Strony

piątek, 10 lutego 2023

Lucky Jack - recenzja szalonej gry karcianej wydawnictwa Muduko.

Kasyna od zawsze fascynowały ludzi. Łut szczęścia, szansa od losu na szybkie dorobienie się, dreszczyk emocji… To tylko nieliczne skojarzenia z tym pojęciem. Sama pamiętam jak będąc w liceum na wakacyjnym obozie na Lazurowym Wybrzeżu żałowałam, że nie mogę choć wejść i rzucić okiem na kasyno w Monte Carlo. Niestety wiek nie pozwalał na przekroczenie progu. Udało mi się jedynie wejść do holu i to co pamiętam, to dźwięk monet wypadających z automatów.

Dlaczego o tym wspominam? Otóż ostatnimi dniami na rynku pojawiła się gorąca nowość od Wydawnictwa Muduko w postaci szalonej karcianki Lucky Jack. Przenosi nas ona właśnie do największych kasyn świata z ich automatami wyrzucającymi sekwencje symboli. Czy w domowym zaciszu poczujemy taki dreszczyk emocji jak w kasynie? A może to będzie tylko przerzucanie się kartami? Przekonajcie się sami. Zapraszamy do lektury recenzji.




Recenzja jest efektem współpracy recenzenckiej/współpracy reklamowej z Wydawnictwem. Wydawnictwo nie miało wglądu w tekst przed jego publikacją, ani wpływu na naszą opinię.

CO ZAWIERA GRA

W małym pudełeczku, takim wielkości Wirusa, znajdziemy talię kart Lucky Jack. Na 84 kartach znajdziemy 7 symboli znanych z automatów w kasynach, a mianowicie cytrynki, wiśnie, diamenty, koniczyny, dzwonki, winogrona czy siódemki (po 12 kart z każdym symbolem). Do tego wszystkiego jest jeszcze 6 dwustronnych kart pomocy – na jednej stronie karty jest skrót zasad a na drugiej tabela pokazująca wartość poszczególnych symboli. Całość dopełnia krótka instrukcja precyzyjnie tłumacząca zasady gry.

CEL GRY

Celem zabawy jest rozbicie banku poprzez jak najszybsze odrzucanie kart tak, aby na ręce zostały nam 3 (Jackpot) lub 4 karty (podwójny Jackpot) z tym samym symbolem.

PRZYGOTOWANIE GRY

Przygotowanie zabawy jest niemal tak proste, jak pociągnięcie za rączkę automatu w kasynie. Tasujemy kilka razy wszystkie karty i rozdajemy każdemu uczestnikowi zabawy po 7 kart. Pozostałe karty układamy w stosie na środku stołu tworząc pulę bieżącego rozdania.

Wszystko gotowe. Możemy testować nasze szczęście.
PRZEBIEG GRY

Gra przebiega w turach. Na początku każdej z nich gracz rozpoczynający rozdanie odkrywa kartę z wierzchu puli i kładzie ją na środku stołu symbolem do góry.

W swojej turze gracz decyduje się na jedną z czterech możliwości:

(I) Odrzuca kartę z takim samym symbolem, jak na wierzchu stosu,

(II) Odrzuca kartę z symbolem o wyższej wartości niż widniejący na karcie (zgodnie z rozpiską na karcie pomocy),

(III) Odrzuca kartę z symbolem o niższej wartości i dobiera na rękę 2 karty z puli,

(IV) Nie odrzuca żadnej karty (nie chce lub nie może) i dobiera 1 kartę z puli. Następnie może ją wziąć na rękę lub odrzucić. Odrzuconą kartę może przechwycić inny gracz krzycząc „BIORĘ”.

Jeśli podczas gry w puli skończyły się karty, trzeba kilkakrotnie przetasować wszystkie odrzucone karty, stworzyć z nich nową pulę zakrytych kart i odwrócić wierzchnią kartę tworząc nowy stos kart odrzuconych.

Dla tych, którzy wolą videoinstrukcję podrzucamy link to takowej opracowanej przez wydawcę:


ZAKOŃCZENIE GRY

Pojedyncze rozdanie kończy się z chwilą, gdy jednemu z graczy zostanie na ręce (co zakomunikuje wykładając go na stół) JACKPOT, czyli zestaw 3 kart z identycznym symbolem lub PODWÓJNY JACKPOT, czyli układ 4 takich samych kart. Taki gracz otrzymuje punkty zgodnie z wartościami symboli podanymi w tabelce.

Gra kończy się w momencie zakończenia ustalonej przez graczy liczby rozdań. Można rozegrać ich od 3 do 5.

Zwycięzcą zostaje gracz, który otrzyma najwięcej punktów.

WRAŻENIA

Są takie gry, które od pierwszej rozgrywki kończą się silnym syndromem "jeszcze raz". Lucky Jack z pewnością do nich należy.

Zasady gry są wręcz banalne - do wytłumaczenia dosłownie w kilka chwil. Największą trudność może sprawić jedynie zapamiętanie wartości poszczególnych kart, ale jest na to rozwiązanie w postaci karty pomocy. Na jej jednej stronie jest tabelka pokazująca wartość poszczególnych symboli, więc spoglądając na nią wiemy, które symbole mają większą a które mniejszą rangę. 

Przewidywanie zamiarów przeciwników, blefowanie, kuszenie losu - to wszystko zafunduje nam ta mała karcianka. Małe pudełeczko skupia w sobie niesamowite emocje. Rozgrywkom towarzyszą salwy śmiechu, gdy ktoś wyrzuci Jackpota i jęki zawodu, gdy inny gracz uprzedzi kogoś, kto już za chwilkę rzuciłby Podwójnym Jackpotem. 

Rozgrywka w Lucky Jack jest niemal tak samo szybka jak pociągnięcie za rączkę automatu w kasynie i oczekiwanie na wypadające monety. Jedne partie mogą się skończyć szybciej, inne potrwają dłużej. Tak czy siak czas gry zamknie się maksymalnie w 15 -20 minutach. 

Do emocji rodem z kasyna można zaprosić od 2 do 6 osób. Skalowalność gry jest dobra w każdym układzie. Jednak im więcej graczy, tym większe emocje. Bo większe prawdopodobieństwo, że ktoś pierwszy wyrzuci tego Jackpota chwilkę przed tym, jak ktoś inny rzuciłby wysoko punktowego podwójnego. Rozgrywki w 4 osoby (bo w tyle najwięcej udało się nam zagrać) takie właśnie były. 

W grze z całą pewnością sporą rolę odgrywa losowość. Często narzekamy na nią w różnych naszych recenzjach, ale tym razem tak nie będzie. To taka oczywista i nie rzucająca się w oczy losowość, jak to bywa w jednorękich bandytach. Raz karta podejdzie, raz nie. Przecież w Lucky Jack mamy sprawdzić czy mamy szczęście w kartach. 

Dzięki losowości regrywalność tego tytułu mamy zapewnioną. Z resztą gra od pierwszych rozgrywek uzależnia niczym hazard. 

Podsumowując: jeśli szukacie szybkiej, emocjonującej i banalnej w zasadach gry dającej rozrywkę i odskocznię od trudów codzienności to koniecznie musicie poznać Lucky Jack. My zakochaliśmy się w tej grze od pierwszego zagrania. 

PLUSY:


+ bardzo proste zasady,
+ świetna mechanika,
+ wywołuje syndrom jeszcze jednej partii,
+ spora regrywalność,
+ krótki czas rozgrywki.

MINUSY:


- sporo losowości (jakby na to nie patrzeć).




Liczba graczy: 2-6 osób
Wiek: od 8 lat
Czas gry: ok. 20 minut
Rodzaj gry: 
gra karciana, 
gra imprezowa
Zawartość pudełka:
* 84 karty,
* 6 kart pomocy,
* instrukcja do gry.
Wydawnictwo: Muduko
Autor: Richard Brault, 
Pascal Thoniel
Ilustracje: Jay Fletcher
Cena: 30-45 zł (II 2023 r.)

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Muduko za przekazanie egzemplarza gry do recenzji. 

Muduko

Galeria zdjęć:





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz