Strony

środa, 7 sierpnia 2024

Liski 2 - recenzja gry gry zręcznościowej od Wydawnictwa Foxgames.

Liski w jakiejkolwiek postaci (czy to pluszaki, czy obrazki czy książeczki o przygodach tych rudych zwierzaków) mają szczególne miejsce w naszym domu za sprawą Jaśka, który kocha je całym sercem. I ta miłość nie mija mu od lat. 

Nic więc dziwnego, że gry z lisim motywem trafiają od razu na nasz radar. W kolekcji mamy takie tytuły jak choćby Liski (FoxGames), Tajemnica w 5 minut (Rebel), Great Plains, Lisek Urwisek (Nasza Księgarnia), Orzeszki ze ścieżki (NK), Przymiotniki (FoxGames), Nawiedzona Kuchnia Lisie sprawy, Śledztwo w muzeum (FoxGames) czy Co w puszczy piszczy? tego samego wydawnictwa. Jakoś tak patrząc teraz zauważyliśmy, że większość gier z liskami w tle pochodzi z portfolio omen nomen Lisków czyli Wydawnictwa FoxGames z liskiem w tytule i logo. Niezły przypadek, ale czy na pewno to przypadek?

Bohaterka dzisiejszej recenzji to druga część znanych już Lisków od Foxów. Tym razem prezentujemy Wam Liski 2. Czy to coś podobnego do poprzedniczki? A może to coś zupełnie innego? Przekonajcie się sami. Zapraszamy do lektury naszej recenzji. 


Recenzja jest efektem współpracy recenzenckiej/współpracy reklamowej z Wydawnictwem. Wydawnictwo nie miało wglądu w tekst przed jego publikacją, ani wpływu na naszą opinię o grze.

CO ZAWIERA GRA

W zgrabnym pudełku (tej samej wielkości co z pierwszymi Liskami) znajdziemy całkiem sporo elementów. Będą to karty planów, karty pomieszczeń (5 zestawów po 5 pomieszczeń – po jednym dla każdego gracza), karty podłóg (dwa razy po 5 zestawów) oraz 5 kart wejść do norki (po 1 dla gracza). Do tego wszystkiego dołączona jest książeczka z instrukcją jasno opisująca wszystkie zasady i pełna przykładów obrazkowych.

CEL GRY

Stajemy przed wyzwaniem zbudowania lisiej rodzinie przytulnego lokum. W ruch pójdą narzędzia i kolorowe farby, a my będziemy mogli tworzyć wyjątkowe pomieszczenia. Musimy jednak uważać, żeby nasza budowla nie runęła niczym domek z kart.

PRZYGOTOWANIE GRY




Każdą budowę trzeba precyzyjnie przygotować.

Na początku musimy zgromadzić materiały potrzebne do budowy. W tym przypadku będzie to zestaw kart pomieszczeń (5 kart: łazienka, kuchnia, salon, sypialnia i pokój dzieci). , dwie dwustronne karty podłogi oraz karta wejścia do norki.

Czas na przygotowanie placu budowy, czyli przestrzeni na stole przed nami. Po lewej stronie ustawiamy karty pomieszczeń a po prawej kładziemy karty podłogi i kartę norki. Na środek stołu leci stos przetasowanych kart planów narzędziami ku górze).

Wszystko gotowe. Budowę czas zacząć.





PRZEBIEG GRY

Budowę zaczynamy od odsłonięcia wierzchniej karty ze stosu planów – to będzie plan budowy naszej norki. Zgodnie z nim wszyscy jednocześnie będziemy budować nasze domki. Przyjdzie nam się dostosować do warunków budowy z odkrytej karty planów (strona A). Do budowy wykorzystywać będziemy narzędzia, które są wskazane na wierzchniej karcie ze stosu kart planów (strona B).

Strona A planu pokazuje nam jakie pomieszczenia mają się znaleźć na każdym poziomie naszego domku oraz jakie podłogi mają być w danych pomieszczeniach.

Strona narzędzi (strona B) wskazuje jakimi „narzędziami” będziemy budować norkę, a tak dokładnie to ustala, jak mamy mieć ułożone dłonie do budowy. Możliwa jest jedna z 5 wersji narzędzi: budowanie tylko jedną ręką ułożoną na wzór nożyczek lub podwójnymi nożycami, budowanie używając tylko kciuków/ małych palców albo budowanie używając pięści w lewej ręce i małego palca w prawej.

W wariancie podstawowym możemy pominąć specjalne zasady narzędzi.

Budując norkę trzeba przestrzegać kilku zasad. Karty pokojów na każdym piętrze mogą się stykać tylko narożnikiem (nie mogą się stykać bokami) a na jednym poziomie zawsze muszą powstać cztery osobne pomieszczenia.

ZAKOŃCZENIE GRY

Budowa norki toczy się przez 4 rundy. Zwycięzcą zostaje gracz, który na koniec gry zdobędzie najwięcej punktów.

Zasady punktowania są następujące: gracz, który jako pierwszy skończy budowę (czyli nałoży wejście do norki) i spełni wszystkie wymagania zdobędzie 3 punkty. Każdy z graczy ,który zdąży poprawnie zbudować wszystkie pokoje dostanie 2 punkty. Gracz, który zbuduje tylko pierwszy poziom dostanie 1 punkt. Gracze, którzy nie zdążą zbudować norki albo popełnią jakiś błąd nie zdobywają żadnych punktów.

WRAŻENIA



Jeszcze na etapie zapowiedzi czytając o Liskach 2 od razu nasuwały nam się na myśl gry, które mamy w naszej kolekcji ściągniętą chyba z zagranicy. Mowa tutaj o Rhino Hero i Rhino Hero Super Battle. Gry polegające ni mniej ni więcej na budowaniu domków z kart (ścian i dachów) na startowej karcie podłogi. Tak, aby się nie zawaliły i utrzymały figurki. Grając w Liski 2 nie sposób uciec od skojarzeń z tymi tytułami.

Zasady zabawy Lisków 2 są bardzo podobne. Naszym celem jest zbudowanie lisiej norki według planu budowy z karty planu. Robimy to przy udziale konkretnych narzędzi (czytaj: sposobie umieszczania kart) lub bez. Wszystko po to, żeby zapewnić tytułowemu liskowi bezpieczną kryjówkę. Brzmi prosto, ale uwierzcie nam, że często gęsto trzeba się będzie nieźle nagimnastykować. Wszak Liski 2 to dzieło Filipa Głowacza, twórcy abstraktu logicznego Kamienna Mandala

Liski 2
zdecydowanie ćwiczą koordynację wzrokowo - ruchową i motorykę małą. W wersji z zastosowaniem narzędzi stają się niezłą gimnastyką nie tylko dla najmłodszych. Będą nie lada wyzwaniem także dla niektórych dorosłych.  A jeśli narzędzia, czyli po prostu konkretne sposoby dokładania kart, okażą się zbyt trudne, to można sobie je odpuścić. I bez nich jest fajna zabawa. 

Liski 2 dedykowane są graczom rodzinnym. Minimalny wiek graczy to 4 lata. Naszym skromnym zdaniem w pierwszych rozgrywkach z takimi dzieciakami (jak nie w ogóle w każdych) warto zrezygnować z wersji z zastosowaniem narzędzi, tak aby nie zrażać dzieciaków do zabawy.

Do budowy lisich norek możemy zaangażować od 2 do 4 budowniczych. Liski 2 skalują się dobrze w każdym składzie. Choć klasycznie im więcej budowniczych tym więcej emocji, większe wyzwanie, presja szybkości innych graczy itp. Co prawda wydawca nie przewiduje takiej opcji, ale powiemy Wam, że budowanie lisich norek solo to też fajna zabawa i trening sprawności naszych rąk. Kto powiedział, że nie wolno sobie ot tak pobudować domków?

Jak na grę rodzinną przystało Liski 2 to szybka gra. Czas gry powinien nie przekroczyć 15 minut. Idealnie, żeby poćwiczyć rękę ale jej nie zmęczyć. 

W Liskach 2 od pierwszego rzutu okiem uwagę zwracają grafiki. Przesłodkie, rodem z książek czy bajek o tych rudych zwierzakach. To dzieło Małgorzaty Detner, autorki grafik do starszej siostry naszej bohaterki, czyli gry Liski. 

Podsumowując: jeśli lubicie szybkie, śliczne w wyglądzie i fajne w działaniu gry zręcznościowe to koniecznie musicie zmierzyć się z Liskami 2. Prostota zasad, szybka rozgrywka i emocjonujące przeżycia to tylko niektóre z plusów tego tytułu. 



Liczba graczy: 2 -45osób
Wiek: od 4 lat
Czas gry: ok. 15 minut
Rodzaj gry: gra karciana, 
gra zręcznościowa, 
gra rodzinna,
gra dla dzieci
Zawartość pudełka:
* 20 kart planów,
* 25 kart pomieszczeń
* 10  kart podłóg, 
* 5 kart wejścia do norki,
* instrukcja do gry.
Wydawnictwo: Foxgames
Autor: Filip Głowacz
Ilustracje: Małgorzata Detner
Cena: 44-59 zł (VIII 2024 r.)


Serdecznie dziękujemy wydawnictwu Fox Games za udostępnienie gry do recenzji.











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz