środa, 3 lipca 2024

Kotki i smoki Przebudzenie wulkanu, Mali Rycerze i Mali Hokus i Pokus - komiksy paragrafowe dla najmłodszych od Wydawnictwa Foxgames.

Od jakiegoś czasu gry planszowych mają nową odnogę, a mianowicie komiksy i książki paragrafowe. Te pierwsze w Polsce zapoczątkowało wydawnictwo Foxgames, które w swoim portfolio ma bogatą kolekcję tytułów zarówno dla dzieciaków (np. Hokus Pokus, Rycerze, Rycerze 2, Piraci) jak i dla starszej młodzieży i dorosłych (np., seria komiksów z przygodami Sherlocka Holmesa). Jakoś ze dwa lata temu Liski zaczęły także wydawać tytuły dla najmłodszych dzieci: Kalinka i Chojrak, czy też Kotki i smoki. Rok temu do tej serii dołączyły przygody Bociana Lucka.

Półka komiksów paragrafowych dla najmłodszych powiększyła się ostatnio o kolejny tytuł z serii Kotki i smoki, a także dołączyli do niej bohaterowie znani z komiksów dla starszych, ale w wersji dla młodszych dzieci czyli Mali Hokus i Pokus oraz Mali rycerze. Czy obcowanie z takimi grami/komiksami to fajna sprawa? Co komiksy paragrafowe wnoszą do rozwoju dzieciaków? O tym Wam poopowiadamy dzisiaj, oczywiście nie zdradzając szczegółów. Miłej lektury


Recenzja jest efektem współpracy recenzenckiej/współpracy reklamowej z Wydawnictwem. Wydawnictwo nie miało wglądu w tekst przed jego publikacją, ani wpływu na naszą opinię o komiksach.

CZYM SĄ KOMIKSY PARAGRAFOWE?

Komiksy paragrafowe są połączeniem klasycznego komiksu oraz gry paragrafowej. Otwierając je, stajemy się nie tylko czytelnikami, ale i uczestnikami opowieści. Sami możemy zdecydować o dalszych losach postaci, dokonując odpowiednich wyborów. Każda decyzja odsyła nas do innego paragrafu, w którym znajduje się dalszy ciąg historii. Śledzimy akcję i w zależności od podjętej decyzji, przenosimy się do odpowiedniego kadru. Dzięki temu możemy je czytać wielokrotnie, za każdym razem przeżywając zupełnie nową przygodę. Rozwiązanie to sprawia bowiem, że nie tylko przebieg rozgrywki może być inny, ale różnić się może zakończenie opowieści!



NOWE TYTUŁY W KATEGORII DLA NAJMŁODSZYCH

Bohaterami dzisiejszej „recenzji” (celowo w cudzysłowie bo nie będzie to klasyczna recenzja, żeby nie psuć Wam zabawy) są trzy komiksy.



Pierwszy z nich to kolejna część przygód kotki Mo, czyli Kotki i smoki: Przebudzenie wulkanu. Tym razem słodka Mo spędza wakacje na wyspie Tubatuba. Podczas jej pobytu wybucha wulkan. Mieszkańcy wyspy są przerażeni. Wierzą bowiem, że to gniew przebudzonego Smoka Lawy spowodował wybuch wulkanu. Kociak Mo postanawia się spotkać ze Smokiem Lawy, zrozumieć powód jego gniewu i ocalić mieszkańców wyspy. Razem z Mo możemy też podjąć się misji Kwiaty Gardenii poszukując białych kwiatów. Zapewnią nam one punkty zwycięstwa, ale nie są niezbędne aby ukończyć przygodę. Możemy też uatrakcyjnić naszą zabawę i poddać się specjalnej misji ratunkowej w poszukiwaniu szóstki dzieci Mamy Kann – każdy odnaleziony maluch przyniesie nam punkty zwycięstwa.






Mali Hokus i Pokus: Burza i grzyby przenoszą nas do Szkoły Bajkonologii. Jej uczniami są mali przyjaciele Hokus i Pokus. Muszą oni wypełnić dwie misje. Pokus wyruszy do Królestwa Tysiąca i Jednej Nocy, gdzie przeżyje przygodą z udziałem tajemniczych grzybów. Zaś Hokus wyruszy do Krainy Chmur na poszukiwanie Dorotki. Podczas misji będziemy znajdować różnorodne przedmioty i spotykać przyjaciół (a im więcej ich będziemy mieć, tym więcej punktów dostaniemy na koniec zabawy).







Mali Rycerze Dyplom, czyli Natan i Sara, marzą o dostaniu się do prestiżowej szkoły dla małych rycerzy. Aby to było możliwe muszą odszukać trzy elementy rycerskiego ekwipunku ukryte w wiosce. Możemy też spróbować odnaleźć pięć elementów – może otrzymamy dodatkową nagrodę. W tym wyzwaniu możemy przyjść naszym bohaterom z pomocą obserwując, szukając i pomagając mieszkańcom. Wszystko po to, aby zostać pasowanym na prawdziwego rycerza. Możemy wcielić się w jedną z tych postaci, a każda ma swoje wyjątkowe zalety. Natan potrafi bardzo dobrze pływać i tylko on może dotrzeć do pewnych miejsca. Zaś Sara posiada specjalny klucz, który może otwierać zamknięte drzwi.




JAK SIĘ W TO BAWIĆ?

Komiks paragrafowy to nie jest zwykła książka. Nie czytamy go cały czas od początku do końca po kolei przewracając kartki. Biorąc od ręki komiks paragrafowy warto jest przyglądać się pięknym ilustracjom i czytać (najlepiej na głos razem dzieckiem) treści w dymkach i ramkach. 

Owszem, początkowo przechodzimy strona po stronie, ale dzieje się tak do momentu, gdy naszym oczom pojawi się pole z możliwością wyboru dalszego przebiegu historii. Tutaj następuje kluczowy moment na podjęcie decyzji, co dalej robimy. 

 Od tego zależy gdzie się przeniesiemy – przy każdej opcji wyboru jest numer kadru, do którego przejdziemy, jeśli się na taką opcję zdecydujemy. A skoro już o decyzji mowa, to najlepiej zostawić ją dziecku do podjęcia. W ten sposób będzie tworzyć swoją niepowtarzalną historię.



Wspaniałe jest to, że w razie czego można wrócić do jakiegoś punktu i zmienić swój wybór. Można też od nowa przejść jeszcze raz każdy komiks dokonując innych wyborów niż za pierwszym razem.

Wędrując po poszczególnych stronach komiksu będziemy napotykać na różnorodne wyzwania. Czasem będzie to konieczność znalezienia jakiegoś przedmiotu. Innym razem będziemy musieli pokonać labirynt czy rozwiązać jakąś zagadkę (choć w komiksach dla najmłodszych raczej często się one nie pojawiają). Idealnie, żeby poczuć dreszczyk emocji. 


Na końcu każdego komiksu znajdziemy stronę z podsumowaniem przygody, miejscem na podliczenie zdobytych punktów i interpretacją wyników.


CO TAKIEGO NAM DAJĄ KOMIKSY PARAGRAFOWE?

Komiksy i książki paragrafowe pojawiają się od jakiegoś czasu regularnie i w coraz większej ilości. Łatwo się więc domyśleć, że znajdują one swój target i są poszukiwanymi rzeczami. Co takiego dają nam (a dokładnie naszym dzieciakom) komiksy paragrafowe? Można tu podkreślić kilka atutów.




Po pierwsze: komiksy paragrafowe to świetny sposób na zachęcenie młodszych dzieciaków do czytania. Nie mają tak dużo tekstu jak klasyczne książki i nie wymagają jeszcze wielkich umiejętności w zakresie czytania. W zasadzie treści z dymków czy ramek możemy w razie czego czytać razem z dzieckiem. Ważne, żeby chciało uczestniczyć w zabawie. Do tego przeskakiwanie między paragrafami i dynamicznie zmieniająca się przygoda przyciąga uwagę dziecka zdecydowanie bardziej niż monotonna lektura tekstu w klasycznej książce.




W komiksach paragrafowych najważniejsze jest przeżywanie przygody i dokonywanie wyborów. To ich kluczowy atut – pozwolą naszym dzieciom zdobywać niezwykle cenną w dorosłym życiu umiejętność podejmowania decyzji i stawania w obliczu ich konsekwencji. A wszystko podczas zabawy i przeżywania emocjonujących przygód.


Piękne grafiki, którymi wypełnione są strony komiksów paragrafowych rozbudzają u dzieci fantazję i rozwijają ich wyobraźnię. Każdy kadr to pojedyncza scena z danej przygody. Ale tylko od dziecięcej wyobraźni zależy co mały czytelnik zobaczy pomiędzy obrazkami. Puszczając wodze fantazji można stworzyć niesamowite historie. 



Komiksy paragrafowe to świetna propozycja na trwające wakacje. Idealne zajęcie podczas podróży samochodem czy pociągiem. Wyruszając z bohaterami na przygody nawet się nie obejrzymy jak szybko minie nam droga i dojedziemy do celu. My polecamy je gorąco i zdradzimy, że sprawdzają się także spokojnie u starszych dzieci. 

Serdecznie dziękujemy wydawnictwu Fox Games za udostępnienie egzemplarzy do recenzji.

Fox Games

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz