czwartek, 5 lipca 2018

TRIVAL PURSUIT HARRY POTTER: co Ty wiesz o świecie Harrego Pottera? - recenzja gry Wydawnictwa Winning Moves Polska.

Historia przygód małego czarodzieja w alternatywnej wersji naszej rzeczywistości narodziła się w głowie J.K.Rowling przed rokiem 1997. Od tego czasu potteryzm opanował cały świat. Niekończące się wersje wydań powieści, tysiące gadżetów, miliony dzieciaków chcących być jak Harry Potter. 

Ten fenomen dotarł jakiś czas temu do naszego domu. Otóż nasza Marysia obejrzała pierwszą część filmu i ... oszalała. Od tego czasu zaczytuje się w przygodach małego czarodzieja a wszystko co jest związane ze światem Harrego Pottera staje się pozycją obowiązkową. Ale czy to znaczy, że wie wszystko na jego temat? Spotkanie z Trival Pursuit było okazją do sprawdzenia tego. Czy to był miły test? Zapraszamy do lektury. 
CO ZAWIERA GRASolidne plastikowe pudełeczko w kształcie serowego trójkącika mieści w sobie 100 kart z pytaniami, kartę z zasadami gry i kostkę. Tylko tyle potrzeba, żeby zmierzyć się z quizzem na temat świata Harrego Pottera.

Trzeba przyznać, że wykonanie robi wrażenie. Solidna kostka, zgrabne i bardzo estetyczne plastikowe pudełeczko... Jakość kart też jest na wysokim poziomie.  Wszystko to jest jeszcze umieszczone w kartonowym opakowaniu z logiem HP. 


CEL GRY

Jak na quizz przystało celem zabawy jest zdobycie określonej liczby punktów. W tym przypadku jest to 6 kart. 

PRZYGOTOWANIE GRY

Uczestnicy zabawy tasują wszystkie karty z pytaniami i umieszczają je pionowo w pudełku tak, aby jego tylna ścianka zasłaniała odpowiedzi, a pytania były widoczne. Kostka leży w zasięgu ręki każdego gracza. Gotowe - starcie o tytuł Mistrza Wiedzy o Świecie Magii Harrego Pottera może się rozpocząć!

PRZEBIEG GRY


Pierwszy gracz rzuca kostką. Jej kolor wyznacza kategorię w jakiej zostanie zadane pytanie. Gra przewiduje 6 kategorii: czarna magia (fiolet), Hogwart (niebieski), zaklęcia i eliksiry (różowy), magiczne przedmioty (pomarańczowy), magiczne postacie (żółty) oraz zwierzęta i magiczne stworzenia (zielony). 

Po wylosowaniu kategorii gracz siedzący po lewej od pierwszego gracza  ciągnie pierwsza widoczną kartę i odczytuje pytanie. Jeśli gracz rozgrywający odpowie na nie prawidłowo karta zostaje włożona na koniec talii. Gracz ponownie rzuca kostką i odpowiada na kolejne, tym razem już punktowane pytanie. Jeśli odpowie prawidłowo zatrzymuje kartę, kładąc ją przed sobą. Może odpowiadać na kolejne punktowane pytanie. Dzieje się tak do momentu, gdy się pomyli. Wtedy runda danego gracza się kończy a zabawę rozpoczyna kolejna osoba. Instrukcja dopuszcza szybką wersję gry - polega ona na tym, że po każdej prawidłowej odpowiedzi gracz zdobywa kartę. 

Oczywiście prawidłowa odpowiedź nie musi brzmieć dokładnie tak jak to jest zapisane na karcie. Dopuszczalne jest uznanie za dobrą odpowiedzi, która ma taki sam sens jak ta podana jako prawidłowa. 

ZAKOŃCZENIE

Quizzowe zmagania kończą się w momencie, gdy jeden z graczy jako pierwszy uzbiera 6 kart (czyli odpowie prawidłowo na 12 pytań).
Jeśli już w pierwszej rundzie gracz uzbiera wymaganą liczbę kart pozostali gracze mogą spróbować osiągnąć taki sam wynik i zakończyć grę remisem. 

WRAŻENIA

Trival Pursuit Harry Potter to klasyczny quizz. Pytanie - odpowiedź, pytanie - odpowiedź... i tak cały czas. Aż ktoś wykaże się większą wiedzą i zwycięży.

Niewątpliwie dla maniaków świata Harrego Pottera będzie to coś fajnego i emocjonującego. Czy znamy wszystkie detale? Czy pamiętamy nawet najdrobniejsze szczegóły z filmu lub książki? Komu pierwszemu uda się zdobyć 6 kart?

Jeśli do zabawy zasiądą osoby, którym mały czarodziej i jego przygody nie są obce to zabawa przyniesie sporo radości. Gorzej jeśli choć jeden z graczy nie będzie miał zielonego pojęcia o co w tym wszystkim chodzi. Nasza Marysia jest maniaczką Harrego Pottera. Wielokrotnie przeczytała wszystkie książki z jego przygodami, oglądała wszystkie filmy po kilka razy. Gorzej z nami - ja mam blade...żeby nie powiedzieć zerowe pojęcie... Michał wie trochę więcej ale też nie tyle co Maryśka. Dlatego w starciu z naszą córką nie mieliśmy w zasadzie żadnych szans. A i taka wygrana Marysi wcale nie cieszyła bo co to za sztuka wygrać z kimś kto nie ma o czymś zielonego pojęcia?!

Cała zabawa inaczej przebiegała, gdy Marysia zaprosiła do niej swoje koleżanki, które mają równie dużego "fioła" na punkcie Harrego Pottera. Oj emocje aż strzelały w powietrzu. Była rywalizacja, były śmiechy i jęki zawodu. I o to w tym wszystkim chodzi!

Skoro już o uczestnikach mowa to fakt, ile osób bierze udział w zabawie też nie jest bez znaczenia. Skalowalność będzie różna w zależności od składu osobowego. W starciu w parze nie odczujemy takich emocji, jakie pojawią się w zabawie w większym gronie. Ot po prostu będzie to taki festiwal wiedzy jednego czy drugiego gracza. W większym gronie zabawa nabiera innego wymiaru - jest współzawodnictwo, są emocje, jest walka.

W grze pojawia się spora dawka losowości i to podwójnej. Bowiem to kostka wyznacza nam z jakiej kategorii będzie pytanie. Jeśli wylosujemy taką, która nie jest naszą najmocniejsza stroną to możemy polec. Drugie oblicze losowości ujawni się w momencie dociągania karty z potasowanej talii. Pytania są różne więc możemy trafić na banalne albo na takie, na które nie znamy prawidłowej odpowiedzi. Cóż... tak to już jest z quizzami.

Obcowanie z Trival Pursuit nie zajmuje jakoś bardzo dużo czasu. Jak pytania podejdą graczom to cała zabawa może się skończyć w ciągu kilku minut (nie mówiąc już o wersji szybkiej gry,która może być wręcz błyskawiczna). Jeśli poziom tych pytań będzie różny to zdobycie 6 kart może potrwać ciut dłużej ale nie więcej niż kilkanaście minut.

Ważnym atutem jest też kompaktowość wydania. Wyjmując karty i kostkę z plastikowego pudełka można będzie w zasadzie wszędzie zabrać ze sobą całą zawartość potrzebną do zabawy.  A na ta nie potrzeba w zasadzie wcale miejsca. Tyle tylko, żeby gdzieś można było rzucić kostką. 

Czy Trival Pursuit Harry Potter to obowiązkowa pozycja na półce? I tak i nie. Na półce miłośnika małego czarodzieja z pewnością tak. W bibliotece gier osób nie opanowanych przez potteryzm... raczej nie. Bo wiedza tych osób nie pozwoli na dobrą zabawę. U nas tytuł oczywiście zostanie w kolekcji z pewnością tak długo, jak długo będzie trwała u Marysi fascynacja Harrym Potterem.

PLUSY:

+ wysoka jakość wykonania;
+ szczegółowe i często zaskakujące pytania 
+ kompaktowośc gry: można ją ze sobą zabrać dosłownie wszędzie
+ nie wymaga miejsca do zabawy

MINUSY:

- w starciu fanów Harrego Pottera z osobami nie mającymi o nim wiedzy, ci drudzy od początku są na straconej pozycji


Liczba graczy:  od 2 osób
Wiek: od 8 lat 
Czas gry: 
Rodzaj gry:  gra karciana
gra typu quizz
Zawartość pudełka:
* 100 dwustronnych kart 
z pytaniami i odpowiedziami
* kostka do gry
* instrukcja do gry.

Wydawnictwo: Winning Moves Polska
Cena: 40 - 60 zł

Serdecznie dziękujemy wydawnictwu Winning Moves Polska za udostępnienie gry. 
Winning Moves Polska

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza