Strony

niedziela, 10 grudnia 2023

Między półkami – recenzja książkowej układanki od wydawnictwa Rebel

W naszym domu poza grami królują książki. Zgromadzone są głównie w pokoju Marysi (uwielbia swoją domową bibliotekę książek wszelakich). Raz na jakiś czas wyciąga wszystkie książki, żeby je uporządkować. Zmienia układ, przestawia między regałami. Obserwując ją z boku można stwierdzić, że te porządki to niezła łamigłówka.

Bohaterka dzisiejszej recenzji, czyli Między półkami to właśnie taka gra-łamigłówka o układaniu książek. Książkowa układanka z portfolio wydawnictwa Rebel. Czy porządkowanie książek na półce będzie przyjemnością? A może to tylko przykry obowiązek? Zapraszamy do lektury naszej recenzji.




Recenzja jest efektem współpracy recenzenckiej/współpracy reklamowej z Wydawnictwem. Wydawnictwo nie miało wglądu w tekst przed jego publikacją, ani wpływu na naszą opinię o grze.

CO ZAWIERA GRA

W pudełku wielkości większej i bardziej opasłej książki znajdziemy sporą ilość komponentów. Przede wszystkim będzie to talia 40 kart z zadaniami, 12 drewnianych i różnokolorowych książek (z literkami od A do L na grzbietach), 2 półki, figurka kotka i doniczka z poziomicą. Do tego wszystkiego dostajemy instrukcję w postaci karty (takiej jak ta z zadaniem).

Łamigłówki na kartach podzielone są na 4 poziomy trudności. Najprostszych jest zaledwie 7, zadań z dwiema gwiazdkami mamy 10 , trzeci poziom to 14 kart zadań a najtrudniejsze wyzwania umieszczono na 9 kartach.

Rzut oka na pudełko wystarczy, żeby zauważyć, że w środku czekają na nas bardzo solidnie wykonane elementy. I tak właśnie jest. Książki, półki, kotek i doniczka z poziomicą zrobione są bardzo estetycznie. Do złudzenia przypominają elementy będące wyposażeniem domków dla lalek. Fajnym elementem pudełka jest przezroczysta część pokazująca zdecydowaną większość jego zawartości.

Na uwagę zasługuje także wnętrze pudełka w postaci plastikowej wypraski fantastycznie porządkującej wszystkie komponenty. Miejsca na książki mają literki odpowiadające tym z grzbietów książek. Pozwala to na bardzo szybkie włożenie wszystkiego do pudełka.

CEL GRY

Nasze wyzwanie polega na tym, żeby ułożyć na dolnej półce książki wskazane na karcie zadania tak, żeby górna półka położona na nich była równoległa do podłoża. Brzmi prosto, ale uwierzcie nam, że nie zawsze tak prosto będzie znaleźć właściwe rozwiązanie zadania.

PRZYGOTOWANIE GRY

Naszą iście biblioteczną łamigłówkę przygotujemy dosłownie w chwilkę. Wystarczy po prostu wyjąć z pudełka wszystkie komponenty i położyć je przed sobą.

PRZEBIEG GRY

Książkowa układanka polega na rozwiązywaniu zadań z poszczególnych kart. Zatem zaczynamy od wybrania karty zadania, położenia jednej z półek na płaskiej powierzchni a następnie dobrania książek wskazanych na karcie.

Teraz trzeba wszystko umieścić na dolnej półce, układ przykryć drugą półką i sprawdzić, czy trzyma ona poziom. Do tego użyjemy słodkiej doniczki z kwiatkami a pomiędzy nimi wbudowaną mini poziomicą. Jeśli bąbelek w poziomicy znajdzie się między 2 środkowymi liniami to nasza półka jest umieszczona w poziomie.

Porządkowanie naszej biblioteczki rządzi się pewnymi zasadami:

I. Co najmniej 2 książki muszą dotykać górnej półki

II. Niektóre karty zadań mają specjalne symbole wskazujące określoną liczbę książek lub książki z określoną literą, które musimy ułożyć w pionie, poziomie albo jedna na drugiej.

III. Symbol ze strzałkami i przekreślonym kołem umieszczony między dwiema konkretnymi książkami (z danymi literami na grzbiecie) to wskazówka mówiąca o tym, że wskazane książki nie mogą do siebie przylegać.

IV. Gdy na karcie zadania zobaczymy kota oznacza to, że musimy go umieścić na jednej książce i między dwoma innymi.

Na odwrocie każdej karty znajduje się przykładowe rozwiązanie zadania, choć nie oznacza to, że nie może być innego, o czym wspomina sama instrukcja.

ZAKOŃCZENIE GRY

Między półkami nie ma w zasadzie narzuconego początku i końca zabawy. Naszą książkową układankę możemy zacząć od pierwszego zadania ale równie dobrze może to być dowolnie wybrana karta.

Nie ma także jasno wskazanego końca zabawy (oczywiście maksymalna ilość łamigłówek jest ograniczona do 40) – możemy skończyć po kilku, albo zrobić sobie maraton i spróbować rozwiązać wszystkie 40 zadań.

WRAŻENIA

W naszym domu od dawna goszczą łamigłówki wszelakie. Mamy całkiem pokaźną kolekcję Smart Games (od Iuvi Games), kilka szerzej nieznanych łamigłówek Professor Puzzle i sporo układanek logicznych Think Fun. Bohaterka dzisiejszej recenzji dołącza do tej kolekcji (i do kilku innych łamigłówek od Rebela).

Między półkami to książkowa układanka z prostymi zasadami. W zasadzie wszystko co musimy zrobić, zawarte jest na każdej karcie z zadaniem. Wystarczy się skupić i spróbować je znaleźć. Prawidłowa odpowiedź znajduje się na drugiej stronie karty. Warto jednak zaznaczyć, że ta wskazana niekoniecznie musi być jedyną właściwą. Nam nie raz zdarzyło się ułożyć książki i półki inaczej niż na pokazanym rozwiązaniu i nadal półka trzymała poziom i wszystko było ułożone zgodnie z zadaniem.

Porządkowanie książek na regaliku stanowi niezłą gimnastykę umysłu ale i świetne ćwiczenie planowania i wyobraźni przestrzennej. Do tego w miłym, książkowym klimacie.

Skalowalność: książkowa łamigłówka adresowana jest do minimum 1 osoby. Przeważnie takie łamigłówki układamy samodzielnie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przy gimnastyce umysłowej towarzyszyć np. dzieciom. My bardzo lubimy przyglądać się naszemu Jaśkowi układającymi łamigłówki.

Nie można nie wspomnieć o cudownym wydaniu łamigłówki. Te drewniane elementy naprawdę robią wrażenie. Książki duże, małe, grube, cienkie. I jeszcze ten kotek i doniczka z kwiatkami pełniąca rolę poziomicy. Aż chce się tym pobawić. Takie wykonanie nie jest codziennością w tego typu grach.

Jak to już jest w przypadku różnych łamigłówek ciężko jest określić czas zabawy. Wszystko zależy od tego czy siądziemy do kilku zadań czy też będziemy chcieli przejść cały poziom a może od razu rozwiązać wszystkie zagadki. Pudełkowy czas Między półkami to 10 minut.

Między półkami przeznaczone jest dla graczy w wieku minimum 8 lat. Wszystko zależy jednak od danego ośmiolatka. Dla takich, które nie miały kontaktu z łamigłówkami książkowa układanka może być wyzwaniem. 

Jednakże te, które grają w gry logiczne lub są pasjonatami łamigłówek wszelakich mogą sobie bez problemu poradzić z większością, jak nie ze wszystkimi zadaniami. Nie da się ukryć, że większość z nich jest stosunkowo prosta. To nie koniecznie musi być wada, bowiem Między półkami można pokazać dzieciakom (czy też nieobeznanym z łamigłówkami dorosłym), które chcemy zachęcić do takiego rodzaju gimnastyki umysłu.

Podsumowując: jeśli lubicie rożnego rodzaju łamigłówki logiczne, ale nie koniecznie zależy Wam na tych będących mózgożerami to rzućcie okiem na bohaterkę dzisiejszej recenzji. Jeśli jesteście miłośnikami książek, to koniecznie poznajcie Między półkami. Klimatyczność łamigłówki master level. My bardzo lubimy do niej wracać i relaksować się przy niej po trudach codzienności.

PLUSY:

+ prostota zasad 
+ wysoka jakość wykonania
+ klimatyczna układanka dla miłośników książek

MINUSY:

- zagadki nie są zbyt wymagające (mało jest bardzo trudnych)




Liczba graczy:  od 1  osoby
Wiek: od 8lat
Czas gry:  ok 10 minut
Rodzaj gry: łamigłówka logiczna, 
Zawartość pudełka:
* 40 kart z zadaniami,
* 12 drewnianych książek, 
* 2 drewniane półki,
* kot,
* poziomica,
* instrukcja 
Wydawnictwo: Rebel
Cena: 72  93 zł (XII 2023 r.)

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Rebel za przekazanie gry do recenzji.



Łamigłówkę Między półkami kupicie w sklepie Rebel.

Galeria zdjęć:






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz