środa, 1 lipca 2015

BLOCKERS!: logiczny galimatias na planszy-recenzja gry

Nasza znajomość rozpoczęła się trochę głupio. Gra kupiona przy okazji świątecznych zakupów trafiła do piwnicy. Przeleżała tam kilka miesięcy i przy jakiś porządkach wpadła w ręce naszego dziecka. Szybko ją rozpakowaliśmy, spojrzenie na króciutką instrukcję, szybka rozgrywka, i jeszcze jedna, i jeszcze… 

Gra stała się z automatu jedną z naszych ulubionych. Jest mi wstyd, że tak dobry tytuł przeleżał gdzieś w zakamarkach naszej piwnicy. Lepiej jednakże później niż wcale. Z ogromną chęcią podzielę się naszą opinią odnośnie Blockers!

Solidne pudełko z grą Blockers

CO ZAWIERA GRA

Kolorowe pudełko o rozmiarach 302 x 302 x 55 mm skrywa:

Ot i cała zawartość gry


 • 1 dużą dobrze wykonaną planszę do gry
 • 5 kompletów kolorowych płytek (bez konieczności wypychania ich z wypraski)
 • 5 plastikowych podstawek
 • instrukcję do gry


Plansza do gry

Płytki: po 9 cyfr, liter, kształtów i jeden joker czyli Blockers
Zwięzła i kolorowa instrukcja
W pudełku znajduje się przemyślana wypraska, która wszystko porządkuje. 

Funkcjonalna wypraska

Pudełko mniejsze być nie mogło, ze względu na rozmiary planszy.

CEL GRY

Celem gry jest tworzenie jak najmniejszej ilości połączonych grup własnych płytek na planszy, a jednocześnie unikanie schwytania zbyt wielu płytek tego samego koloru. Grupa to dowolny połączony zestaw płytek w tym samym kolorze, znajdujący się na planszy. Połączenia poprowadzone na skos nie liczą się. Pojedyncza, samotna płytka, również traktowana jest jak grupa. Na zakończenie gry uczestnik zlicza wszystkie grupy posiadane na stole oraz wszystkie płytki tego samego koloru, jakich schwytał najwięcej przez całą partię. 

Widok grup: żółtych jest 3, fioletowych 5, niebieskich i zielonych po 4

PRZYGOTOWANIE GRY

Każdy z graczy otrzymuje jedną podstawkę oraz zestaw płytek w wybranym kolorze. Rozsypuje je rewersem do dołu i losowy wybiera 5 z nich i układa na podstawkę, żeby inni gracze nie widzieli naszego zestawu. Gra się może rozpocząć.

Przygotowanie gry dla 2 graczy: wersja prostsza

i wersja trudniejsza

PRZEBIEG GRY

Każdy gracz dysponuje zestawem 28 płytek. Każda płytka jest inna i posiada oznaczenia cyfrowe (1-9), literowe (A-I), piktogramowe (gwiazdki, kwadraciki, trójkąty, etc.) oraz jednego jokera (płytka opisana jako Blockers!). Plansza podzielona jest na sektory, tj. wiersze opisane literami, kolumny - cyframi oraz dziewięć sektorów (coś jak w sudoku) zawierających piktogramy. Płytkę można ułożyć jedynie w danym sektorze, np. płytkę z cyfrą 9 można położyć jedynie w kolumnie oznaczonej cyfrą 9, płytkę z cyfrą 5 – w rzędzie oznaczonym cyfrą 5, a płytkę z trójkątem jedynie na polu oznaczonym tym symbolem. Płytkę z napisem Blockers! możemy położyć na dowolnym polu

Każdy z graczy w danym momencie posiada 5 odkrytych płytek na swojej podstawce. W swojej rundzie wykłada jedną z nich wg zasad opisanych powyżej. Po wyłożeniu płytki dobiera losowo kolejną, tak, żeby znowu posiadać 5 na podstawce. Ważne. Gracz musi wyłożyć zawsze jedną płytkę. Jeśli nie ma wolnego miejsca, to chcąc nie chcąc musi zabrać (schwytać) płytkę rywalowi i na jej miejsce położyć swoją.

Zasady zatem są naprawdę bardzo proste, a ich wytłumaczenie nowemu graczowi nie powinno zająć więcej niż minutę.

ZAKOŃCZENIE GRY

Gra kończy się w momencie, gdy na naszej podstawce zostaną dokładnie 4 płytki. 

Koniec gry fioletowymi- pozostały 4 płytki

Wtedy zaczynamy liczenie posiadanych grup oraz schwytanych płytek przeciwnika. Wygrywa ten, kto posiada najmniejszą liczbę elementów z obu tych zbiorów (najmniej własnych grup i schwytanych płytek).

WRAŻENIA

Gra posiada bardzo proste zasady. Nie oznacza to jednak, że jest prosta. Wymaga główkowania. To jedna z tych gier typu „Easy to learn, hard to master”. Nasza strategia zmienia się jak w kalejdoskopie, w zależności od sytuacji na planszy. Możemy unikać konfrontacji, spokojnie budując nasze grupy, ale możemy poczuć krew i z lubością psuć innym szyki i chwytać ich płytki. W grze występuje specyficzna losowość, bo dokładnie wiemy jakie płytki otrzymamy, tylko nie wiemy kiedy. Owszem mamy zawsze do wyboru 5 z nich, ale czasem niestety pewnych ruchów nie da się odwlekać w nieskończoność i musimy zagrać nie tak, jakbyśmy chcieli.

To, co może czasem przeszkadzać to paraliż decyzyjny i jak trafimy na analityka, który nad każdym ruchem będzie długo myślał, to niestety gra straci na dynamice i pojawią się znienawidzone dłużyzny.

Na nas gra zrobiła ogromne wrażenie. Po pierwszej rozgrywce zakochaliśmy się w niej i coś czujemy, że będzie bardzo częstym gościem na stole.

Skalowalność

Gra jak najbardziej jest skalowalna. W każdej konfiguracji gra się po prostu dobrze. Im więcej osób tym większy „bałagan” na planszy i tym więcej kombinowania, żeby się w tym wszystkim odnaleźć. Jest jeszcze wersja dla dwóch graczy. Jej podstawowa odmiana, tj. każdy z graczy dostaje po jednym kolorze, jest po prostu nudna, nic się nie dzieje. Dopiero wersja zaawansowana pokazuje pazurki. Gracze dostają po dwa kolory i wtedy robi się naprawdę ciekawie. Obowiązują tutaj normalne zasady, tj. możemy (a raczej musimy) przechwytywać nasze własne kafelki i będą one normalnie liczone jak przechwycone kafelki przeciwnika. Wygrywa ten, kto uzyska niższą sumę grup obu swoich kolorów, powiększoną schwytane płytki. Osobiście tę wersję bardzo lubię, chyba najbardziej. Mózg potrafi się przegrzać. To dobrze, bo tego wymaga się od dobrej gry logicznej.

PLUSY:

+ bardzo dobre wykonanie
+ funkcjonalna wypraska
+ bardzo proste zasady
+ szybka rozgrywka

MINUSY:

- możliwy paraliż decyzyjny
- spora doza negatywnej interakcji (nie każdy to lubi)

Nasza ocena: 8/10


Liczba graczy:  od 2 do 5 osób
Wiek: od 8 lat 
Czas gry: ok. 25 minut
Rodzaj gry: logiczna, familijna
Zawartość pudełka:
* 1 duża plansza do gry,
* 5 kompletów kolorowych płytek (28 szt w każdym),
* 5 plastikowych podstawek,
* instrukcja do gry,
Wydawnictwo: Bard
Cena: od 50 do 80zł

4 komentarze:

 1. A widzisz pewnie pomyślałaś że to gra dla blokersów ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tę grę akurat przyniosłam w głowie przetestowaną gruntownie z pierwszego naszego kontaktu z planszówkami ( czyli wspomnianego w pierwszym powitalnym poście i na stronie o nas dnia z grami planszowymi w szkole matematyki Marysi). Zakupiliśmy i jakimś niewiadomym do dnia dzisiejszego sposobem znalazła się w piwnicy. Świętokradztwo istne :-)

   Usuń
 2. Mi też od jakiegoś czasu chodzi po głowie ta gra. Chyba się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo fajna rodzinna gra logiczna. Niby od 8 roku życia ale planszówkowe dziecko powinno ogarnąć. Polecamy

   Usuń