całkiem sporo solidnych komponentów, a mianowicie: pokaźny stos dwustronnych kart ze zdjęciami obrazków do odwzorowania, pięć zestawów elementów do tworzenia obrazków (kolorowe kostki i ramka na obrazek, drewniane klocki w różnych kształtach, sznurówki, karty z symbolami oraz patyki i kamienie), żetony liczb i liter, znaczniki współrzędnych i orientacji obrazków, materiałowy woreczek, notes do liczenia punktów oraz instrukcję z zasadami gry.

Trzeba przyznać, że wykonanie gry jest najwyższej jakości. Drewniane klocki robią wrażenie. Do tego wszystkiego dołączona jest bardzo zwięzła, bo zaledwie jednostronicowa instrukcja, która konkretnie wyjaśnia zasady gry.

CEL GRY

Jak sama nazwa skazuje naszym celem są obrazki, a dokładniej odtworzenie tego, co widzimy na swojej sekretnej karcie, wykorzystując posiadany przez nas zestaw materiałów. Celem graczy, jest odgadnięcie kto odwzorowuje który obrazek. Brzmi prosto, ale czy rzeczywiście tak jest?

PRZYGOTOWANIE GRY

Tasujemy karty ze zdjęciami i układamy na środku stołu kwadrat stworzony z 16 kart (4 kolumny i 4 wiersze). 

Za pomocą żetonów liter oznaczamy wiersze, a do poszczególnych kolumn przypisujemy żetony liczb.

Do materiałowego woreczka wrzucamy wszystkie żetony współrzędnych.

Każdy gracz losowo dostaje jeden zestaw materiałów. W grze 3 i 4 osobowej pozostałe zestawy kładziemy po lewej stronie najstarszego gracza.

Na koniec gracze biorą po arkuszu punktacji i w pierwszym jego wierszu wpisują imiona pozostałych graczy.

Wszystko przygotowane. Czas zacząć tworzenie obrazków.

PRZEBIEG GRY

Gra trwa 5 rund. W czasie całej gry każdy z graczy odwzorowuje 1 zdjęcie wykorzystując każdy z zestawów materiałów (czyli odtwarza 5 zdjęć robiąc to za każdym razem przy użyciu innego zestawu elementów).

Poszczególna runda przebiega w następujących krokach:

(I) wylosowanie z woreczka żetonu współrzędnych – wskazuje on danemu graczowi sekretną kartę obrazka do odwzorowania

(II) odtworzenie obrazka z sekretnego zdjęcia za pomocą posiadanego zestawu materiałów – wszyscy gracze jednocześnie odwzorowują swój sekretny obrazek. Materiały mogą zostać użyte w dowolny sposób. Nie trzeba używać wszystkich elementów z wyjątkiem dwóch sytuacji: korzystając z zestawu 4 (czyli kart z symbolami) trzeba użyć od 2 do 5 kart zaś używając zestawu 1 (kolorowe kostki) należy wykorzystać dokładnie 9 kostek w układzie 3 na 3 w ramce na obrazek.

(III) przypisanie sekretnego zdjęcia do danych graczy
– po utworzeniu wszystkich obrazków gracze wpisują na swoich arkuszach punktacji współrzędne zdjęć, które ich zdaniem dane osoby odwzorowały

(IV) sprawdzenie sekretnych zdjęć – zanim dany gracz odkryje swój żeton współrzędnych, pozostali gracze podają swoje przypuszczenia. Każdy gracz, który zgadł prawidłowo otrzymuje 1 punkt. Tak samo gracz odwzorowujący sekretny obrazek otrzymuje 1 punkt za każde prawidłowe przypisanie mu obrazka przez innych graczy. Wszystkie punkty są zapisywane w ostatniej kolumnie arkusza punktacji a użyte w tej rundzie żetony współrzędnych odkładane do pudełka.

(V) przygotowanie kolejnej rundy – polega ono po prostu na przesunięciu zestawu materiałów do kolejnego gracza, tak aby w każdej rundzie dana osoba korzystała z innego zestawu materiałów. Kolejna runda przebiega według powyżej opisanych zasad.

ZAKOŃCZENIE GRY

Ponieważ cała gra trwa 5 rund, nie trudno się domyślić, że rozegranie ostatniej z nich oznacza koniec gry. Zostaje podliczenie punktów za poszczególne rundy i wyłonienie zwycięzcy. Grę wygrywa ta osoba, która zgromadzi największą liczbę punktów.

WRAŻENIA

Są takie gry, po opisie których człowiek robi sobie jakieś wyobrażenie. Po opisie gry Obrazki na myśl przyszły mi takie tytuły jak Dixit, Klub Detektywów czy Inspector Nose - tam też musimy naprowadzić innych graczy na konkretną kartę, choć trzeba przyznać, że w Obrazkach robimy to w zdecydowanie bardziej kreatywny sposób. Wykorzystujemy bowiem do tego różnorodne elementy pogrupowane w pięć zestawów. Nie da się ukryć, że układanie obrazu ze zdjęcia za pomocą sznurków, kostek, kamyczków czy drewnianych klocków daje pole do popisu dla kreatywności. I to jest ogromny plus tego tytułu. Trzeba bowiem nie raz i nie dwa nakombinować się, żeby z tego co mamy w danym momencie do dyspozycji ułożyć obraz tak, żeby pozostali gracze nie mieli wątpliwości, o który nam chodzi. 

Jeśli weźmiecie do ręki instrukcję do gry, to zobaczycie, że wszystkie zasady mieszczą się na jednej stronie. Nic dziwnego. Obrazki to gra o bardzo prostych zasadach i progu wejścia pozwalającym na zaproszenie do stołu dosłownie wszystkich - dzieci, dorosłych, dziadków, a przede wszystkim spokojnie mogą do niej zasiąść osoby, które nie miały do czynienia z nowoczesnymi planszówkami. Problem może być tylko jeden - gra wymaga wyobraźni i kreatywności. 

Jeśli ktoś uważa, że nie jest kreatywny a tworzenie obrazka z kamieni, patyków czy kosteczek będzie dla niego ciężkim wyzwaniem, to może nie poczuć przyjemności podczas rozgrywki. Jeśli jednak lubicie kreatywne wyzwania i pobudzenie swojej wyobraźni, to nie możecie obojętnie przejść obok tej gry.

Do zabawy możemy zaprosić od 3 do 5 osób. Niestety nie zagramy w małżeńskiej parze, czy też rodzeństwo nie stanie oko w oko w kreatywnym pojedynku. Trzy osoby to minimum i to może być mały minus - nie zawsze bowiem trzech domowników znajdzie czas i ochotę na kreatywne zmagania. A sama rozgrywka szczerze mówiąc wygląda tym lepiej im więcej graczy bierze w niej udział - więcej emocji, więcej zabawy, większe prawdopodobieństwo, że ktoś trafi swoim skojarzeniem jak przysłowiową kulą w płot. Szczególnie jeśli do stołu zasiądą osoby, które nie grają ze sobą zbyt często i nie znają swoich skojarzeń. W gronie rodziny czy przyjaciół łatwiej będzie odgadnąć tok myślenia kogoś bliskiego, ale to też nie jest jakaś zasada. 

Nieważne czy w gronie rodzinnym, czy wśród przyjaciół czy nawet w sytuacji gry z nie do końca znającymi się osobami (np. na jakimś konwencie) - każdej rozgrywce towarzyszą pozytywne emocje i kupa śmiechu. U nas nie raz pojawiały się wybuchy typu: to ma być motyl, serio? Mnóstwo frajdy gwarantowane. Uwierzcie nam, że ten tytuł obarczony jest syndromem "jeszcze raz"

Kreatywność kreatywnością ale do rozgrywki swoje trzy grosze wrzuca nam losowość w kilku postaciach. Po pierwsze układ obrazków tworzony jest z losowo wybranych 16 kart z dostępnych 91 dwustronnych kart. Do tego jeszcze każdy gracz losuje swój zestaw materiałów do wykorzystania, a te są bardzo różne. Jedne obrazki będzie łatwiej czymś odwzorować a inne trudniej. 

Dzięki temu, że mamy ponad 90 dwustronnych kart (czyli ponad 180 obrazków) oraz pięć różnych zestawów materiałów regrywalność gry zyskuje na sile. Ciężko bowiem trafić na dokładnie te same 16 kart obrazków oraz na to, żeby zawsze dany obrazek tworzyć przy pomocy tego samego zestawu materiałów.

Kilka słów na temat trudności samej rozgrywki. Może być łatwo, nawet bardzo łatwo. A może być ciężko przedstawić dane zdjęcie za pomocą posiadanego zestawu wskazówek. Wszystko po prostu zależy od tego co mamy na stole, zwłaszcza pod kątem podobieństw fizycznych (układ, kolor) a także od tego ww. zestawu wskazówek i oczywiście od tego jaki żetonik przyjdzie nam wyciągnąć z worka. Przez to gra zyskuje. Raz będzie łatwo i oczywiście a raz no cóż trzeba się będzie nagłowić. Nie ma mowy o monotonii. 

Skalowalność gry już na starcie może być małym problemem. Nie zagramy bowiem w Obrazki, jeśli nie znajdziemy w jednym momencie trzech chętnych graczy. Może w rodzinie to nie będzie jakiś wielki problem, szczególnie jeśli poza rodzicami jest jeszcze kilkoro dzieci czy grający dziadkowie. Ale może też tak być, że ciężko będzie zebrać te 3 osoby w momencie, gdy komuś akurat zechce się zagrać w Obrazki. 

Pudełkowy czas gry w Obrazki to około 30 minut. Jeśli siadając do stołu podejdziemy do rozgrywki jako do imprezowej zabawy i nie będziemy się "zawieszać" na odwzorowaniu zdjęcia, to rozgrywka zmieści się raczej w tym czasie. Na pewno przy minimalnym składzie. Jeśli jednak trafimy na gracza, który za wszelką cenę będzie chciał perfekcyjnie odwzorować to co widzi, to czas zabawy może nam się wydłużyć. 

Podsumowując: jeśli szukacie gry, w której będziecie mogli wykazać się swoją kreatywnością, oderwać od codzienności i doświadczyć pozytywnych emocji to nie możecie przejść obojętnie obok Obrazków. U nas ta gra zostaje w kolekcji i nie raz będzie wskakiwać na stół. 

PLUSY:

+ proste zasady gry,
+ precyzyjna instrukcja,
+ rozwija kreatywność,
+ spora regrywalność dzięki dwustronnym kartom obrazków i 5 zestawom elementów

MINUSY:

- rozgrywka wymaga minimum 3 osób

Liczba graczy:  3- 5 osób
Wiek: od 8 lat 
Czas gry:  ok 30 minut
Rodzaj gry:  gra rodzinna
gra dla dzieci
gra imprezowa
Zawartość pudełka:
* 91 dwustronnych kart ze zdjęciami
* 48 żetonów współrzędnych
* 5 zestawów materiałów:
- 24 kolorowe kostki i ramka
- 6 różnych drewnianych klocków
- długa i krótka sznurówka
- 19 kart z symbolami
- 4 patyki i 4 kamienie
* żetony liczb i liter
* 4 znaczniki orientacji obrazków
* materiałowy woreczek
* notes z arkuszami punktacji
* 1 instrukcja.
Wydawnictwo: Rebel
Autor: Daniela i Christian Stöhr. 
Cena: 98 - 130zł (XI. 2021) 


Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Rebel za przekazanie gry do recenzji.



Grę Obrazki kupicie w sklepie Rebel.

Galeria zdjęć:






1 komentarz: