Strony

niedziela, 7 marca 2021

Planszowe Gram Prix 2021: zdradzamy Wam nasze głosy.

Tegoroczny plebiscyt Planszowe Gram Prix wielkimi krokami zbliża się ku końcowi. Na głosowanie zostało Wam już tylko mniej niż 2 dni także jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, to zachęcamy do szybkiego zastanowienia i oddania głosów.




Wybór laureatów w wielu kategoriach nie jest łatwy, sami mieliśmy problem z naszymi finalnymi "typami" w kilku kategoriach. Jak to dobrze, że w tym roku można oddać aż 3 głosy w każdej kategorii

Dziś chcemy Wam zdradzić tak na ostatnią chwilę naszych zwycięzców w tegorocznych kategoriach. Zatem przejdźmy do szczegółów:

Najlepsza Gra Planszowa

Co roku na naszym rynku pojawiają się setki nowych gier planszowych. I jak tu wybrać tą jedną jedyną najlepszą? Wybór nawet trzech tytułów nie jest taki prosty. W tym roku nasze głosy powędrowały na takie tytuły jak: Zaginiona wyspa Arnak, Pharaon i Watergate. 

Najlepsze rozszerzenie

Są ludzie, którzy uważają, że rozszerzenia do gier to zbędne dodatki. Nie da się jednak ukryć, że w przypadku wielu tytułów te dodatkowe karty, kafelki czy co tam się pojawia znacząco zmienia rozgrywkę. 
Dla nas takim rozszerzeniem z kategorii must have jest dodatek do Parku Niedźwiedzi Kolej na Grizzli. Jeśli nie macie, to musicie obowiązkowo naprawić ten błąd. 

Najlepsza gra dwuosobowa

Jeśli śledzicie naszego bloga to wiecie, że uwielbiamy gry dwuosobowe. Nie da się ukryć, że takie gry najczęściej trafiają na nasz stół. Szczególnie w tych pandemicznych czasach, kiedy spotkania poza małżeńskim duetem czy gronem rodzinnym są w zasadzie nierealne albo bardzo trudne. 

W tej kategorii nasz wybór padł na następujące tytuły: Kingdomino Duel, Watergate i Pionierzy. Bo tak :-) Bo te gry nas ujęły - każda za coś innego. 

Najlepsza gra rodzinna

Dla tych, którzy do nas zaglądają wiadome jest, że od przeszło 6 lat jesteśmy grającą rodziną. Planszówki są ważne dla każdego z nas. W naszej kolekcji jest sporo tytułów do których siadamy naszą czwórką np. w niedzielne popołudnie czy wieczór po ciężkim dniu obowiązków. Wiadomo więc, że wybór 3 tytułów w tej kategorii nie był prosty. W tym roku może dokonaliśmy ciut kontrowersyjnego wyboru, bowiem nasze głosy powędrowały do takich gier, jak: Little Town, Everdell, Azul Letni pawilon. Tak, Azul Letni pawilon może być grą rodzinną, dla nas taką jest. 

Najlepsza gra z klimatem

Dla niektórych klimat w grach nie jest w ogóle ważny. My jednak lubimy, jeśli gra poza świetnym wykonaniem i mechaniką ma jeszcze to coś, tego ducha przygody czy innego wyzwania ale właśnie z jakimś określonym klimatem. 

Spośród tytułów nominowanych w tej kategorii nasz wybór padł na następujące gry: Paranormalni detektywi, Watergate, Arnak. Wszystkie mają swój specyficzny klimat, który towarzyszy rozgrywkom od pierwszej do ostatniej chwili. 


Gra z Najlepszą Oprawą Graficzną

Trzeba przyznać, że od jakiegoś czasu na rynku jest duża ilość gier przepięknie zilustrowanych. Nic więc dziwnego, że wybór tych najpiekniejszych nie jest taki prosty. Nasze oczy ujęła szata graficzna i ilustracje trzech gier, a mianowicie: Everdell, Smoki, Pracownia snów. Wszystkie są przecudownie wykonane. Grafiki Smoków (jak i całej trylogii) to obrazy godne powieszenia w światowych galeriach. A Pracownia snów...cóż... przenosi w senny świat marzeń i koszmarów. Jak to dobrze, że w tym roku nie musimy się decydować na jeden tytuł :-)

Najlepsza gra dla dzieci

Planszówkowe serce rośnie kiedy patrzymy jak na sklepowe półki co roku trafiają kolejne świetne gry dla dzieci. I to bardzo różnorodne gry: zręcznościowe,  logiczne, kooperacyjne. Nie inaczej było w tym roku. Pojawiło się bardzo wiele nowych, interesujących tytułów. W większość z tych, które startują w plebiscycie mieliśmy okazję zagrać i chyba dlatego także i w tej kategorii ciężko nam podjąć decyzję. Ograniczając się do 3 tytułów nasze głosy powędrowały do: Zombie Kidz, Draftozaur, Dziennik: Zagadkowa podróż. Każda inna, każda na swój sposób wspaniała. Zobie Kidz dostarczyło nam nie małą dawkę adrenaliny a czekanie na możliwośc otworzenia kolejnej koperty było świętem w domu. Draftozaur chwycił za serce drewnianymi dinusiami ale także bardzo fajną mechaniką. Dziennik zagadkowa podróż to tytuł must have na wakacyjne podróże czy domowe zamknięcie. Przy zagadkach dzieciaki nie zauważą mijającego czasu.   

Najlepsza gra polskiego autora

Reiner Knizia, Stefan Feld, Uwe Rosenberg... te nazwiska znają wszyscy miłośnicy planszówek. Ale my w naszym kraju ojczystym mamy także sporą grupkę autorów gier, którzy są cenieni nie tylko u nas. Jakie tytuły w tej kategorii bierzemy pod uwagę? Znowu mamy trzy swoje typy: Paranormalni detektywi, Palec boży, Dziennik zagadkowa podróż. Trzy różne pozycje, wszystkie warte uwagi. 
Najlepsza gra imprezowa

Gry imprezowe to jedne z naszych ulubionych. Proste zasady, krótki czas, niesamowite emocje. To tylko niektóre cechy tego gatunku. Lubimy w nie grać w domowym zaciszu, a jak jeszcze było normalnie to królowały podczas planszówkowych spotkań w internacie w którym pracuję. Spośród nominowanych tytułów nasze głosy przyznaliśmy następującym grom: Gra słów, Paranormalni detektywi, Sushi Roll. 

Najlepsza gra jednoosobowa (solo)

W życiu każdego gracza przychodzą takie chwile, gdy nie ma obok kompanów do zabawy. Szczególnie teraz, gdy od roku żyjemy w rzeczywistości bez spotkań i konwentów. W takich momentach z pomocą przychodzą gry jednoosobowe z zasady lub te, które w swojej mechanice mają taki tryb. Nasz wybór, spośród gier zakwalifikowanych w tej kategorii do plebiscytu, ograniczyliśmy do takich tytułów jak: Arnak, Samotna wyspa, Fighting Fantasy: Dom pełen zła. 

Crowdfunding

W minionym roku na różnych "wspieraczkach" toczyło się wiele kampanii. 34 z nich trafiło do plebiscytu Planszowe Gram Prix. dwie kampanie wydania gry wsparliśmy (mowa tutaj o Nanaki i grach Grotwórcy). Jednakże nasz tegoroczny głos jest specyficzny - jednogłośnie z Michałem uznaliśmy, że laur zwycięstwa powędruje do kampanii pomocy dla Ludiversum w przetrwaniu pandemii. Świetna akcja w szczytnym celu. 

Najlepsze wydawnictwo

Z roku na rok na naszym rodzimym rynku przybywa wydawnictw zajmujących się grami planszowymi. Przyznaję się bez bicia, że nie wiem nawet ile ich tak na prawdę jest. W plebiscycie o laur najlepszego wydawnictwa za 2020 rok konkurują 42 firmy. Wśród wydawnictw są takie, które od lat specjalizują się w tym zakresie. 
Wybór prosty nie był. Bardzo cenimy nasze rodzime wydawnictwa za ogrom pracy, jaki wkładają w promowanie tego naszego analogowego hobby. Po dłuższym namyśle postanowiliśmy ponownie nagrodzić trzy wydawnictwa, czyli Rebel, Nasza Księgarnia i Foxgames. 

Rebel – za to, że będąc największym polskim graczem mogą sobie pozwolić na wydawanie bardzo różnych gier – od tych najprostszych dla dzieciaków, poprzez rodzinne a na bardziej skomplikowanych tytułach skończywszy. Dodatkowo bardzo cenimy ich zaangażowanie w promowanie tego hobby poprzez bardzo aktywne uczestnictwo na fb i różne akcje i fantastyczne pogaduchy na Trelebelach.

Nasza Księgarnia – wydawnictwo bardzo specyficzne. Idą trochę pod prąd, wyszukując na rynku starsze, często kompletnie nieznane tytuły i wydaje je na nowo w zupełnie innej szacie graficznej. Widać tutaj rękę starego planszówkowego wygi w osobie szefa wydawnictwa Jarka Basałygi.

Fox Games – było to wydawnictwo, z którymi współpracujemy zdecydowanie najdłużej. Widzimy drogę jaką przeszli, co wydawali kiedyś i to co robią teraz. Widoczny jest ciągły progres. Inna sprawa, że każdy kolejny tytuł jest jakby skrojony pod nasze gusta.

Najlepszy sklep internetowy

Gracze planszówkowi wiedzą, że sklepy internetowe to (nie da się tego ukryć) najlepsze źródło świetnych gier w dobrych cenach. Nic dziwnego, że w plebiscycie o tytuł najlepszego sklepu internetowego z roku na rok przybywa firmw tej kategorii. W tym roku o tytuł konkuruje nie 60 firm ale aż 72. 

Nie raz, nie dwa dokonywaliśmy zakupu gier w różnych sklepach internetowych czy księgarniach internetowych. Z tych sklepów, które zakwalifikowały się do plebiscytu my oddaliśmy nasz głos na dwa sklepy:

Planszostrefa - Adam ściąga istne perełki. Można rzec, że jeśli nie możesz znaleźć jakiejś gry to napisz do planszostrefy a Adam wygrzebie Ci ją spod ziemi. Do tego mamy świetny program lojalnościowy i częste promocje z rabatami cenowymi. 

Rebel - może ceny nie powalają, ale co jakiś czas pojawia się wyprzedaż niecodziennych tytułów. To świetna okazja do dołączenia do kolekcji mało  znanych a fajnych gier. Od kiedy szeregi Rebela zasilił Medyk to mamy mnóstwo akcji promocyjnych (MysteryBoxy, PLY, wyprzedaże na dzień dziecka itp itd). To zasługuje na wyróżnienie. 

Najlepsza inicjatywa planszówkowa

Co roku w naszym planszówkowym światku odbywały się setki różnorodnych imprez, spotkań i konwentów. 2020 rok niestety okazał się specyficzny. Pandemia zamknęła nas wszystkich w domach i uniemożliwiła spotkania. Część inicjatyw przeniosła się do internetu (choć trzeba przyznać, że to nie jest już to samo). Część jeszcze udało się zrealizować. 

Z tych, które dostały nominowane w tej kategorii nasz wybór był oczywisty i tylko jeden: Boardmania. Bo nasza lokalna, bo robiona przez naszych przyjaciół (Wojtka Mikołajczaka i Michała Solana), bo zawsze ściąga ogrom zainteresowania. 

Media:blog/serwis

Z roku na rok przybywa wydawnictw gier planszowych, nowych tytułów ale i nowych blogów/ serwisów. Te ostatnie przyrastają z prędkością światła. Chyba nikt nie jest w stanie doliczyć się ile jest już takich blogów czy serwisów poświęconych wyłącznie lub w dużej mierze grom planszowym. 

Nam w udziale kolejny raz przypadł zaszczyt nominacji. Zatem jedynym słusznym serwisem, na który powinniście oddać głos jest nasz blog - Blog na wolny czas.

Oczywiście żartujemy. Będzie nam niezwykle miło, jeśli oddacie na nas głos. Ale w plebiscycie jest wiele świetnych blogów/ serwisów, naszych koleżanek i kolegów czy wręcz przyjaciół. Konkurencja jest spora, choć w naszym  planszówkowym środowisku blogerskim mówimy raczej o przyjaźni i miłej atmosferze.

A my nasz głos w tym roku oddaliśmy Damie Gier (za cudowne zdjęcia, świetne pióro, podobny gust) i Games Fanatic (no co tu kryć - poziom, wiedza, doświadczenie master level).

Media:podcast

Podcast to dość specyficzna forma komunikacji. To audycja dostępna w internecie w postaci pliku audio lub video. Nie jest to chyba powszechna forma medialna, bowiem w plebiscycie tę kategorię reprezentuje co roku tylko kilka propozycji - w tym roku jest ich 7.

Nasz wybór jest tu jednogłośny i tylko jeden: Gradanie. Pewnie, że zadziałał lokalny patriotyzm i chcemy wesprzeć naszych ziomków z Lublina, ale nie to przesądziło. Głównie cenimy ich za wiedzę planszówkową, trafne spostrzeżenia i naprawdę ciekawe rozmowy.

Media:vlog

My osobiście należymy do wzrokowców, oboje z Michałem wolimy czytać niż słuchać czy oglądać więc video recenzje rzadko oglądamy. Jak już to są to właśnie recenzje Gradania (którego w tej kategorii nie ma) czy GambitTV. Nasz głos poleciał więc do Gamita a do tego do Wojennik TV Michaela Sorbeta - lokalny patriotyzm to jedno, ale szala zwycięstwa przechyla się na tą propozycję ze względu na nieszablonowa tematykę. Mało kto zajmuje się grami wojennymi.

Media: social media

Nowa kategoria w plebiscycie. Bo są tacy ludzie, którzy działają tylko na FB czy Instagramie. W tej kategorii było kilkunastu nominowanych, ale nasz głos padł tylko na jednego z nich, a mianowicie na Planszowe Newsy. Fakt, czasem strach otworzyć lodówkę bo wyskoczą niej niczym Minerały Planszowe Newsy. Czasem zaspamują cały FB ale cóż poradzić - robią świetną robotę. Laur zwycięstwa im się należy, no nie można inaczej. 

Ufff dobrnęliśmy do końca. Znacie już wszystkie nasze głosy. Jeśli jeszcze się wahacie czy zagłosować i na kogo, to na pierwsze pytanie jest tylko jedna odpowiedź: MUSICIE ZAGŁOSOWAĆ! A na kogo? To już Wasz wybór. Może nasze typowania coś wam pomogą. Działajcie bo macie już bardzo mało czasu. Plebiscyt kończy się jutro (8 marca) o godzinie 22:00. Zatem nie zwlekajcie, tylko oddajcie swój głos. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz