czwartek, 22 grudnia 2016

ZGADNIJ KTO TO?ŚWINKA PEPPA: A kuku! - recenzja gry.

Kiedyś usłyszałem taką myśl, że mężczyźni to takie duże dzieciaki, tylko zabawki są coraz droższe. Coś w tym jest. Dziś jako dorosły chłop chciałbym przedstawić grę-zabawkę przeznaczoną zdecydowanie dla dzieci i to raczej tych najmłodszych. 

Pamiętam czasy, gdy namiętnie wraz z córką spędzaliśmy czas nad wersją karcianą Zgadnij kto to? Teraz mamy do czynienia z wypasioną wersją plastikową, w dodatku z postaciami z jednej z ulubionych bajek mojego potomka, czyli Świnką Peppą. Czy ta wersja przypadła mi do gustu? Zapraszam do recenzji.CO ZAWIERA GRA


Cała gra umieszczona została w średniej wielkości pudełeczku. Po jego otwarciu pole do popisu będą mieli tatusiowie, bo całość należy złożyć do kupy. Przyznaję się bez bicia, że miałem z tym maleńki problem. Instrukcja nakazuje wyłamanie kawałeczków plastiku i gdzieś tam w głowie ciągle paliła się lampka, że pewnie wyłamię nie te co trzeba. Całe szczęście wszystko się powiodło i można było przystąpić do rozgrywek.CEL GRY

Zadanie jest proste. Każdy z przeciwników wybiera sobie jedną postać i zadając pytania, musi wydedukować , którą z postaci wybrał przeciwnik.PRZYGOTOWANIE GRY

Przygotowanie gry jest banalnie proste. Rozkładamy całą konstrukcję. Decydujemy się, czy gramy na planszy A, czy B. Gra zawiera bowiem dwa różne zestawy postaci, które mogą uczestniczyć w grze. Ważne, że obaj gracze korzystali z tych samych. Następnie każdy wybiera sobie jedną postać, co zaznacza specjalnym znacznikiem. Następnie należy pootwierać wszystkie okienka. I to tyle.

PRZEBIEG GRY


Zasady są banalne i bardzo intuicyjne. „Plansza” podzielona jest na dwie części. W górnej mamy zaznaczamy postać do odgadnięcia przez przeciwnika, w dolnej, większej mamy wizerunki wszystkich postaci, spoglądających na nas przez otwarte okienka.

Każda z postaci posiada pewne cechy, np. płeć, nakrycie głowy, uśmiech lub też jego brak, okulary lub ich brak, etc. Teraz zadając pytanie, np. czy postać jest chłopcem, otrzymujemy odpowiedź twierdzącą, to zakrywamy wszystkie okienka z dziewczynkami. I tak postępujemy, aż do momentu, gdy będziemy w stanie wskazać wybraną postać. Wygrywa oczywiście ta osoba, która pierwsza właściwie odgadła właściwe imię.


WRAŻENIA

Osobiście bardzo lubię i cenię sobie Zgadnij kto to. To gra, która naprawdę uczy dzieciaki dedukcji. Poprzez zadawanie kolejnych pytań czują, że zbliżają się do właściwej odpowiedzi. Uczą się odrzucać niewłaściwe rozwiązania, żeby móc się skupić na tych prawidłowych.

Gra jest dobrze osadzona tematycznie. Wszędzie nas otaczają postaci ze świata Świnki Peppy. Prawdę mówiąc powoli się już staję w tym ekspertem. Kilka książeczek co wieczór plus ewentualne filmy, sprawiają, że dużo już o tym wiem, jednakże i tak jestem Pikusiem, jeśli porównam się z moim dziarskim (prawie) czterolatkiem. On te książki czy filmy zna na pamięć. Dlatego też jak tylko zobaczyć grę ze Świnką Peppą, to aż mu się oczy zaświeciły. Na razie gra mu wychodzi średnio i trzeba mu pomagać, ale jest coraz lepszy. Zupełnie inaczej gra wygląda ze starą wyjadaczką, czyli naszą córką. Przeważnie nie mam z nią szans. Tak czy inaczej dobrze się bawimy przy tak prostej grze.

Regrywalność. Gra za każdym razem przebiega w podobny sposób, jednakże spora liczba możliwych do wyboru postaci sprawia, że za każdym razem wszystko wygląda inaczej i w sposób odmienny będziemy  wcielać się w rolę „Sherlocka”.

Czas gry. Od kilku do maksymalnie kilkunastu minut naprawdę dobrze spędzonego czasu.

Warto raz jeszcze podkreślić naprawdę solidne wykonanie gry. Wydawca nie poskąpił na grubym i dobrym jakościowo plastiku. Gra bywa w rękach naszego Jaśka i jak na razie ma się całkiem całkiem.
Zgadnij kto to ze Świnką Peppą, to z pewnością dobry tytuł, który łączy pokolenia. Przeznaczony jest zdecydowanie  dla młodszych graczy, którzy poprzez taką rozgrywkę sięgną z czasem po bardziej wymagające tytuły. To lekka i przyjemna gra, która dostarcza dobrej rozrywki. Warto spróbować, zwłaszcza jeśli nasze pociechy przepadają za Świnką Peppą.

PLUSY:

+ proste zasady,
+bardzo solidne wykonanie,
+ krótki czas rozgrywki,

MINUSY: brak
Liczba graczy:  2 osoby
Wiek: od 4 lat 
Czas gry: ok. 5-10 minut
Rodzaj gry:   gra rodzinna, 
gra dla dzieci
Zawartość pudełka:
* „plansza”
* 2 zestawy postaci
*instrukcja
 Wydawnictwo: Winning Moves Polska
Cena: 75-100 zł


Serdecznie dziękujemy wydawnictwu Winning Moves Polska za udostępnienie gry. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz