niedziela, 6 marca 2022

Planszowe Gram Prix 2022 - nasze typy blogowe.

Co roku na przełomie lutego i marca serwis Board Times i Naczelny Krzysztof Pilch organizują Plebiscyt Planszowe Gram Prix. Miłośnicy gier planszowych mogą oddawać swoje głosy na ulubione gry, serwisy, blogui, vlogi, socialmedia, sklepy, wydawnictwa, inicjatywy itp.


Od kilku edycji mamy zaszczyt obejmować plebiscyt patronatem medialnym. My już oddaliśmy swoje głosy - dzisiaj chcemy się podzielić tymi, które oddaliśmy wspólnie z ramienia Bloga na wolny czas.

Kategorie Plebiscytu to:
  • Najlepsza gra
  • Najlepsze rozszerzenie
  • Najlepsza gra dwuosobowa
  • Najlepsza gra z klimatem
  • Najlepsza gra dla dzieci
  • Najlepsza gra polskiego autora
  • Najlepsza gra imprezowa
  • Najlepsza gra solo
  • Najlepsza gra rodzinna
  • Najlepsza oprawa graficzna
  • Crowdfunding
  • Najlepsze wydawnictwo
  • Najlepszy sklep internetowy
  • Najlepszy lokal planszówkowy
  • Najlepsza inicjatywa planszówkowa
  • Media: blog/serwis
  • Media: podcast
  • Media: vlog
  • Media: social media
Zobaczcie zatem nasze typy. W każdej kategorii wymienimy wszystkie nasze głosy (maksymalnie 3) ale pozwólcie, że nie będziemy ich szeregować na podium.





Najlepsza gra

W tej kategorii nasze głosy poleciały na takie gry jak:  Glen More II: Kroniki - M. Cramer (Rebel), Kaskadia - R. Flynn (Lucky Duck Games), Lamaland - P. Walker-Harding (Lacerta).






Najlepsze rozszerzenie

Nasze głosy w tej kategorii zdobyły:  Najlepsza gra o kotach: Pudełko łakoci - J. Wood (Foxgames) oraz Azul Letni Pawilon: Lśniący Pawilon - M. Kiesling (Lacerta).






Najlepsza gra dwuosobowa

Tutaj byliśmy jednomyślni i niemal natychmiastowo wybraliśmy takie gry, jak:  Amazonia - T. Eisner (Lucky Duck Games) , Botanik - G. Largey, F. Crittin, S. Pauchon (Rebel) i Spór o Bór - R. Knizia (Muduko)








Najlepsza gra z klimatem

Często zdarza się, że klimat w grze jest taki trochę doczepiony na silę. Są jednak takie tytuły, które potrafią go zbudować. Nasze głosy w tej kategorii poleciały do następujących tytułów:  Bliżej i Dalej - R. Laukat (Bard) , Kieszonkowy detektyw - Y. Yamshchikov (Lucky Duck Games) oraz Kroniki Zbrodni 2400 - D. Cicurel, W. Grajkowski (Lucky Duck Games). 





Najlepsza gra dla dzieci

Mając w domu 9 letniego miłośnika planszówek oczywiście nie było innej możliwości, jak tylko oddać mu głos. Nasz Jasiek swoje uznanie wyraził dla:  Głodniaków - A. Wilde (Lucky Duck Games), Kronik Przygody - D. Cicurel (Lucky Duck Games) oraz Kronik zamku Avel - P. Wojtkowiak (Rebel).





Najlepsza gra polskiego autora

Nie od dziś wiadomo, że nasi rodzimi autorzy robią świetne gry. Naszym zdaniem najlepsze 3 w tej kategorii to:  Kroniki zamku Avel - P. Wojtkowiak (Rebel), Łąka - K. Kalicki (Rebel) oraz Postaw na klocka! - P. Świstek (Muduko). 






Najlepsza gra imprezowa

Ostatnimi czasy przez covidową sytuację imprezy troszkę wyhamowały. Jednak warto docenić takie gry imprezowe, jak: Gra w zielone - F. Romain (Rebel), Mix Tura - J. M. F. Aguilera (Muduko) oraz Postaw na klocka! - P. Świstek (Muduko). 




Najlepsza gra solo

Czasami bywa i tak, że nie ma z kim zagrać. Z pomocą przychodzą wtedy gry solo czy z trybem solo, książki paragrafowe i łamigłówki logiczne. W kategorii Najlepsza gra solo nasze głosy otrzymały:  książka rodem z Lovecrafta czyli Choose Cthulhu 1: Zew Cthulhu - L. Pinto (Black Monk) , łamigłówka logiczna Logiquest: Shadow Glyphs - Funko (Rebel/ LLC) , Pod wrogim niebem - T. Uhlíř (Rebel)




Najlepsza gra rodzinna

Przyznajemy się bez bicia, że jest to nasza jedna z ulubionych kategorii gier. Bardzo lubimy rodzinnie zasiąść do planszówki. Z tych, które zostały przypisane do tej kategorii wybraliśmy:  Ghost Adventure: Zakręcona Przygoda - W. Watine (Muduko), Kaskadia - R. Flynn (Lucky Duck Games) oraz Kroniki zamku Avel - P. Wojtkowiak (Rebel). 




Najlepsza oprawa graficzna

Są takie gry, w których człowiek zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Niemal kupuje je oczami. Trzeba przyznać, że sporo wydawnictw coraz więcej uwagi przykłada do oprawy graficznej gry. Spośród nominowanych w tej kategorii nasze głosy trafiły do:  Łąki - K. Kijaka (Rebel), Sporu o Bór - P. Sokołowskiego (Muduko) oraz Tajemniczego Ogrodu - A. Borchelta, D. May'a, C. Qi, N. Robinsona. 



Najlepsze wydawnictwo

Wybór 3 zwycięzców w tej kategorii nie był prosty. Każde wydawnictwo ma swoje mocne strony. No ale musieliśmy przeprowadzić burzę mózgów i zdecydowaliśmy się finalnie na wyróżnienie  Lucky Duck Games (za mocne wejście na rynek i świetne gry z różnych kategorii), Muduko (za wspaniałe szaty graficzne swoich tytułów i świetne gry rodzinne) oraz wydawnictwa Rebel (za zarzucanie nas toną świetnych gier i łamigłówek). 





Najlepszy sklep internetowy

Mimo, iż dzięki uprzejmości wielu wydawnictw trafia do nas pokaźna pula gier do recenzji, to naszą kolekcję uzupełniamy też o różnorodne tytuły nabyte drogą kupna. Dokonując zakupów robimy to poprzez internet w takich sklepach, jak:  3Trolle (spory wybór tytułów i atrakcyjne ceny) , Planszosfera (swoista kopalnia trudnodostępnych tytułów) oraz Rebel (różne akcje promocyjne i źródło perełek growych).
 

Najlepszy lokal planszówkowy

Cóż... Ostatnie czasy nie pozwalają nam na podróże po kraju stąd nasz głos mógł pójść tylko do lokalnego lokalu czyli Padbaru


Najlepsza inicjatywa planszówkowa

Covid i tutaj odbił swoje piętno. Niestety sporo ogólnopolskich inicjatyw planszówkowych nie mogło się odbyć. Siłą rzeczy do plebiscytu trafiło trochę zdalnych inicjatyw jak doceniony przez nas Dzień Gier Planszowych czy akcja Poczty Planszówkowej. Oczywiście nasza lokalna Board Mania także miała szansę się odbyć. Nasze serce należy do niej od pierwszej edycji. 

Media: blog/serwis

Na wstępie dziękujemy za tegoroczny zaszczyt zalezienia się w gronie nominowanych oraz za każdy oddany na nas głos (mamy nadzieję, że takowe będą :-) ). My w tej kategorii słowa uznania kierujemy do Damy gier (cudowne zdjęcia, pełen profesjonalizm) i Zagramy (pełen profesjonalizm i pokazywanie mało znanych a świetnych gier)

Media: podcast

Tutaj znowu zagrał patriotyzm lokalny. Nie przepadamy za podcastami, ale jak już słuchamy to chłopaków z naszego lubelskiego Gradania. 

Media: vlog

Vlogi zyskują na popularności, choć my raczej wolimy czytać niż oglądać. Wyjątkiem jest Trelebele i szalony duet Medyk & WC - uwielbiamy słuchać ich pogaduch i oglądać te facjaty. A jak już czasem zawędrujemy do świata dźwięku i obrazu, to odwiedzamy Gambit TV i Wojennik TV.

Media: social media

Ta kategoria jest bardzo silna bo i same social media zyskują z roku na rok na popularności. Sporo blogów/serwisów ograniczyło się już tylko do pisania na FB czy IG. W tej kategorii nasze serduszka wysyłamy do: szalonej Ewy z Baba Jaga Klub Gier (a w zasadzie od jakiegoś czasu Baba Jaga gra i czyta), Ani i Szymona z GryfGra oraz psychofanki NK, gier Kaczek, łamigłowek logicznych, organizatorki spotkań planszówkowych na Śląsku czyli Magdy Latosińskiej firmującej swoim nazwiskiem Sportowców na planszy. 

Uff. Zebraliśmy wszystkie nasze głosy. Może coś Wam podpowiemy, może ułatwimy podjęcie decyzji. A może namieszamy Wam w głowach. Tak czy siak zachęcamy wszystkich, którzy tego jeszcze nie zrobili do oddania swoich głosów, póki jeszcze można. 

Na zachętę przypomnę, że można wygrać jedną ze 101 gier.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz