środa, 29 stycznia 2025

NMBR 9 recenzja gry logicznej wydawnictwa G3 wraz z dodatkiem NMBR 9++

NMBR 9 to na pierwszy rzut oka dziwny tytuł gry. Wystarczy dodać samogłoski i powstaje nam NuMBeR 9, a to już jest chyba proste do odszyfrowania. Bohaterka niniejszej recenzji to nie jest nowość. To gra, która premierę miała w roku 2017, miała polskie wydanie, które jakoś przeszło bez większego echa. A szkoda, bo to dość nietuzinkowy logiczny abstrakt.

Jego autorem jest Peter Wichman, który nie ma na koncie wielu gier. NMBR 9 to z całą pewnością najbardziej znany tytuł jego autorstwa.

Pod koniec 2024 wydawnictwo G3 postanowiło przypomnieć polskim graczom NMBR 9, a jednocześnie zaoferować nam coś ponadto. Mianowicie swój debiut miał dodatek, czyli NMBR 9++, który oryginalnie pojawił się w roku 2023 i bardzo się cieszę, że w końcu dotarł nad Wisłę.

W niniejszej recenzji chcielibyśmy się podzielić naszymi wrażeniami płynącymi zarówno w podstawową wersję gry, jak również dodatku. Zapraszam zatem do lektury.


Recenzja jest efektem współpracy recenzenckiej/współpracy reklamowej z Wydawnictwem. Wydawnictwo nie miało wglądu w tekst przed jego publikacją, ani wpływu na naszą opinię o grze.

CO ZAWIERA GRA

Podstawowa wersja gry

Całość zamknięta jest w średniej wielkości pudełku, wielkości np. Kakao. Co w środku? Ano, zgodnie z tytułem – liczby. Osiem kompletów płytek będących jednocześnie liczbami z zakresu 0-9. Płytki te zostały umieszczone w wygodnej plastikowej wyprasce, dzięki czemu z jednej w środku panuje porządek, a z drugiej ułatwia to samą rozgrywkę.

Do kompletu otrzymujemy zestaw kart, na których widnieją ww. płytki liczb.

Jakościowo wszystko jest na najwyższym poziomie. Świetnej jakości karton, a którego wykonane są płytki i karty. Naprawdę nie ma się czego przyczepić.

Załączona instrukcja to dwustronna kartka formatu A5. Zasady są bardzo proste, a instrukcja zdecydowanie ułatwia ich poznanie.

Dodatek NMBR 9++

Pudełko wielkościowo zbliżone jest do podstawki. Jest tylko nieco cieńsze. Nie znajdziemy na nim logo G3 – zastosowano tutaj rozwiązanie znane choćby ze wspomnianego już Kakao, czyli pozostało pudełko oryginalnego wydawcy (Abacus Spiele) dokładając polską instrukcję.

W środku znajdziemy większe zróżnicowanie komponentów. Mianowicie 4 zestawy kafelków liczb z numerami 0-9 wraz z odpowiadającymi im kartami, przez co możliwe stają się rozgrywki w zarówno gronie 6-osobowym (gdy włączymy podstawkę) jak i 2-osobowym, gdy ograniczymy się do dodatku (ten staje się w ograniczonym zakresie tzw. samodzielnym dodatkiem).

A teraz nowości. Pojawiły się kafelki startowe, zapełniacze luk, drewniane znaczniki, płytki „łamacze zasad” oraz znaczniki poziomu. Instrukcja jest nieco dłuższa, ale wymagają tego zasady gry. Dodatek wprowadza kilka modułów, modyfikujących podstawowe zasady.

CEL GRY

Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów poprzez odpowiednie układanie kafelków z liczbami na coraz wyższych poziomach. Im wyżej ułożony kafelek, tym większy mnożnik punktowy zyskamy. Wygrywa gracz, który na koniec gry uzyska najwyższy wynik.

PRZYGOTOWANIE GRY

Ten etap w wersji podstawowej jest banalnie prosty. Sprowadza się on do umieszczenia pudełka z kafelkami w zasięgu wszystkich graczy i potasowaniu kart. Tyle.

Poszczególne moduły w żaden sposób nie komplikują przygotowania rozgrywki. Więcej o tym w dalszej części.


