czwartek, 12 lutego 2015

MAKAO MIO!: raz, dwa, trzy, mio i wygrasz Ty!- recenzja gry

Nie wiem jak Wam, ale mnie dzieciństwo (no powiedzmy bardzo wczesna młodość) kojarzą się z grą w makao. Oj niejeden wakacyjny wieczór upłynął na takim "tłuczeniu w karty". Ta prosta kultowa gra karciana doczekała się współczesnych, unowocześnionych wersji. Jedną z nich jest Makao Mio!

 
CO ZAWIERA GRA

Amore Mio! Makao Mio!Maleńkie, kolorowe pudełeczko skrywa w sobie:
  • zaledwie (albo aż) 55 specjalnych kart -5 jokerów i 50 kart w 5 kolorach
  • karteczkę z instrukcją gry
PRZYGOTOWANIE GRY

Tasujemy karty i rozdajemy po 5 każdemu graczowi. Pozostałe karty układamy w zakryty stos, z którego potem ciągnie się karty.  Pierwsza kartę ze stosu osoba rozdająca odsłania i kładzie na środku. Jeśli jest to joker rozdający ustala jego "kolor".

PRZEBIEG GRY

Gracze po kolei, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, dokładają po jednej karcie ze swojej talii dopasowując je do karty wyłożonej przez poprzednika. Musi to być karta tego samego koloru lub rangi (np. na żółtą dwójkę można położyć dowolną żółtą kartę lub inną dwójkę. 
Jeśli gracz nie ma na ręku odpowiedniej karty, ciągnie z zakrytego stosu po jednej karcie aż do momentu, dopóki nie wyciągnie pasującej.

Gracz wykładający przedostatnią kartę musi głośno powiedzieć: "Mio!". Jeśli o tym zapomni, musi ostatnią kartę położyć zakrytą przed sobą i w następnej kolejce ciągnąć do skutku karty ze stosu. Dopiero jak wyciągnie pasująca kartę może podnieść ze stołu tą odłożoną zakrytą. 

Karty specjalne:


Hokus Pokus Joker
Joker- można nim zastąpić każda kartę, z jokerem włącznie. Wyjątek: nie można nim zastąpić leżącej na wierzchu karty z gwiazdką.

Magiczne gwiazdyKarty z gwiazdką- jest ich 10 kart (po 2 w każdym kolorze). Do tej karty można dołożyć tylko kartę z gwiazdką. Jeśli się jej nie ma na ręku trzeba ciągnąć karty ze stosu tak długo, aż wyciągnie się drugą dowolną kartę z gwiazdką lub kartę tego samego koloru co leżąca karta z gwiazdką.ZAKOŃCZENIE GRY

Gra przewiduje dwie wersje zakończenia rozgrywki:

  • Zwycięzcą rozdania jest ten gracz, który wyłoży wszystkie swoje karty. Pozostali gracze podsumowują karne punkty za karty, które im pozostały na ręku. Kartę z gwiazdką i jokera liczy się za 10 punktów, a pozostałe karty według ich wartości. Jeśli ostatnią kartą gracza jest joker, punkty pozostałych graczy liczy się podwójnie. 
  • Rozdanie uważa się za zakończone, gdy wyczerpie się stos kart. Gracze mogą jeszcze wykładać po kolei pasujące karty z ręki. Gracz, który niczego nie może dołożyć traci kolejkę. Jeśli wszystkie możliwości dokładania kart zostaną wyczerpane podsumowuje się punkty za karty, które zostały w ręku graczy. 
Gracze zapisują swoje karne punkty w tabelce, a gra zostaje zakończona, gdy któryś z graczy zbierze co najmniej 100 punktów. 

Zwycięzcą całej gry zostaje gracz, który ma najmniej punktów. 

WRAŻENIA

Makao Mio! to szybka karcianka o bardzo prostych zasadach. Jest to bardzo fajna gra zwłaszcza dla dzieci- nasza Marysia w mig złapała zasady i daje nam przeważnie niezłego łupnia. 

PLUSY:

+ proste zasady
+krótki czas grania (choć tutaj duży wpływ ma losowość ułożenia kart- gra może się skończyć po paru minutach ale może też trwać koło 20 minut)
+maleńkie, poręczne pudełeczko zmieści się dosłownie wszędzie z kieszenią włącznie

MINUSY:

- dla starych wyjadaczy zaprawionych w klasycznym makao gra może być zbyt prosta a przez to nudna
- instrukcja zawiera drobny błąd ale uważny czytelnik bez problemu go znajdzie


Chcecie sobie przypomnieć granie podczas szkolnych wycieczek, szybkie rozgrywki na korytarzu szkolnym podczas przerwy, tłuczenie w karty wieczorami w wakacje? Weźcie do ręki maleńkie, kolorowe pudełeczko i rozegrajcie partyjkę Makao Mio!. Na jednej się raczej nie skończy.


Liczba graczy:  od 2 do 6 osób
Wiek: od 6 lat 
Czas gry: od kilku do max 20 minut
Rodzaj gry: familijna, karciana
Zawartość pudełka:
* 55 kart 
* instrukcja 
Wydawnictwo: Piatnik
Cena: od 7 do 11 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz