Strony

piątek, 2 grudnia 2022

Podziel To - recenzja sprytnej karcianki wydawnictwa Muduko.

Podziel to jest dla nas grą w jakiś sposób wyjątkową. Poznaliśmy ją odwiedzając wydawnictwo Muduko w podkrakowskim Podłężu. Co prawda jeszcze w innej oprawie graficznej, innym tytułem. Ale to akurat nieważne. Wiedzieliśmy, że i jedno, i drugie ulegnie zmianie. 

Nie będziemy ukrywać, że gra od razu nam się spodobała i wywołała masę pozytywnych emocji. Trzymaliśmy zatem mocno kciuki za jak najszybsze polskie wydanie. Troszkę to trwało, ale w końcu mamy swój piękniusi egzemplarz z fantastycznie dobranym tytułem. Poznajmy zatem Podziel to.




CO ZAWIERA GRA

W małym pudełeczku znajdziemy sporą ilość kart w kilku kategoriach: karty z liczbami o wartości od 1 do 10, karty jokerów, karty wyboru i karty podziału. Do tego zwięzła instrukcja tłumacząca zasady gry, z dużą ilością praktycznych przykładów obrazkowych.

Zawartość pudełka spokojnie schowamy do większego lnianego czy strunowego woreczka i zabierzemy ze sobą dosłownie wszędzie.

CEL GRY

Celem graczy jest zebranie jak najwięcej kart każdego typu. Tylko w takim układzie uda im się zdobyć za nie punkty. Trzeba wykazać się sprytem i pokerową twarzą, żeby nie zdradzić innym na czym nam zależy.

PRZYGOTOWANIE GRY

Każdy gracz otrzymuje zestaw karty wyboru w wybranym przez siebie kolorze – w takim zestawie będą 3 karty (z białym, czarnym i niebieskim awersem). Karty z liczbami i jokerami tasujemy i tworzymy z nich zakryty stos. Losowo wybieramy pierwszego gracza - otrzymuje on dwie karty podziału.

To wszystko. Można zacząć szaloną zabawę.

PRZEBIEG GRY

Gra trwa kilka rund.

Na początku rundy gracz dzielący odkrywa ze stosu 7 (przy 2-3 graczach) lub 9 kart (przy 4 osobach) i układa je w kolejności ich odkrywania w rzędzie od lewej do prawej strony (stroną z wartością karty do góry).

Następnie nadchodzi moment podzielenia (stąd tytuł gry) kart na 3 strefy (białą, czarną i niebieską) - to ile kart znajdzie się w każdej z nich zależy od dzielącego. W danej strefie musi być przynajmniej 1 karta. W grze w 2 osoby po podzieleniu kart drugi gracz wybiera jedną ze stref i odkłada ją na stos kart odrzuconych.

Pora teraz na wybór stref: każdy gracz w tajemnicy przed innymi wybiera jedną z dostępnych stref. W tym celu umieszcza przed sobą zakrytą kartę wyboru w kolorze wybranej strefy. Gdy wszyscy gracze podejmą decyzję trzeba odsłonić karty wyboru.

Następuje moment zdobywania kart – możliwe są tutaj 3 sytuacje:

(I) Nikt nie wybrał danej strefy – należy wtedy odrzucić wszystkie znajdujące się w niej karty na stos kart odrzuconych.

(II) Tylko jeden gracz wybrał strefę – brawo dla niego! Zdobywa wszystkie znajdujące się w niej karty i umieszcza je okryte przed sobą w taki sposób, by inni gracze widzieli ile ma kart i o jakich wartościach. Kartę jokera trzeba umieścić w jednej z wcześniej wyłożonych kolumn przypisując mu konkretną wartość.

(III) Kilku graczy wybrało tę samą strefę
– dalsze działanie zależne jest od ilości kart w wybranej strefie:

a) Jeśli są w niej minimum 3 karty to dzielący musi dokonać ich podziału na 3 strefy i wszyscy gracze, którzy wcześniej wybrali tę samą grupę ponownie dokonują wyboru stref i zdobywają z nich karty.

b) Jeśli w wybranej strefie są 2 karty musimy je podzielić na 2 strefy (białą i niebieską) i wszyscy gracze, którzy wcześniej wybrali tę samą grupę ponownie dokonują wyboru stref i zdobywają z nich karty.

c) Jeśli w strefie jest tylko 1 karta to nikt jej nie zdobywa – trafia ona na stos kart odrzuconych, a gracze którzy ją wybrali nie otrzymują żadnych kart.

W grze 4 osobowej może zdarzyć się sytuacja, w której dwóch graczy wybierze jedną strefę a dwóch innych drugą. Wtedy karty z niewybranej strefy odrzucamy na stos kart odrzuconych i powtórzyć podział, wybór stref i zdobywanie z nich kart.

Pojedyncza runda dobiega końca w chwili gdy wszyscy gracze zdobyli karty z wybranej przez siebie strefy lub nie ma już kart do podziału pomiędzy graczy.

ZAKOŃCZENIE GRY

Gra w Podziel to kończy się z chwilą zakończenia rundy, po której nie na już więcej kart w stosie (w grze 4 osobowej w takiej rundzie zostanie wyłożone 7 a nie 9 kart).

Należy teraz przeliczyć karty posiadane przez każdego gracza rozpoczynając od karty o wartości 1. Gracz posiadający najwięcej kart danej wartości bierze jedną z nich i umieszcza przed sobą na dowód wygrania takiego rodzaju kart. W przypadku remisu remisujący gracze biorą po jednej takiej karcie.

Po podliczeniu 10 kolumn gracze sumują punkty (wartości) ze zdobytych kart.

Zwycięzcą zostaje ta osoba, która zgromadzi największą liczbę punktów. W przypadku remisu laur zwycięstwa przypadnie w udziale graczowi posiadającemu kartę z najniższą wartością.

WRAŻENIA

Podziel To
to karcianka z prostymi, wręcz banalnymi zasadami. Dzielimy wszystkie dostępne karty na 3 strefy i w sekrecie przed innymi wybieramy tę, którą podpowiada nam intuicja. Brzmi prosto, prawda? Ale nie dajcie się zwieść. Moment wyboru strefy trzeba przemyśleć i przede wszystkim zachować przy tym pokerową twarz, żeby nie skusić innych graczy do takiego samego wyboru. Nie ma tutaj jednej skutecznej metody. Czasem strefa z małą ilością kart będzie tą pożądaną przez wszystkich a innym razem będziemy się bić o tę najliczniejszą. Podejmując decyzje warto obserwować przeciwników i starać się domyślić, jaką strategię przyjęli. Należy jednak pamiętać o jednym. Wszyscy mogą blefować. I weź to człowieku odgadnij. 

Do zabawy w Podziel To można zaprosić od 2 do 4 osób. Skalowalność wygląda tak, że gra zdecydowanie zyskuje przy większej ilości osób. W dwójkę jest jakoś tak nudno. Jest zdecydowanie większa szansa, że każdy weźmie coś dla siebie. Jakoś tak wtedy rozgrywka staje się mniej emocjonująca. W 3 i 4 osoby jest już zdecydowanie lepiej. Trzeba pokombinować i trochę poblefować. 

Podziel To
jest adresowane do graczy od 7 roku życia. Nie trzeba tutaj za bardzo liczyć. Może z wyjątkiem podliczania punktów na koniec gry, ale tutaj będzie można się zdać na starszego gracza np. w postaci rodzica. 

Karcianki to przeważnie szybkie gry. Nie inaczej jest z Podziel To. Rozgrywka zajmie nam mniej niż 30 minut. Idealnie na popołudniowy relaks

Losowy dobór kart z liczbami, krótki czas rozgrywki i towarzyszące jej emocje sprawiają, że regrywalność tego tytuły jest bardzo wysoka. Z tego powodu może warto pomyśleć o zabezpieczeniu kart koszulkami, choć gdyby gra się jakoś szczególnie zużyła, to jej cena nie jest powalająca (dorwiemy ją za ok 33 zł), żeby nie można było kupić kolejnego egzemplarza.

Ostatnia strona instrukcji skrywa niespodziankę w postaci tabelki z wyzwaniami. Próba ich zrealizowania skłania do poszukiwania różnych strategii. Bowiem raz będziemy walczyć o 30 punktów na koniec gry zaś innym razem nie będziemy mogli przekroczyć 10 punktów. Oj podkręca to emocje i przenosi zabawę na inny poziom.

Na koniec kilka słów o oprawie graficznej gry. Już sam rzut oka na pudełko Podziel To wywołuje uśmiech na twarzy. Gra po prostu kipi kolorami, całą feerią kolorów. Uważne oko z pewnością zauważy tematyczne detale na kartach z cyframi. Np. 1 skrywa w sobie tematykę instrumentów muzycznych, 2 odwołuje się do emocji sportowych, 3 przenosi nas na kwietną łąkę z motylami, 4 ... a z resztą co ja Wam to będę zdradzać. Przyjrzyjcie się sami. 

Te radosne grafiki to dzieło polskiego artysty Jana Kallwejta, "którego prace charakteryzujące się ograniczoną paletą barw, prostymi formami i zagęszczoną kompozycją można podziwiać na okładkach książek, plakatach i muralach" (cytując za wydawcą). Ja się zakochałam w tych rysunkach.

Podsumowując: jeśli lubicie szybkie, emocjonujące i niebanalne karcianki to koniecznie musicie poznać Podziel To. Strategia, blef, emocje i syndrom "jeszcze raz" gwarantowane.

PLUSY:

+ bardzo proste zasady,
+ zmyślna mechanika,
+ duża regrywalność,
+ znakomita oprawa graficzna,
+ szybka rozgrywka.

MINUSY:

- blednie przy rozgrywkach 2-osobowych





Liczba graczy: 2-4 osób
Wiek: od 7 lat
Czas gry: ok. 25 minut
Rodzaj gry: gra strategiczna, 
gra karciana
Zawartość pudełka:
* 84 karty,
•instrukcja.
Wydawnictwo: Muduko
Cena: 35-45 zł (XII 2022 r.) 
Autor:  Igor Ganzha 
Ilustracje: Jan Kallwejt 

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Muduko za przekazanie egzemplarza gry do recenzji. 

Muduko
Galeria zdjęć:





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz