Uwaga, uwaga! Wszystkie serwisy telewizyjne, radiowe i agencje prasowe podają sensacyjną wiadomość: odnaleziono wejście do podziemi, w których ukryto Bursztynową Komnatę – skarb zaginiony podczas chaosu II Wojny Światowej! Bez zwłoki poszukiwacze z całego świata stanęli do wyścigu pełnego pułapek i niespodzianek. Kto prześcignie rywali i jako pierwszy dotrze do skrzyń z legendarnym skarbem? Czym prędzej spakuj ekwipunek i dołącz do rywalizacji!
Powyższy fragment brzmi jak opis nowej części przygód Indiany Jonesa czy Lary Croft. Nic bardziej mylnego. To wstęp do przygodowej gry Wydawnictwa Alexander, będącej bohaterką naszej dzisiejszej recenzji. Chcesz się poczuć jak wspomniani bohaterowie? Zapraszamy do Bursztynowej Komnaty. Czy poszukiwanie zaginionego skarbu było pasjonującą przygodą? A może była to droga przez mękę? Przekonajcie się sami. Zapraszamy do lektury recenzji.
CO ZAWIERA GRA
W pudełku klasycznym dla gier Wydawnictwa Alexander, we wnętrzu czerwonej plastikowej wypraski znajdziemy sporą liczbę kwadratowych kafli (planszetek), z których będziemy tworzyć ścieżkę gry, 5 kości losu, tekturowe pionki z podstawkami, klepsydrę (klimatyczny gadżet w grze przygodowej) oraz instrukcję do gry.
CEL GRY
Skoro w eter poleciała informacja o odnalezieniu Bursztynowej Komnaty skrywającej ponoć ogromne skarby, to wiadomo, że aby go zdobyć trzeba być pierwszym, który dotrze do tej komnaty.
PRZYGOTOWANIE GRY
Kafelki tworzące ścieżkę gry tasujemy i układamy na stole w dowolnym układzie (nie musi to być linia prosta). Każda planszetka to jedno pole gry. To, w którym miejscu ułożymy daną planszetkę zależy tylko od nas, z dwoma wyjątkami – ścieżka musi się zaczynać od kartonika z napisem Start a kończyć planszetką z Bursztynową Komnatą, czyli płytką z czerwoną skrzynią i napisem Top Secret. Długość trasy możemy też sami regulować odrzucając część kafelków.
Po ułożeniu trasy wyścigu na polu start ustawiamy pionki graczy biorących udział w zabawie. Zostaje jeszcze w widocznym miejscu umieścić klepsydrę i można rozpocząć przygodę.
PRZEBIEG GRY
Gracz rozpoczynający grę rzuca wszystkimi kośćmi, sumuje ich wynik i o tyle rusza pionkiem (do przodu lub do tyłu). Na kościach może wypaść czerwony symbol X (oznacza ruch o 1 pole do tyłu), zielony symbol stóp (ruch o 1 pole do przodu) lub niebieski symbol strzałek tworzących okręg (pionek stoi w miejscu). Kości z tym ostatnim symbolem można, ale nie jest to obowiązkowe, przerzucić ponownie.
Wszystkie planszetki ścieżki są dwustronne. Kiedy pionek schodzi z pola, na którym stał, a nie ma na nim innego pionka, to odwracamy planszetkę na drugą stronę. Na kafelkach ścieżki znajdziemy szereg pól akcji – postawienie na nich pionka wymaga wykonania akcji ukrytej pod danym symbolem. Mogą to być:
a) ruchome piaski - obracają dowolny kafel ścieżki na drugą stronę,
b) katapulta- przesuwa nas o dodatkową liczbę pól do przodu,
c) lina - łączy graczy stojących na tym polu i przesuwa o 3 pola do przodu,
e) teleport - zamienia miejscami dwa pionki: nasz i najbardziej oddalonego od nas rywala obojętnie czy jest on z przodu czy z tyłu. Jeśli tak samo daleko jest kilka pionków , to wybieramy z którym się zamieniamy,
f) stara podłoga - pojawienie się na tym polu drugiego pionka powoduje kruszenie się podłogi. Aby się uratować gracze uciekają o 2 pola do tyłu,
g) kompas – wchodząc na to pole gracz musi jeszcze raz rzucić kostkami (bez możliwości przerzucenia tych z niebieskim symbolem) i zastosować się do wyrzuconego wyniku,
h) pancerne drzwi – gracz wpada w pułapkę. Aby się wydostać w następnej kolejce musi wyrzucić kombinację symboli na niej widoczną używając 4 a nie 5 kości i przed upływem czasu sygnalizowanego klepsydrą.
Kośćmi można przerzucać aż do momentu upływu czasu. Po każdym rzucie odkładamy na bok pasujące symbole. Ważne, że muszą być one odkładane w kolejności widocznej na kartoniku. Jeśli uda się wyrzucić kod przejścia przed upływem czasu gracz uwalnia się z pułapki i przesuwa pionek na następne pole.
ZAKOŃCZENIE GRY
Jak na wyścig przystało zabawa kończy się w momencie, gdy któryś gracz jako pierwszy dotrze na pole „Bursztynowa Komnata”. Osoba ta zostaje zwycięzcą i zdobywa zaginiony skarb.
WRAŻENIA
Od dziecka uwielbiam gry w klimatach przygód Indiany Jonesa. Bursztynowa Komnata już przy lekturze instrukcji kojarzyła się z taką grą. To taka bardzo uproszczona Ucieczka: Świątynia zagłady. Proste zasady sprawiają, że do zabawy możemy zaprosić dzieciaki i razem przeżywać przygody.
Dowolne układanie planszetek ścieżki powoduje, że nasz tor wyścigu po skarb za każdym razem wygląda inaczej – zdecydowanie zwiększa to regrywalność gry.
Nasze ruchy determinują wyniki wyrzucone na kościach. Nie trzeba więc tłumaczyć, że losowość będzie tutaj mocno decydującym czynnikiem. Kapryśne kości raz mogą nam pomagać a raz przeszkadzać. Cóż - tak to już jest z kościanymi grami. To się albo lubi, albo nie.
Ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzenie pól akcji. Co prawda przy pierwszych rozgrywkach ich działanie trzeba sobie odczytywać z instrukcji, ale z czasem da się to zapamiętać. Takie pola specjalne pozwalają poczuć choć ciut klimat przygód przeżywanych przez poszukiwaczy skarbów.
Skalowalność: Ilość osób biorących udział w zabawie nie jest bez znaczenia. Co prawda wyścig po skarb można toczyć w dwie osoby, ale udział minimum 3 osób wypada zdecydowanie bardziej korzystnie. Będzie więcej emocji a poza tym będzie można decydować, z którym pionkiem wykonać akcję z pola teleport czy zapadnia.
Dolna granica wieku ustalona została na 8 lat. Jednak prostota zasad pozwala (ewentualnie przy dodatkowej pomocy rodzica) na wprowadzenie do gry nieco młodszych dzieci. Nasz Jasiek jeszcze przed ukończeniem 8 roku życia (co miało miejsce niedawno) potrafił się przyłączyć do zabawy.
Wyprawy po skarb potrafią się ciągnąc tygodniami czy miesiącami. Nie zapominajmy, że Bursztynowa Komnata to wyścig. Czas naszej zabawy będzie zdecydowanie krótszy – pogoń do Bursztynowej Komnaty trwa ok 30 minut.
Podsumowując: Jeśli macie w domu dzieciaki lubiące przygody, poszukiwanie skarbów i wyścig po złoto, to Bursztynowa Komnata powinna trafić na Wasz radar. Proste zasady, szybka rozgrywka, emocjonujące pola akcji – to wszystko przekłada się na przyjemną zabawę. W naszej kolekcji gra zostanie przynajmniej jeszcze przez jakiś czas, a potem trafi w ręce młodszych dzieciaków.
PLUSY:
+ proste zasady,
+ bardzo dobre wykonanie,
+ emocjonujące pola akcji,
+ szybki czas rozgrywki.
MINUSY:
- losowość charakterystyczna dla gier kościanych
Liczba graczy: 2-5 osób
Wiek: od 8 lat
Czas gry: ok. 30 minut
Rodzaj gry: gra kościana
gra familijna
gra dla dzieci
gra przygodowa
Zawartość pudełka:
* 40 planszetek ścieżki
* 5 kości losu
* 5 tekturowych pionków z podstawkami,
* klepsydra,
* instrukcja.
Wydawnictwo: Alexander
Cena: 28-32 zł (IV 2021r.)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz