środa, 6 maja 2015

PICK & PACK: nie daj się zrobić w jabłko- recenzja gry

Nastał poranek. Dwójka zaspanych pracowników zmierza w kierunku hali. Czeka ich pracowity dzień- jak co dzień. Zapalają się światła, piękna hala tonie w pomarańczowo-brązowym blasku. A w powietrzu unosi się słodko-kwaśny zapach jabłek. Ale ale! Coś tu nie gra. Ramię maszyny się popsuło. Nasi pracownicy muszą ręcznie przenieść jabłka do skrzyni. Oj powalczą ze sobą- tylko sprawny operator zbierze i spakuje najwięcej upragnionych owoców. No to do dzieła. Zbierajcie i pakujcie -jakby to powiedzieli na wyspach: Pick & Pack!

To nie atak kosmitów na skrzynki z jabłkami- to miejsce pracy naszych dzielnych robotników


PICK & PACK to gra w pakowanie jabłek dla dwóch wytrwałych robotników. Robią oni wszystko aby wybrać jak najlepsze palety jabłek, którymi wypełnią swoje cztery skrzynie. Jest tylko jeden mały problem- każdy gracz stara się wykorzystać ten sam mechanizm wyboru palet w tym samym czasie. A do tego rzucają sobie kłody pod nogi- negatywna interakcja aż kipi.

CO ZAWIERA GRA

Małe, zgrabne pudełeczko przyciąga uwagę intrygującą grafiką. A w środku skrywa:
Pick & Pack w całej okazałości

 • planszę;
 • 36 płytek z paletami jabłek (od 1 do 6 owoców na każdej);
 • 26 płytek akcji- 12 dla każdego gracza, po 2 każdej z 6 akcji;
 • pionek podajnika;
 • instrukcję.


Płytki z paletami jabłek i płytki akcji są wykonane z grubej tektury i dwustronnie nadrukowane. Plansza przyciąga starannym wykonaniem, jest gruba i składana na 4 dzięki czemu bardzo ładnie mieści się w małym pudełeczku. 

Trzeba przyznać, że wydawca (czyli Z-Man Games) dołożył wszelkich starań, żeby zadowolić najbardziej wymagających planszoholików. Wypraska może nie powala jakimś szczególnym designem ale jednego nie można jej zarzucić- świetnie organizuje wszystkie elementy.

Fani organizacja detali w pudełku powinni być pod wrażeniem

Same detale prezentują się całkiem interesująco. Z resztą zobaczcie sami:

Pole naszej rywalizacji czyli plansza obrazująca pakownię- to na niej gracze stoczą walkę o słodkie owoce. 
Plansza- pakownia
A nasze pachnące jabłuszka już wylegują się na paletach. 36 płytek z różną liczbą jabłuszek (od 1 do 6) czeka na pracowitych robotników.

Palety z jabłuszkami
Pionek podajnika
I cała frajda rywalizacji- płytki akcji czyli bonusy zwiększające nasze szanse. 6 różnych typów płytek- 6 różnych akcji. 
Bonusy i kłody pod nogi rywala czyli płytki akcji

Każdy typ ma swoją moc, swój szczególny efekt- ale o tym później.

CEL GRY


Gracze dążą do zebrania najlepszych palet z jabłkami. W zależności od tego ile ich zbiorą zbierają mniej lub więcej punktów. Mogą także zdobyć bonusy podnoszące wartość ich zbiorów lub pomniejszające zysk przeciwnika. 

PRZYGOTOWANIE GRY

Planszę umieszczamy na stole tak aby była dostępna dla wszystkich graczy. Gracze wybierają, którym kolorem gra każdy z nich- czerwonym czy niebieskim. Gracze ustawiają planszę w ten sposób by ich rzędy ze skrzyniami do pakowania mieli przed sobą. 

Wszystkie 36 płytek z paletami jabłek kładziemy na stole by były zakryte i mieszamy je. Następnie w sposób losowy rozmieszczamy je jako odkryte na centralnym placu - jedną płytkę na każdym polu. Na płytce z 6 jabłkami (jest taka tylko jedna) ustawiamy pionek podajnika.

Na koniec gracze umieszczają płytki akcji w swoim kolorze odkryte na rzędach akcji tak, żeby na każdym pustym polu położona została jedna płytka. Gracze mogą je umieszczać równocześnie lub jeden po drugim. 

Pakownia przygotowana- można zacząć pracę
PRZEBIEG GRY

Przesuwanie podajnika:

W swojej turze gracz może przesunąć pionek podajnika w obszarze 6x6 tylko w kierunku wskazanym przez dwustronną strzałkę znajdującą się przed rzędem skrzynek gracza. Podajnik może być zawsze przesunięty na pole z paletą jabłek. 


Gracz może także przesunąć podajnik na puste pole i skorzystać z płytki akcji. Jednakże do takiego ruchu musi być spełniony jeden warunek: na którymś końcu kolumny z pustym polem(lub polami) gracz musi mieć niewykorzystaną płytkę akcji. 

Pola wyłączone z gry- na końcu rzędów nie ma wolnych płytek akcji
Zebranie palety jabłek:

Jeśli w wybranej lokalizacji znajduje się paleta z jabłkami to gracz może ją ściągnąć podajnikiem i umieścić w jednej ze swoich skrzyń. Gracz zdejmuje z wybranego pola paletę z jabłkami i zostawia na nim podajnik. Zabrana paleta musi być umieszczona w skrzyni, która zawiera najmniej palet. Jeśli kilka skrzyń ma taką samą liczbę palet i jest to jednocześnie wartość najmniejsza wtedy gracz może sam zdecydować, w której skrzyni umieści ściągniętą paletę. Płytki z paletami kładzie się zawsze na górę danej skrzyni tworząc stos odkrytych palet. 

Na wybranym polu umieszczamy podajnik a paletę ściągamy do jednej ze skrzyń
Zagranie płytką akcji:

Jeśli gracz przesunie podajnik na puste pole musi on aktywować płytkę akcji na którymś z końców kolumny/rzędu na której wykonywany jest ruch.

Gracz umieszcza podajnik na pustym polu i tym samym musi aktywować jedną z akcji

Każdy z graczy dysponuje 12 płytkami akcji- po dwie dla każdego z 6 typów. Każdy z tych typów ma inną moc-powoduje inny efekt.  
I tak:


Akcja "Premia" (Premium)- aktywując tę akcję gracz kładzie płytkę na wierzchu jednej ze swoich otwartych skrzyń. Płytka zamyka tę skrzynię- nie uczestniczy ona w dalszej rozgrywce. Na koniec gry wartość takiej skrzyni ulega podwojeniu- wszystkie znajdujące się w niej jabłka liczymy podwójnie.
Akcja "Hurt" (Wholesale)- aktywując akcję gracz kładzie tę płytkę na wybranej otwartej skrzyni przeciwnika. Skrzynia taka zostaje automatycznie zamknięta a jej zawartość na koniec gry zostaje zredukowana o połowę. Znajdujące się w niej jabłka dzielimy na pół zaokrąglając w dół.


Akcja "Pilne Zamówienie" (Rush Order)- gracz aktywuję tę akcję poprzez położenie płytki w wyznaczonej strefie w rogu planszy. Podczas kolejnych ruchów może z niej skorzystać wykonując natychmiast dodatkowy ruch. Po jej wykorzystaniu płytkę należy odwrócić. 


Akcja "Kontrola Jakości" (Quality Control)- gracz aktywując akcję obraca płytkę w swoim rzędzie płytek akcji. Teraz może zabrać jedną paletę z dowolnej otwartej skrzyni przeciwnika. Zdobytą w ten sposób paletę gracz umieszcza w jednej ze swych skrzyń- zgodnie z zasadami w tej, która ma najmniejsza liczbę palet. 
Akcja "Zamiana" (Mix- Up)- gracz aktywuje akcje poprzez odwrócenie płytki aby była zakryta. W wyniku tej akcji może zamienić jedną paletę z dowolnej otwartej skrzyni przeciwnika z jedną ze swych własnych palet zebraną z wierzchu dowolnej otwartej skrzyni.


Akcja "Awaria" (Malfunction)- gracz aktywuje tę akcję poprzez odwrócenie płytki w swoim rzędzie płytek akcji. Następnie obraca dowolną paletę z jabłkami, która znajduje się na centralnym placu (wyłączając ją z gry) lub dowolną niewykorzystaną płytkę akcji przeciwnika (czyniąc ją w ten sposób wykorzystaną).


ZAKOŃCZENIE GRY

Gra się kończy, gdy wystąpi jeden z dwóch warunków:

 • Jeden z graczy ma zamknięte 4 skrzynie płytkami Hurt oraz Premia
 • Gracz nie ma możliwości przesunięcia podajnika w swojej kolejce.
Następnie gracze sprawdzają zawartość swoich skrzyń i podliczają punkty:
 • dla otwartych skrzyń za każde 1 jabłko przyznawany jest 1 punkt;
 • dla skrzyń z Premią za każde jabłko przyznawane są 2 punkty;
 • dla skrzyń hurtowych za każde 2 jabłka przyznawany jest 1 punkt (zaokrąglone w dół)

Przykładowe naliczenie punktów:
Skrzynia 1: 10 jabłek : 2= 5 punktów
Skrzynia 2: 10 jabłek x 2= 20 punktów
Skrzynia 3: 10 jabłek x 2 = 20 punktów
Skrzynia 4: 7 jabłek

5+20+20+7 = 52 punkty

Zwycięzcą zostaje gracz z największą liczbą punktów.

WRAŻENIA


Pick & Pack to przyjemna i lekka gra nie pozbawiona jednak konieczności myślenia, planowania a przede wszystkim przewidywania ruchów przeciwnika. Zawiera dużą dozę negatywnej interakcji- gracze mogą sobie utrudniać działanie wykorzystując płytki akcji. Rozgrywka jest totalnie pozbawiona losowości- wszystko tutaj zależy od ruchów graczy. Jeden błąd i przeciwnik może wejść w posiadanie jedynej i niepowtarzalnej palety z 6 jabłkami. No i co dla nas najważniejsze- jest to gra tylko i wyłącznie dla dwóch osób- a w takim układzie najczęściej mamy okazję grać. 

PLUSY:

+ proste zasady;
+ jasna, przystępna instrukcja;
+ krótki czas rozgrywki;
+ wysoka jakość wykonania (grube płytki, wypraska organizująca wszystkie elementy);
+ wysoka regrywalność- ponieważ za każdym razem w sposób losowy rozmieszczamy palety z jabłkami nigdy się nie zdarzy dwa razy taki sam układ;
+ gra z założenia wyłącznie dla dwóch osób- daje to gwarancję dobrego skalowania.

MINUSY:

w zasadzie brak. Jedynym minusem jest to, że gra jest ciężka do kupienia w Polsce. 

Jeśli lubicie brak losowości, dużą dawkę negatywnej interakcji a przy tyk cenicie sobie gry wymagające myślenia i kombinowania to nie zastanawiajcie się tylko łapcie za pudełko i do dzieła. Pick & Pack zdobędzie Wasze serce. 

Liczba graczy:  2 osoby
Wiek: od  8 lat 
Czas gry: ok. 20 minut
Rodzaj gry: logiczna, strategiczna, na parę
Zawartość pudełka:
* plansza
* 36 płytek z paletami jabłek 
* 26 płytek akcji
* pionek podajnika
* instrukcja (oryginalnie jest w języku angielskim, 
w sieci można znaleźć instrukcję po polsku)
Wydawnictwo: Z-MAN GAMES
Cena: ok. 60 zł
gra niestety jest ciężko dostępna w Polsce

7 komentarzy:

 1. No właśnie, tak się zaintrygowałem zapowiedzią recenzji i aż poszukałem gdzie mogę kupić ten tytuł i w sumie nie znalazłem. Skad go wytrzasneliście?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W jednym z naszych "tajnych" źródeł: http://planszomania.pl/logiczne/911/Pick-and-Pack.html.
   Oni mają mnóstwo takich perełek. Jeśli będziesz chciał kupić zapytaj czy mają na stanie bo w opisie jest 7-30 dni ale my dostaliśmy od ręki więc mogą jeszcze mieć.
   Ciesze się, że zaintrygowałam zapowiedzą. Mam nadzieję, że recenzja się spodoba - choć zasypiam (niskie u nas dziś ciśnienie) to obiecałam sobie, że dziś pójdzie i udało się. A gra jest bardzo fajna, lekka ale wymagająca kombinacji- słowem godna uwagi

   Usuń
  2. Dobrze że nie padłaś, bo czytałem gdzieś, że najlepszą odbieralność mają posty dostępne w poniedziałek i czwartek rano :D Nie wiem na ile się to sprawdza ale też jeszcze zdjęcia obrabiam do unboxingu właśnie. Dobrze, że jestem w pracy to i tak nie pośpię :-) Dzięki za link do sklepu, na pewno się zapoznam z ofertą.

   Usuń
  3. No patrz- ja nawet nie wiedziałam. Pisze kiedy mogę, niestety ostatnio kosztem snu a teraz to juz nawet kosztem kursu angielskiego (zamiast robić lekcje multimedialne pisze) No ale nałóg i pasja to nałóg i pasja- z tym nie wygrasz. Rano w pracy muszę szybką kawą odzyskać przytomność ale dobrze jest.

   A co do oferty sklepu proszę mi tylko potem zażaleń nie składać jak przepuścisz za dużo pieniędzy- nasze zakupy i nich na jednej grze nigdy się nie kończą.

   Usuń
  4. Wiem jak jest, mam tak z wyprzedażami w Rebelu... zawsze coś jeszcze dobiore bo to przesyłka taniej, a bo to głupio przepuscić taką okazję...

   Usuń
 2. Udało mi się kupić na rynku wtórnym :-), nie było łatwo....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na nową chyba nie ma już szans. A szkoda :-( Tak czy inaczej gratuluję dobrego zakupu :-)

   Usuń