PRZEBIEG GRY

Podstawowa wersja gry

Sama rozgrywka jest niezwykle prosta. Każda runda zaczyna się od odkrycia nowej karty wskazującej płytkę liczby, którą wszyscy muszą ułożyć jednocześnie.

Każdy z nas układa kafelki przed sobą. Kafle mogą być układane na pierwszym poziomie (podłoga) lub na wyższych poziomach, pod warunkiem, że stykają się z innymi już wyłożonymi płytkami lub leżą umieszczone zostały na co najmniej dwóch kaflach niższego poziomu. Płytki można obracać, ale nie można odwrócić na drugą (czarną) stronę.

Następnie odkrywamy kolejną kartę i znowu dokładamy wskazaną płytkę

Po co to robimy? Ano, chcemy zdobyć jak najwięcej punktów. Każdy kafelek przynosi punkty równe jego wartości pomnożonej przez poziom, na którym się znajduje. I tak poziom 0 (ten najniższy - brak mnożnika), poziom 2 = x1, poziom 3 = x2, etc.

Dodatek NMBR 9++ to w zasadzie szereg minidodatków, które można ze sobą łączyć.

Moduł Kafelki początkowe

Każdy z nas na początku gry otrzymuje płytkę startową, która różni się kształtem i układem od pozostałych. Płytki te stanowią podstawę konstrukcji każdego gracza, co sprawia, że każdy z nas od początku będzie musiał kombinować nieco inaczej niż inni. Płytka startowa nie przynosi punktów, ale ma istotny wpływ na sposób budowania i strategię.


Moduł Zapełniacze luk

Dodatek zawiera dwa rodzaje specjalnych płytek: 1x1 (jedno pole) oraz 1x2 (dwa pola w linii). Podczas przygotowania każdy z nas otrzymuje po jednej płytce każdego rodzaju.

Kafelki te wykorzystujemy do wypełnienia pustych przestrzeni w konstrukcji, co ułatwia nam układanie kafelków na wyższych poziomach. Można je wykorzystać w dowolnym momencie gry, ale każdy gracz może skorzystać z nich tylko raz.

Moduł Łamacz zasad

Na etapie przygotowania wykładamy losowo dwie płytki „łamacz zasad”, a każdy z nas otrzymuje dwa drewniane znaczniki w wybranym kolorze.

Jak sama nazwa wskazuje, łamacze zasad umożliwiają one zagrania niezgodne z podstawowymi zasadami gry, np. daną płytkę można umieścić również czarną stroną do góry. Żeby skorzystać z takiej możliwości, umieszczamy swój znacznik na łamaczu (można też od raz na obydwu) – możemy skorzystać z niego tylko raz podczas rozgrywki.

Warianty rozgrywki – dodatek oferuje dwa nowe warianty, mianowicie:

(1) wariant 2 z 3

Wykorzystujemy wszystkie płytki z liczbami oraz 30 kart. Ponadto każdy z nas otrzymuje drewniany znacznik w swoim kolorze (3, jeśli korzystamy z Łamacza zasad). Gra toczy się na przestrzeni 10 rund. Na początku każdej rundy dobieramy trzy karty i umieszczamy je zakryte jedna obok drugiej.

Odkrywamy pierwszą kartę i decydujemy, czy chcemy z niej skorzystać. Jeśli tak, dobieramy odpowiadającą jej płytkę. Jeśli nie, to odkrywamy kolejną. Tę już musimy wykorzystać. Podobnie jak i ostatnią. Jak wskazuje nazwa wariantu, z tych trzech kart musimy wykorzystać dwie.

(2) Wariant Poziom na poziom

Korzystamy z wszystkich płytek liczb o raz wszystkich kart. Te tasuje się i formuje zakryty stos dobierania. Obok stosu umieszczamy znaczniki poziomu w kolejności rosnącej, przy czym znacznik zero białą stroną a resztę – czarną. Pod tymi znacznikami będziemy umieszczać nowe karty.

Następnie odkrywamy kartę dla poziomu 0. Jeśli ktoś z nas położy kartę na poziomie 1, wówczas znacznik tego poziomu odwracamy na białą stronę i podczas kolejnej rundy dobieramy dwie karty, a z których musimy wybrać jedną. Tutaj pojawia się jeszcze jedna zasada, że karta z poziomu niższego nie upoważnia nas do umieszczenia płytki na poziomie wyższym, czyli decydując się na kartę z poziomu 2 możemy odpowiadającą jej płytkę położyć na poziomie 2 lub niższym.

ZAKOŃCZENIE GRY

Niezależnie od przyjętego wariantu gry, zabawa kończy się, gdy wyczerpie się stos dobierania kart. Podliczamy punkty i wyłaniamy zwycięzcę.

WRAŻENIA

NMBR 9 to gra niesamowita i bardzo się cieszę, że wydawnictwo G3 postanowiło przywrócić pamięć o tym zapomnianym tytule. Od lat to jedna z naszych ulubionych abstrakcyjnych gier logicznych.

A jak większość znanych mi dobrych gier logicznych, NMBR 9 cechuje ogromna prostota zasad. Instrukcja to dwustronna kartka papieru wielkości A5. A jeśli już ktoś zna grę, to jej wytłumaczenie to w zasadzie kilka zdań. Trudność objawia się w samej rozgrywce. Bo ta może nie jest specjalnie wymagająca, ale do zwycięstwa trzeba się troszeczkę przyłożyć.

Gra na pewno premiuje osoby, które mają zdolność myślenia przestrzennego. Umiejętności organizowania rozmieszczenia tych wszystkich płytek, płytek o bardzo różnych kształtach, które w żaden sposób nie ułatwiają tego zadania.

NMBR 9, to gra która w bardzo specyficzny sposób traktuje liczby. Z jednej strony bierze pod uwagę ich kształt (wynikające z kształtu poszczególnych cyfr), co oczywiście wpływa na możliwość rozmieszczenia ich na stole. Jak już wspomniałem, kształty tych wszystkich kafelków są mocno nieregularne. Trzeba się trochę nagłowić, żeby to wszystko tak porozkładać, żeby móc budować poziomy.

Tutaj wchodzi druga właściwość płytek, czyli ich wartość., która zmienia się w zależności od tego, gdzie dany kafelek został umieszczony. Pierwszy poziom służy wyłącznie jak baza i tutaj nieważne co położymy i tak przyniesie nam okrągłe zero punktów. Drugi poziom otrzyma mnożnik x1, trzeci x2, etc.

Zatem zadanie wydaje się nieskomplikowane, ale niestety tutaj dochodzi kolejność, wg której dobieramy kolejne płytki. Losujemy karty i zgodnie z ich zawartością dobieramy kolejną płytkę i staramy się ją umieścić w naszej „budowli”.

W zależności jak się to wszystko potoczy, możemy notować naprawdę różne wyniki. Od bardzo wysokich do bardzo niskich. Nie ma tutaj żadnej reguły. Wiemy tylko, że podczas całej rozgrywki (w wariancie podstawowym – bez dodatku) otrzymamy do dyspozycji po dokładnie 2 kafelki każdej wartości 0-9. Wiemy zatem co otrzymamy, ale nie wiemy, kiedy. To mocno wpływa na rozgrywkę, czyniąc ją za każdym razem nieco inną. Regrywalność to z całą pewnością mocny punkt rozgrywki.

Czas rozgrywki całkowicie niezależny od liczby graczy – wszyscy gramy jednocześnie, bez podziału na rundy poszczególnych graczy. Nie powinien on przekroczyć tych 20 minut. Przeważnie nawet krócej. Całość przebiega raczej bardzo płynnie, bez zbędnych opóźnień. Gra zdecydowanie posiada syndrom jeszcze jednej partii i nie raz, i nie dwa zdarzyło się nam rozegrać dwie albo i trzy partie z rzędu.

Skalowalność. Jak już wspomniałem, gramy jednocześnie, zatem niezależnie od liczby graczy sama rozgrywka przebiega identycznie. Ktoś losuje kartę, a reszta dobiera wskazaną płytkę. Jedynym „zgrzytem” jest to, że możemy zagrać w maksymalnie 4 osoby. To naprawia dodatek – o tym za chwilę

Dodatek NMBR 9++

Tutaj chciałbym się podzielić naszymi wrażeniami dotyczącymi dodatku. To w zasadzie kilka minidodatków, które możemy dowolnie ze sobą łączyć. Dodatek jest naprawdę ciekawy i zdecydowanie warto o nim pomyśleć.

Po pierwsze rozszerza liczbę graczy do 6, dzięki dodatkowym kafelkom z liczbami i samymi kartami. Co ciekawe, jeśli chcielibyśmy ograniczyć nasze rozgrywki wyłącznie do partii dwuosobowych to możemy skorzystać z samego dodatku (z pewnymi ograniczeniami – bo niektóre moduły wymagają kart z wersji podstawowej).

Druga sprawa, to że podstawowy wariant gry umożliwia rozgrywkę „małpując” ruchy przeciwnika. Oczywiście jest to bez sensu, bo chcąc wygrać z kimś, musimy zrobić coś innego. Zatem NMBR 9++ to zmienia i każdy z nas rozpoczyna od innej płytki startowej. Mądre zagranie.

Po trzecie otrzymaliśmy również pewne ułatwienie, nawet dwa. Mianowicie każdy z nas dysponuje dwoma „wypełniaczami”, dzięki którym nieco łatwiej jest umieścić daną płytkę. Poza tym wprowadzono „łamanie zasad”, dzięki czemu w każdej rundzie dwukrotnie możemy zrobić coś, co nie jest zgodne z zasadami gry podstawowej.

Kolejna sprawa, to pewne ograniczenie losowości. W podstawowym wariancie dobieraliśmy kartę, dobieraliśmy wskazaną płytkę i umieszczaliśmy ją jakoś w tym całym naszym układzie. Tutaj mamy dwie różne możliwości. Zatem dobieramy dwie płytki z trzech wyłożonych, lub też odblokowując kolejne „sloty” zgodnie z postępem gry, umożliwiając większy wybór, a co się z tym wiążę kontrolę nad naszymi poczynaniami.

Nie jestem wielkim fanem dodatków, bo zawsze boję się, że mogą zbytnio zaingerować w rozgrywkę. NMBR 9++ jest przemyślanym działaniem i wszelkie nowości wprowadza w sposób dość łagodny, lekko modyfikując rozgrywkę, nie wprowadzając wielkich rewolucji. Ukazał się 6 lat po premierze gry i widać, że autor gry przemyślał kilka spraw i dzięki temu dobra gra jaką niewątpliwie jest NMBR 9 stała się grą jeszcze lepszą.

NMBR 9 to bardzo fajny logiczny abstrakt, który od ładnych paru lat powraca na nasz stół. Cieszymy się, że po kilku latach nieobecności powrócił i przyprowadził ze sobą dodatek, bez którego już nie wyobrażam sobie dalszej zabawy. Zdecydowanie polecamy.

PLUSY:

+ proste zasady,
+ wysoka jakość wydania
+ dobrze działająca mechanika,
+ duża regrywalność,
+ dobra skalowalność.

MINUSY:

- szkoda, że w dodatku nie otrzymaliśmy funkcjonalnej wypraski.


Liczba graczy: 
1-4 osób - wersja podstawowa
2-6 osób z dodatkiem NBMR 9++
Wiek: od 8 lat
Czas gry: 20-60 minut
Rodzaj gry: 
gra strategiczna, 
gra kafelkowa, 
gra logiczna, 
gra rodzinna
Zawartość pudełka – wersja podstawowa:
* 80 kafelków z cyframi,
* 20 kart z cyframi,
* instrukcja do gry.
Zawartość pudełka – dodatek NMBR 9++:
* 40 kafelków z cyframi,
* 20 kart z cyframi,
* 18 drewnianych znaczników,
* 6 kafelków startowych,
* 6 specjalnych znaczników "Łamacz zasad",
* 18 zapełniaczy luk,
* 5 znaczników poziomu,
* instrukcja do gry.
Wydawnictwo: G3
Cena: 80-150 zł (I 2024 r.)
Cena (NMBR 9++): 60-110 zł (I 2025 r.)
Autor: Peter Wichmann

Serdecznie dziękujemy wydawnictwu G3 za udostępnienie gry.

G3




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz