Strony

środa, 20 kwietnia 2022

Gra w kolory - recenzja gry Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Co myślicie widząc te specyficzne kwadratowe pudełeczka z logiem Naszej Księgarni? Na pewno cechuje je graficzny minimalizm. Do tego mamy proste zasady ale niebanalną rozgrywkę, która potrafi zagotować głowę. Tak jest z Grą na emocjach, Grą słów, Grą pozorów czy Grą liczbową.

Teraz do tego grona dołączyła bohaterka dzisiejszej recenzji czyli Gra w kolory. Czy obcowanie z tym tytułem również zapewni nam masę pozytywnych emocji i gimnastykę umysłową? Przekonajcie się sami. Zapraszamy do lektury recenzji.




CO ZAWIERA GRA

W małym, kwadratowym pudełku, charakterystycznym dla wszystkich gier z tej serii znajdziemy talię kart kolorów, karty punktów i 4 kostki.

Do tego wszystkiego mamy dołączoną zwięzłą instrukcję tłumaczącą (w dużej mierze poprzez przykłady obrazkowe) wszystkie zasady.

CEL GRY

Rzuć kostką, wyłóż ze swojej ręki karty kolorów spełniające zasady wskazane przez kostki i zdobądź punkty. Gracz, który jako pierwszy zgromadzi 3 punkty wygrywa.

PRZYGOTOWANIE GRY

Gra w kolory to szybka gra. Nie inaczej przebiega jej przygotowanie – szybko i nieskomplikowanie. Tasujemy wszystkie karty kolorów i rozdajemy każdemu z graczy po 7 kart. Pozostałe karty umieszczamy na stole w zakrytym stosie. Obok niego kładziemy karty punktów i 4 kostki.

Wszystko gotowe. Można zaczynać szaloną zabawę.

PRZEBIEG GRY

Gracz rozpoczynający wybiera 2 kostki i rzuca nimi. Wskazują one jakie karty należy wyłożyć z ręki na stół. Wynik na kostkach może być układem kolorów, koloru do wyłożenia i takiego, którego wyrzucić nie można lub dwóch zakazanych kolorów. Jeśli ten sam kolor wypadnie na kości z kolorem wskazanym i zakazanym to trzeba powtórzyć rzut.

Karty wykładamy pojedynczo a na stół po jednym rzucie kostkami może trafić tyle kart, ilu graczy bierze udział w grze. Zatem w rozgrywce 3 osobowej mogą to być 3 karty – jeśli więc ktoś wyrzuci więcej niż 1 kartę, to ktoś inny nie wyłoży swojej.

W sytuacji, gdy gracz pomyli się i wyłoży złą kartę czeka go kara – zabiera on tę kartę, dobiera ze stosu dodatkowe 3 karty i nie może już wykładać kart w tej kolejce.

Wśród kart kolorów znajdziemy 2 szczególne karty przedstawiające rajskiego ptaka – są to jokery, które możemy wyłożyć jako dowolny kolor.

Jeśli do gry chcemy zaprosić młodszych graczy, to instrukcja zaleca ograniczenie użycia kości tylko do jednej.

ZAKOŃCZENIE GRY

Pojedyncza runda kończy się z chwilą, gdy gracz jako pierwszy pozbędzie się swoich kart z ręki. Zdobywa wtedy 1 punkt, co sygnalizuje poprzez wzięcie karty punktów i umieszczenie jej przed sobą.

Zakończenie gry następuje w chwili, gdy ktoś zdobędzie 3 punkty.

WRAŻENIA

Każdy kto miał kontakt choć z jednym z tytułów z tej serii wie, że w małym, niepozornym pudełeczku pod przykrywką talii kart z minimalną szatą graficzną skrywa się niezła petarda. Nie inaczej jest w przypadku dzisiejszej bohaterki, czyli Gry w kolory. Oj tak, nasz mózg rozgrzewając się zmieni nie raz swój kolor.

Oczywiście zasady są proste i wytłumaczymy je dosłownie w kilka chwil. Jednakże już sama rozgrywka wymaga skupienia, koncentracji i przede wszystkim dobrej spostrzegawczości. Musimy bowiem na kartach na ręce odnaleźć szybko te, które pasują do warunków wyrzuconych na kostkach. 

I tu się zaczynają maleńkie schody. Bowiem karty to totalny miszmasz kolorystyczny. Trzeba więc szybko wybrać te kolory, które nam wolno/nie wolno wyłożyć. Jednakże trzeba być uważnym bo błąd będzie bardzo kosztowny i może nas pozbawić szansy na wygraną.

Skoro w rozgrywce pojawiają się kości, to łatwo się domyślić, że wniosą one do całej zabawy losowość. To rzuty kośćmi wyznaczają nam zasady wyrzucania kart z ręki. Nie mamy wpływu na to, co na nich wyskoczy. Jednakże to my w każdej chwili możemy decydować jakie kości dobierzemy do rzutu. Musimy bowiem pamiętać, że mamy dwa rodzaje kości. Jedne wskazują jakie kolory mają się znaleźć na kartach, a drugie zawierają informacje jakich kolorów na kartach mamy unikać.

Mając tę wiedzę, warto z niej korzystać, bowiem w zależności od tego jakie karty mamy na ręce warto wybierać takie a nie inne kości. Słowem takie, które zwiększą nasze szanse na pozbycie się kart z ręki.

Nie od dziś wiadomo, że losowość podkręca regrywalność danego tytułu. Gra w kolory może być o nią bezpieczna. Spora talia kart plus cztery różne kości ją gwarantują.

Szybkie i emocjonujące gry oparte na spostrzegawczości mają to do siebie, że im więcej ludzi do nich zasiądzie, tym więcej emocji wywołają ale też pojawi się więcej zamieszania. Nie inaczej jest z Grą w kolory. Skaluje się bardzo dobrze w każdym układzie jednakże przy maksymalnym (7osobowym) składzie możemy się trochę pogubić. My najczęściej grywamy w 3-4 osoby i w takim układzie dostajemy przyjemną i wystarczająco emocjonującą rozgrywkę. 

Wspomniałam już, że Gra w kolory to szybka gra. Czas pojedynczej rozgrywki mieści się w kwadransie. Idealnie szczególnie, że na jednej partii raczej nigdy się nie kończy. 

Prostota zasad sprawia, że do zabawy można zaprosić najmłodszych graczy. Dolna granica wieku to 6 lat. Myślę, że jest ona dobrze określona. Młodsze dzieci o ile sobie poradzą z kolorami, to mogą nie dać sobie rady z presją czasu i pokojarzeniem warunków wyrzuconych na kościach z kartami posiadanymi na ręce. 

Podsumowując: jeśli szukacie szybkiej gry na rodzinne wieczory czy spotkania ze znajomymi, lubicie tytuły oparte na spostrzegawczości i nie boicie się ferii kolorów, to musicie koniecznie spróbować Grę w kolory. Dla nas to jeden z ciekawszych tytułów w serii. 

PLUSY:

+ proste zasady,
+ błyskawiczna rozgrywka,
+ efekt "zagrajmy jeszcze raz",
+ można zagrać nawet w 7 osób,

MINUSY:

- gra potrafi trochę zestresować.



Liczba graczy: 2-7 osób
Wiek: od 6 lat
Czas gry: ok. 15 minut
Rodzaj gry: gra karciana, 
gra rodzinna,
 gra edukacyjna
gra na spostrzegawczość
gra na refleks
Zawartość pudełka:
* 60 kart kolorów, 
* 15 kart punktów,
* 4 kostki,
* 1 instrukcja.
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Cena: 30-45 zł (IV 2022 r.)
Autor: Pierre Bellet
Projekt graficzny: Aurlien Jeanney

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Nasza Księgarnia- gry za przekazanie egzemplarza do recenzji.

Galeria zdjęć:




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz