Strony

niedziela, 20 lutego 2022

Logiquest Wsiąść do pociągu Zmiana toru - recenzja łamigłówki logicznej od Wydawnictwa Rebel.

„Z nadejściem XX wieku następuje rozwój sieci kolejowej - podróżowanie między większymi miastami zajmuje zaledwie kilka dni. Przewóz towarów jeszcze nigdy nie był taki szybki i tani, więc pracownicy stacji rozrządowych mają pełne ręce roboty. Drużyny manewrowe na czele z inżynierami robią, co mogą, aby ustawić wagony towarowe wypełnione drewnem, węglem i stalą na odpowiednie tory."

Czy to wprowadzenie do kolejnej odsłony kolejowego hitu Alana R.Moona, czyli cyklu gier Wsiąść do pociągu (recenzowaliśmy np. Amsterdam)? I tak i nie! Bohaterką niniejszej recenzji jest łamigłówka logiczna nawiązująca do gier z serii Wsiąść do pociągu. Logiquest Wsiąść do pociągu Zmiana toru to trzecia już łamigłówka z serii Loqiquestów. U nas dostępna dzięki Wydawnictwu Rebel. Czy bycie manewrowym to przyjemna rola? A może to krew, pot i łzy? Przekonajcie się. Zapraszamy do lektury recenzji.




CO ZAWIERA GRA

Klasycznie już, jak w przypadku poprzednich dwóch tytułów z serii (czyli Zip City i Shadow Glyphs) całość łamigłówki znajdziemy w tekturowym pudełku takim jak w przypadku marketowych gier. W środku pudełka zobaczymy przede wszystkim plastikową stację rozrządową pełniącą rolę planszy dla łamigłówki jak i pudełka do przechowywania elementów. Do tego dołączone jest 40 kart zadań, 2 lokomotywy, 2 zepsute tory, 5 wagonów (czerwony, żółty, zielony, niebieski i czarny) oraz instrukcja.

Karty zadań skrywają w sobie zadania podzielone na 4 stopnie trudności (po 10 kart na każdy poziom: początkujący, średniozaawansowany, zaawansowany, mistrzowski). Karty na każdy poziom trudności poza kolejnymi cyframi mają też inny kolor.

Wykonanie wszystkich komponentów jest na wysokim poziomie. Dostajemy sporo plastiku dobrej jakości dzięki czemu łamigłówka powinna przetrwać niejedną rozgrywkę.

CEL GRY

Naszym zadaniem jest ustawienie załadowanych wagonów na odpowiednich torach i punktualne odprawienie lokomotyw ze stacji. Trzeba to zrobić wykonując możliwie jak najmniej ruchów. Nie dajcie się zwieść – to nie jest takie proste zadanie, bo wagony rzadko kiedy stoją na odpowiednim torze.

PRZYGOTOWANIE GRY

Przystępując do łamigłówki musimy wybrać kartę zadania z wybranego poziomu trudności. Na pozycjach początkowych na stacji rozrządowej umieszczamy lokomotywy, wagony i zepsute tory tak, jak to przedstawiono na schemacie na karcie zadania. I tyle. Czas wyprawić pociągi w trasę!
PRZEBIEG GRY

W grze chodzi o to, aby rozwiązać łamigłówkę z karty zadania, wykonując jak najmniej ruchów.

Każdy tor jest podzielony na odcinki – są one dla nas informacją o tym, ile lokomotyw i wagonów się na nim zmieści. Jeden odcinek odpowiada jednej lokomotywie czy jednemu wagonowi.

Ruch rozpoczyna się zawsze od lokomotywy (jeśli na stacji są dwie lokomotywy, to wybieramy którą się ruszymy. Ruch lokomotywy to ruch ciągły – przesuwamy ją do przodu lub do tyłu wzdłuż toru. W trakcie takiego ruchu nie wolno nam podnosić lokomotywy czy wagonów stojących na torach (zresztą konstrukcja nam to uniemożliwi). Jeśli musimy dokonać skrętu, to nie może to być skręt ostry (czyli taki o kącie rozwartości poniżej 90 stopni).

Przed lub po ruchu lokomotywy można do niej przyłączyć wagony lub drugą lokomotywę. Muszą się one znajdować bezpośrednio za lokomotywą lub przyłączonym wagonem. Od chwili takiego połączenia porusza się cały pociąg, chyba że dokonamy odłączenia pojedynczych wagonów bądź lokomotywy. Ważna uwaga: przyłączanie/odłączanie wagonów to akcja darmowa, nie wlicza się do limitu ruchów.

Aby prawidłowo rozwiązać łamigłówkę musimy zmieścić się w konkretnej liczbie ruchów określonej na karcie. Mamy zawsze 3 liczby ułożone od tej będącej najmniejszą liczbą ruchów do największej dozwolonej.

ZAKOŃCZENIE GRY

Jak to już jest z łamigłówkami logicznymi nie ma z góry określonego momentu zakończenia zabawy. Możemy to zrobić kiedy chcemy – po wykonaniu jednego, kilku lub wszystkich zadań.

WRAŻENIA

Jeśli w Logiquest Wsiąść do pociągu Zamiana toru szukacie klimatu rodem z kultowej już gry Wsiąść do pociągu, to musimy Was zmartwić. Tutaj go nie znajdziecie. Bowiem mamy do czynienia z łamigłówką logiczną opartą tematem na Wsiąść do pociągu. I to jedyne podobieństwo łączące te dwa tytuły. Temat pociągów, wagonów i torów.

Tak jak w pudełkowym Wsiąść do pociągu za pomocą lokomotyw i wagonów tworzyliśmy połączenia pomiędzy konkretnymi miastami z naszych biletów, tak w LQ Wsiąść do pociągu naszym zadaniem jest ustawienie wagonów na odpowiednich torach przy wykorzystaniu możliwie jak najmniejszej ilości ruchów. Przed takim wyzwaniem stawia nas ta łamigłówka logiczna. Ot taka prosta zasada zabawy. Jednocześnie trudność zadań jest stopniowana. Początkowe zagadki może nie rozgrzeją naszych szarych komórek do czerwoności, ale kolejne poziomy nieźle nas już wymęczą. Problemem będzie nie tyle samo znalezienie rozwiązania, ile to czy uda nam się zmieścić w wymaganym przedziale ruchów. To może być już wyzwaniem. 

Skalowalność: podobnie jak w przypadku pozostałych dwóch tytułów z serii (Zip City i Shadow Glyphs) także i bohaterka dzisiejszej recenzji adresowana jest do jednego gracza. Wcielamy się tutaj jednoosobowo w rolę dyżurnego manewrowego i musimy pokierować ruchem pociągów. Oczywiście nikt nam nie zabroni pochylić się nad łamigłówką w większym gronie. My osobiście lubimy sobie siadać w dwójkę czy trójkę nad takimi łamigłówkami. 

Cała seria adresowana jest do graczy od 8 roku życia i zgadzamy się z taką dolną granicą wieku. Trzeba trochę kombinować więc dobrze mieć już choć trochę opanowane logiczne myślenie i przewidywanie konsekwencji naszych ruchów. 

Chyba na żadnym pudełku z łamigłówkami logicznymi nie znajdziemy przewidywanego czasu rozgrywki. Bowiem nie ma takiego oszacowania. To od nas zależy, czy przysiądziemy na chwilkę rozwiązać jedno czy dwa zadania czy też pochylimy się nad nią na dłużej i "pykniemy" wszystkie zadania z danego poziomu. 

Łamigłówki logiczne zawsze powodują wątpliwości czy też pytania o regrywalność. W końcu mają ograniczoną ilość zadań. Nie oznacza to jednak, że to pozycja jednorazowa. O ile może te łatwiejsze zagadki zostaną nam gdzieś w pamięci, to raczej wszystkich nie zapamiętamy. Szczególnie jeśli lubimy różnorodne łamigłówki logiczne i mamy ich sporo w domu a co za tym idzie grywamy w różne tytuły a nie w kółko w ten sam. 

Kwestią kontrowersyjną jest sam tytuł gry. Osobiście daleko byłabym od stwierdzenia, że ta gra to żerowanie na znanej serii Wsiąść do pociągu. Powiem więcej, że dzięki temu zabiegowi, parę osób dotrze do tego typu gier - łamigłówek, których coraz więcej na rynku. Uważamy, że to znakomita rozrywka umysłowa. 

Podsumowując, Logiquest Wsiąść do pociągu Zmiana toru, to kawał dobrej łamigłówki, przy której mamy szansę po prostu pomyśleć. Może nie jest specjalnie wymagająca, ale zrobienie zadania na trzy gwiazdki to nie jest takie hop siup. Dlatego Warto sprawdzić i się przekonać, czy bylibyśmy dobrymi dróżnikami czy też zawiadowcami stacji podejmując się rozwiązania tych 40 zadań, jakie znajdziemy w grze.

PLUSY:

+ znakomite wydanie,
+ bardzo proste zasady,
+ elastyczny czas rozgrywki,
+ różne poziomy trudności zagadek,
+możliwość spakowania elementów do środka plastikowej planszy,

MINUSY:

- ograniczona ilość zadań
- kiepskiej jakości pudełko (wada całej serii Logiquest)



Liczba graczy: 1 osoba
Wiek: od 8 lat
Czas gry: nieustalony
Rodzaj gry: łamigłówka logiczna
Zawartość pudełka:
* plastikowa stacja rozrządowa,
* 40 kart zadań,
* karta pomocy,
* 2 lokomotywy,
* 5 wagonów,
* 2 zepsute tory,
* instrukcja do gry.
Wydawnictwo: Rebel
Cena: 73 - 110 zł (II 2022r)

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Rebel za przekazanie łamigłówki do recenzji.



Galeria zdjęć:




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz